REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Panele laminowane czy parkiet?

Krzysztof Kowalski
Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji
Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji. Parkiet drewniany – jest naturalny i wytrzymały, niemniej jednak potrzeba trochę czasu i pracy na jego wykonanie. Panele laminowane są tanim i prostym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i tanim wykończeniu podłogi.

Czym są panele laminowane?

REKLAMA

REKLAMA

Rdzeń paneli, wykonany jest z płyty MDF bądź HDF, wierzch natomiast, pokryty jest laminatem. Jest to nic innego jak naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego utwardzone środkami chemicznymi i żywicami. Cechami charakterystycznymi paneli są: klasa ścieralności, klasa używalności i ich grubość. Klasie używalności paneli, przypisane jest odpowiednie natężenie ruchu w pomieszczeniu w jakim mogą się znaleźć, natomiast klasy ścieralności charakteryzują się ścieralnością materiału.

Wyróżnia się 6 klas używalności, gdzie klasy oznaczone jako 21, 22, 23 przeznaczone są do użytku domowego (klasę 21 stosuje się w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu; a klasę 23 w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu, np.: w korytarzu). Klasy 31, 32, 33 stosowane są do obiektów użyteczności publicznej.
Dokonując wyboru paneli należy wybierać też te o większej grubości. Im mniejsza grubość tym cieńsza jest warstwa laminatu oraz trwałość zamków (łączeń paneli).

Wybieraj panele o wysokiej klasie ścieralności w pięciostopniowej skali od AC1 do AC5 (gdzie AC1 ma najsłabsze właściwości a AC5 najlepsze). Klasa AC3 i wyższe zapewnią dużą żywotność podłogi.

Zalety paneli laminowanych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Panele laminowane są materiałem powszechnie stosowanym do wykończenia podłogi, głownie za sprawą ich niskiej ceny, łatwości montażu oraz setkami wzorów do wyboru, jakie oferują nam producenci. Cena nawet najlepszego gatunku paneli jest znacznie niższa od zakupu parkietu. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, że otrzymujemy od razu gotowy produkt którego nie trzeba cyklinować, lakierować i można użytkować od razu po rozłożeniu. Sposób montażu jest bardzo prosty i szybki - każdy w ciągu dnia może odmienić swoją podłogę używając podstawowych narzędzi. Najczęściej dostępnym wzorem paneli są te imitujące drewno. Od jakiegoś czasu na rynku zaczęły pojawiać się także wzory imitujące ceramikę czy kamień. Przy wyborze odpowiedniej klasy paneli mamy też pewność, że podłoga będzie trwała i nie będzie się odbarwiać. Dużą zaletą w użytkowaniu paneli jest także ich łatwość czyszczenia.

Wady paneli laminowanych

Do wad paneli trzeba zaliczyć ich wysoką elektrostatyczność, która powoduje przyciąganie kurzu. Mają one także mniejszą wytrzymałość niż parkiet a co za tym idzie szybciej się niszczą i nie można ich poddać renowacji. Akustyczność paneli i charakterystyczny odgłos przy chodzeniu może drażnić, choćby sąsiadów, poza tym tylko niektóre z paneli można stosować wraz z ogrzewaniem podłogowym.

Nie należy stosować paneli laminowanych w łazienkach, ponieważ nie jest to materiał do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Drewno naturalne – ekologiczny wybór

Drewno to surowiec naturalny i co najważniejsze, odnawialny. Z racji tego, że drewno jest materiałem trwałym i naturalnym warto stosować je w mieszkaniach i wnętrzach. Drewnianą podłogę możemy wykonać także w łazience odpowiednio dobierając gatunek drewna i należycie go zabezpieczając m.in. przed gniciem.

Piękno z natury

Parkiet z litego drewna, jest naturalny a wybór gatunków drewna z których możemy skorzystać jest olbrzymi. Drewno możemy wykończyć lakierując jego powierzchnię, popularne jest także olejowanie oraz koloryzacja. Drewniana podłoga jest bardzo trwała, poza tym nadaje się do renowacji – często, czym starsze drewno tym szlachetniej wygląda. Do zalet parkietu zaliczyć można także jego dobre właściwości izolacyjne, akustyczne jak i termiczne.

Wady parkietu drewnianego

Główną wadą parkietu drewnianego jest jego wysoka cena, do której trzeba doliczyć koszt ułożenia, cyklinowania i lakierowania. Końcowy rozrachunek jest większy niż przy wyborze paneli. Drugą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest długi czas układania, na który składa się leżakowanie drewna w pomieszczeniu gdzie ma zostać ułożone, montaż, cyklinowanie i lakierowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA