REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Panele laminowane czy parkiet?

Krzysztof Kowalski
Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji
Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy duży wybór materiałów wykończeniowych do podłóg. Parkiet i panele laminowane to tylko dwie z wielu możliwych opcji. Parkiet drewniany – jest naturalny i wytrzymały, niemniej jednak potrzeba trochę czasu i pracy na jego wykonanie. Panele laminowane są tanim i prostym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim i tanim wykończeniu podłogi.

Czym są panele laminowane?

REKLAMA

REKLAMA

Rdzeń paneli, wykonany jest z płyty MDF bądź HDF, wierzch natomiast, pokryty jest laminatem. Jest to nic innego jak naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego utwardzone środkami chemicznymi i żywicami. Cechami charakterystycznymi paneli są: klasa ścieralności, klasa używalności i ich grubość. Klasie używalności paneli, przypisane jest odpowiednie natężenie ruchu w pomieszczeniu w jakim mogą się znaleźć, natomiast klasy ścieralności charakteryzują się ścieralnością materiału.

Wyróżnia się 6 klas używalności, gdzie klasy oznaczone jako 21, 22, 23 przeznaczone są do użytku domowego (klasę 21 stosuje się w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu; a klasę 23 w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu, np.: w korytarzu). Klasy 31, 32, 33 stosowane są do obiektów użyteczności publicznej.
Dokonując wyboru paneli należy wybierać też te o większej grubości. Im mniejsza grubość tym cieńsza jest warstwa laminatu oraz trwałość zamków (łączeń paneli).

Wybieraj panele o wysokiej klasie ścieralności w pięciostopniowej skali od AC1 do AC5 (gdzie AC1 ma najsłabsze właściwości a AC5 najlepsze). Klasa AC3 i wyższe zapewnią dużą żywotność podłogi.

Zalety paneli laminowanych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Panele laminowane są materiałem powszechnie stosowanym do wykończenia podłogi, głownie za sprawą ich niskiej ceny, łatwości montażu oraz setkami wzorów do wyboru, jakie oferują nam producenci. Cena nawet najlepszego gatunku paneli jest znacznie niższa od zakupu parkietu. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, że otrzymujemy od razu gotowy produkt którego nie trzeba cyklinować, lakierować i można użytkować od razu po rozłożeniu. Sposób montażu jest bardzo prosty i szybki - każdy w ciągu dnia może odmienić swoją podłogę używając podstawowych narzędzi. Najczęściej dostępnym wzorem paneli są te imitujące drewno. Od jakiegoś czasu na rynku zaczęły pojawiać się także wzory imitujące ceramikę czy kamień. Przy wyborze odpowiedniej klasy paneli mamy też pewność, że podłoga będzie trwała i nie będzie się odbarwiać. Dużą zaletą w użytkowaniu paneli jest także ich łatwość czyszczenia.

Wady paneli laminowanych

Do wad paneli trzeba zaliczyć ich wysoką elektrostatyczność, która powoduje przyciąganie kurzu. Mają one także mniejszą wytrzymałość niż parkiet a co za tym idzie szybciej się niszczą i nie można ich poddać renowacji. Akustyczność paneli i charakterystyczny odgłos przy chodzeniu może drażnić, choćby sąsiadów, poza tym tylko niektóre z paneli można stosować wraz z ogrzewaniem podłogowym.

Nie należy stosować paneli laminowanych w łazienkach, ponieważ nie jest to materiał do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Drewno naturalne – ekologiczny wybór

Drewno to surowiec naturalny i co najważniejsze, odnawialny. Z racji tego, że drewno jest materiałem trwałym i naturalnym warto stosować je w mieszkaniach i wnętrzach. Drewnianą podłogę możemy wykonać także w łazience odpowiednio dobierając gatunek drewna i należycie go zabezpieczając m.in. przed gniciem.

Piękno z natury

Parkiet z litego drewna, jest naturalny a wybór gatunków drewna z których możemy skorzystać jest olbrzymi. Drewno możemy wykończyć lakierując jego powierzchnię, popularne jest także olejowanie oraz koloryzacja. Drewniana podłoga jest bardzo trwała, poza tym nadaje się do renowacji – często, czym starsze drewno tym szlachetniej wygląda. Do zalet parkietu zaliczyć można także jego dobre właściwości izolacyjne, akustyczne jak i termiczne.

Wady parkietu drewnianego

Główną wadą parkietu drewnianego jest jego wysoka cena, do której trzeba doliczyć koszt ułożenia, cyklinowania i lakierowania. Końcowy rozrachunek jest większy niż przy wyborze paneli. Drugą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest długi czas układania, na który składa się leżakowanie drewna w pomieszczeniu gdzie ma zostać ułożone, montaż, cyklinowanie i lakierowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

REKLAMA

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

REKLAMA