REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie powierzchni drewnianych

Justyna Hek
drewno, wnętrza, styl zakopiański Fot. Fotolia
drewno, wnętrza, styl zakopiański Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często decydujemy się na pomalowanie powierzchni drewnianych chociażby po to, aby je zabezpieczyć przed szkodnikami. W jaki sposób prawidłowo aplikować farbę na powierzchnię drewnianą? Jak malować płycizny i listwy przypodłogowe? Jak najlepiej pomalować drzwi drewniane? Czy da się usunąć pyłki i włosia z pomalowanej już powierzchni?

Przygotowanie i aplikacja

Większość farb przeznaczonych do drewna wymaga wcześniejszego pokrycia powierzchni farbą podkładową. Szczególnie istotne staje się to w przypadku farb rozpuszczalnikowych, gdzie warto pomyśleć o dwóch warstwach podkładu. Gdy przystępujemy do aplikacji tego typu farb powinniśmy najpierw wykonywać pionowe ruchy pędzlem a później rozetrzeć farbę delikatnie na boki. Pod koniec malowania najlepiej lekko pociągać pędzlem zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. W przypadku farb jednowarstwowych albo akrylowych najpierw należy nakładać je równoległymi pociągnięciami pędzla a potem szybko rozetrzeć granice pomiędzy poszczególnymi aplikacjami – szybkość jest istotna ze względu na krótki czas schnięcia farb.

REKLAMA

Malowanie płycizn, brzegów i listew przypodłogowych

Jeśli w powierzchni drewnianej pojawiają się płycizny, musimy zwrócić na nie szczególną uwagę w trakcie malowania. Najlepiej przed brzegiem płycizny malować pędzlem skierowanym od środka na zewnątrz, gdyż wyginanie pędzla na krawędzi danej płycizny może skutkować spływaniem farby. W przypadku pokrywania farbą brzegów powierzchni warto wykorzystać mały pędzel, który bez trudu dotrze do ciężko dostępnych miejsc. Zanim przystąpimy do malowania listew przypodłogowych powinniśmy zadbać o podłogę w ich pobliżu – warto zasłonić ją taśmą maskującą lub wykorzystać plastikową osłonkę.


Gdy chcemy usunąć pyłki lub włosie z pomalowanej powierzchni nie powinniśmy tego robić w czasie schnięcia farby. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możemy przetrzeć powierzchnię papierem ściernym do stosowania na mokro.

Malowanie drzwi drewnianych

Zanim przystąpimy do malowania drewnianych drzwi należy wyciągnąć wszystkie elementy metalowe tak aby ich nie ubrudzić farbą. Drzwi najlepiej zablokować w pozycji otwartej – wtedy bez problemu dotrzemy do większości miejsc. Wygodnie jest malować drzwi stopniowo, najpierw skrzydło, później ościeżnicę, dzięki temu unikniemy możliwości ubrudzenia się świeżą farbą. Jeśli zaplanowaliśmy pomalowanie drzwi na różne kolory, pamiętajmy, ze krawędź od strony zawiasów powinna mieć taki sam kolor jak drzwi od strony, która oparta będzie o ościeżnicę. Adekwatnie zewnętrzne krawędzie należy pomalować tak, jak drzwi po stronie zewnętrznej.

Zobacz także: Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA