Malowanie powierzchni drewnianych
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie i aplikacja
Większość farb przeznaczonych do drewna wymaga wcześniejszego pokrycia powierzchni farbą podkładową. Szczególnie istotne staje się to w przypadku farb rozpuszczalnikowych, gdzie warto pomyśleć o dwóch warstwach podkładu. Gdy przystępujemy do aplikacji tego typu farb powinniśmy najpierw wykonywać pionowe ruchy pędzlem a później rozetrzeć farbę delikatnie na boki. Pod koniec malowania najlepiej lekko pociągać pędzlem zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. W przypadku farb jednowarstwowych albo akrylowych najpierw należy nakładać je równoległymi pociągnięciami pędzla a potem szybko rozetrzeć granice pomiędzy poszczególnymi aplikacjami – szybkość jest istotna ze względu na krótki czas schnięcia farb.
REKLAMA
Malowanie płycizn, brzegów i listew przypodłogowych
Jeśli w powierzchni drewnianej pojawiają się płycizny, musimy zwrócić na nie szczególną uwagę w trakcie malowania. Najlepiej przed brzegiem płycizny malować pędzlem skierowanym od środka na zewnątrz, gdyż wyginanie pędzla na krawędzi danej płycizny może skutkować spływaniem farby. W przypadku pokrywania farbą brzegów powierzchni warto wykorzystać mały pędzel, który bez trudu dotrze do ciężko dostępnych miejsc. Zanim przystąpimy do malowania listew przypodłogowych powinniśmy zadbać o podłogę w ich pobliżu – warto zasłonić ją taśmą maskującą lub wykorzystać plastikową osłonkę.
Gdy chcemy usunąć pyłki lub włosie z pomalowanej powierzchni nie powinniśmy tego robić w czasie schnięcia farby. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możemy przetrzeć powierzchnię papierem ściernym do stosowania na mokro.
Malowanie drzwi drewnianych
Zanim przystąpimy do malowania drewnianych drzwi należy wyciągnąć wszystkie elementy metalowe tak aby ich nie ubrudzić farbą. Drzwi najlepiej zablokować w pozycji otwartej – wtedy bez problemu dotrzemy do większości miejsc. Wygodnie jest malować drzwi stopniowo, najpierw skrzydło, później ościeżnicę, dzięki temu unikniemy możliwości ubrudzenia się świeżą farbą. Jeśli zaplanowaliśmy pomalowanie drzwi na różne kolory, pamiętajmy, ze krawędź od strony zawiasów powinna mieć taki sam kolor jak drzwi od strony, która oparta będzie o ościeżnicę. Adekwatnie zewnętrzne krawędzie należy pomalować tak, jak drzwi po stronie zewnętrznej.
Zobacz także: Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?
Zobacz także: W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna
Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?
REKLAMA
REKLAMA