REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Andrzej Wójcik
Doradca techniczny firmy Altax
jak malować  powierzchnie drewniane. Fot. Altax
jak malować powierzchnie drewniane. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mają właściwości i czym się charakteryzują oleje, lakierobejce i impregnaty do drewna? Do malowania jakich powierzchni się nadają i gdzie należy ich używać. Radzi ekspert firmy Altax - Andrzej Wójcik.

Malowanie drewnianego ogrodzenia. Fot. Altax

REKLAMA

Olej

Olej to produkt dla miłośników naturalnego wyglądu drewna. Wnika on głęboko w deskę, zabezpieczając ją przed niekorzystnym działaniem wilgoci. W przeciwieństwie do lakierów czy emalii, nie tworzy powłoki, dlatego nie łuszczy się i nie pęka. Oprze się działaniu czynników atmosferycznych i doskonale zabezpieczy drewno.

Olej najlepiej stosować na twarde gatunki drewna, jest też idealny do gatunków egzotycznych. Pamiętajmy jednak, że olej nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ubytki łatwo jednak uzupełnić. Miejsca przetarć wystarczy potraktować szmatką, mopem lub aplikatorem, nasączonym w oleju do drewna.

Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna

Podczas aplikowania oleju, należy koniecznie zebrać nadmiar produktu, który nie wniknął w deskę. To bardzo ważne, ponieważ warstwa, której drewno nie wchłonęło, może być miejscem dla rozwoju grzybów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lakierobejca - właściwości i stosowanie

REKLAMA

Powierzchnie pomalowane lakierobejcą mają delikatny, satynowy połysk, co daje efekt podobny do tego, jaki osiągniemy po zastosowaniu lakieru. Lakierobejca jest dostępna w różnych wersjach kolorystycznych.Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami oraz czynnikami atmosferycznymi.

Lakierobejca sprawdzi się najlepiej na elementach pionowych, a więc takich, które nie będą narażone na bardzo intensywne ścieranie. Dotyczy to zarówno wnętrz, jak i elementów drewnianych na zewnątrz.

Należy nakładać 2 lub 3 warstwy lakierobejcy, jak najcieńsze, dokładnie rozprowadzając produkt wzdłuż słojów. W produkcie maczamy tylko końcówkę pędzla. Przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie produktu.

Drewniane meble ogrodowe. Fot. Altax

Impregnat do drewna ogrodowego

Te produkty najlepiej sprawdzą się w ogrodzie, ponieważ zapewniają ochronę przed grzybami, pleśniami i szkodnikami żerującymi w drewnie, a te najczęściej rozwijają się właśnie na drewnie na zewnątrz. W wersjach kolorystycznych pigment pełni rolę filtra chroniącego przed szkodliwymi promieniami UV. Dzięki niemu drewno wolniej szarzeje. Impregnat sprawdzi się na drewnie nowym, ale doda też świeżości staremu. Bardzo ważne jest, by deska nie była zbyt mokra, ponieważ powłoka stworzona przez produkt traci wtedy na trwałości.   

Zobacz także: Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Niezależnie od produktu, na jaki się zdecydujemy, pamiętajmy że nakładamy 2-3 warstwy preparatu w temperaturze minimum +5, maksimum +20 st. C. Gdy jest za zimno, preparat  będzie schnąć zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło – wyschnie on za szybko, co może powodować efekt zakładek na krawędziach łączenia poszczególnych warstw, zwłaszcza w przypadku wersji kolorystycznych.

Właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Olej do drewna

Lakierobejca

Impregnat do drewna ogrodowego

Zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi

Słabsze

Lepsze dla twardych, krajowych
lub egzotycznych
gatunków drewna

Mocne

Idealne zarówno
do miękkich,
jak i twardych gatunków drewna krajowego

Słabsze

Chroni przed czynnikami biotycznymi

Przeznaczenie

Tarasy, meble ogrodowe, twarde drewno krajowe
i egzotyczne, pomosty, mostki

Meble ogrodowe, drzwi,
okna, boazerie

Płoty lamelowe, domki narzędziowe, pergole, palisady

Powłoka

Nie tworzy na desce żadnej powłoki przez co najlepiej podkreśla naturalny charakter drewna

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy twardą powłokę ochronną

Nadaje drewnu kolor
nie przykrywając naturalnego rysunku drewna

Nakładanie

Za pomocą szmatki, tamponu malarskiego
lub bawełnianego mopa

Powierzchnię nasączamy preparatem tak długo,
jak pije preparat.
Nadmiar ścieramy

Za pomocą pędzla
lub wałka
(tylko wersje bezbarwne)

Nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy

Za pomocą pędzla nakładamy
1 grubą warstwę preparatu

Renowacja

Okresowa pielęgnacja olejem,
w zależności
od intensywności użytkowania powierzchni; brak konieczności ścierania powłoki
z całej powierzchni

Co kilka lat cyklinowanie
i ponownie malowanie
ze względu na ścieranie
się miejsc narażonych
na uszkodzenia mechaniczne

Jeśli powierzchnia wyblakła,
to znak że należy odnowić powłokę ochronną

Opracowanie tabeli: Altax

Zobacz także:  Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA