REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Drewniany stół. Fot. Altax
Drewniany stół. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie drewna? Sposobów jest wiele, niektóre są prawdziwe, część jednak to mity. Andrzej Wójcik – ekspert firmy Altax obala najpopularniejsze mity związane z zabezpieczaniem drewna.

W ciągu ponad 20 lat mojej pracy, spotkałem się z wieloma opiniami na temat zastosowania produktów ochronno-dekoracyjnych na drewnie – mówi Andrzej Wójcik. Niektóre z nich mnie zaskoczyły, kilka przeraziło, wiele zaciekawiło. Większość z nich niewiele ma jednak wspólnego z prawdą.

REKLAMA

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Mit 1 - Uniwersalne znaczy najlepsze!

Lakiery dobre do wszystkiego, lakierobejce idealne do drewna wewnątrz i na zewnątrz, oleje do każdego gatunku drewna – takie cuda można nieraz spotkać w sklepach ze środkami ochronno-dekoracyjnymi. Rzeczywiście, środki uniwersalne mogą kusić prostotą zastosowania i niską ceną, jednak powinniśmy pamiętać, że kluczem doboru produktu powinien być rodzaj powierzchni.

Zdaniem eksperta:

Inne środki powinny zostać użyte wewnątrz domu, a inne w ogrodzie – radzi ekspert. Do mebli ogrodowych polecam twardą lakierobejcę. Do gatunków egzotycznych – olej. W przypadku miękkich gatunków niezbędne będzie stworzenie twardej powłoki ochronnej, którą zapewni lakier.

Szukajmy na opakowaniach informacji od producenta, do jakich powierzchni jest zalecany dany produkt. W ten sposób mamy największą pewność, że będzie on najskuteczniejszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drewniany stół. Fot. Altax

Mit 2 - Im więcej, tym lepiej!

Wiele osób sądzi, że nie ma znaczenia grubość nakładanych warstw preparatu lub wręcz grubsza warstwa gwarantuje lepszą ochronę drewnianej powierzchni.

Zdaniem eksperta:

REKLAMA

To mit, z którym spotykam się zdecydowanie najczęściej. Jednak nic bardziej mylnego. Nakładanie zbyt grubych warstw skutkować będzie tym, że pomalowana powierzchnia może do końca nie wyschnąć, zacznie się po niedługim czasie łuszczyć, a także popęka – ostrzega ekspert.

Ponadto efekt dekoracyjny po takim nieudanym zabiegu może być nieciekawy, bo rysunek drewna zostanie całkowicie przykryty. Aby uniknąć rozczarowania, należy czytać etykiety i mieć na uwadze informacje o wydajności litra produktu na metr kwadratowy.

Zobacz także: W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Mit 3 – Im bardziej czuć rozpuszczalnik, tym produkt będzie skuteczniejszy!

Zdaniem eksperta:

Negatywna opinia ma temat produktów wodorozcieńczalnych znajduje uzasadnienie w przeszłości, kiedy to technologia produkcji środków na bazie wody była nastawiona na niską cenę, kosztem jakości. Czasy się jednak zmieniły i produkty te są skuteczne i o wiele wygodniejsze w zastosowaniu, niż rozpuszczalnikowe.

Produkty rozpuszczalnikowe sprawdzą się najlepiej na zewnątrz – do elewacji, tarasów czy mebli ogrodowych, do drewna starego i mocno wysuszonego. Produkty wodne – wewnątrz pomieszczeń, szczególnie gdy nie ma możliwości wietrzenia (np. zimą), gdy w domu są dzieci i zwierzęta, lub zależy nam na szybkim przeprowadzeniu remontu – produkty wodne mają szybki czas schnięcia, nawet do dwóch godzin.

Mit 4 - Najlepsze zabezpieczenie? Olej silnikowy!

Zdaniem eksperta:

Za pośrednictwem naszej infolinii często zgłaszają się osoby, które rozważają zabezpieczenie np. drewnianego ogrodzenia olejem silnikowym, bo uważają to rozwiązanie za tanie i skuteczne. Rzeczywiście, olej doskonale chroni drewno - wnika w nie, zabezpieczając przed wchłanianiem wilgoci. Jednak sposób ze zużytym (bo taki jest najczęściej używany) olejem silnikowym do najlepszych nie należy. Z pewnością jest tani, jednak niebezpieczny dla zdrowia.

Jeśli więc mamy wybór, lepiej wybierać specjalny olej do drewna.

Drewniane ogrodzenie w ogrodzie. Fot. Altax

Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Mit 5 - Lakier jest lepszy niż olej

Lakier wciąż króluje w polskich domach – szczególnie na parkietach. Połyskliwa powierzchnia cieszy oko, jednak przekonanie o tym, że lakier jest najlepszy do wszystkiego, to mit.

Zdaniem eksperta:

Lakier tworzy twardą powłokę, jednak olej, który doskonale podkreśla rysunek drewna jest bardziej naturalnym rozwiązaniem, dlatego w kolejnych latach będzie zyskiwał coraz większą popularność – przepowiada Andrzej Wójcik.

Olej jest łatwiejszy w odnawianiu, a lakier bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. To, jaki preparat wybierzemy powinno zależeć od rodzaju drewna i warunków, na jakie drewno będzie wystawione.

Drewniana podłoga. Fot. Altax

Zobacz także: Jak profesjonalnie olejować drewno tarasowe?

Andrzej Wójcik/ Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA