REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Drewniany stół. Fot. Altax
Drewniany stół. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie drewna? Sposobów jest wiele, niektóre są prawdziwe, część jednak to mity. Andrzej Wójcik – ekspert firmy Altax obala najpopularniejsze mity związane z zabezpieczaniem drewna.

W ciągu ponad 20 lat mojej pracy, spotkałem się z wieloma opiniami na temat zastosowania produktów ochronno-dekoracyjnych na drewnie – mówi Andrzej Wójcik. Niektóre z nich mnie zaskoczyły, kilka przeraziło, wiele zaciekawiło. Większość z nich niewiele ma jednak wspólnego z prawdą.

REKLAMA

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Mit 1 - Uniwersalne znaczy najlepsze!

Lakiery dobre do wszystkiego, lakierobejce idealne do drewna wewnątrz i na zewnątrz, oleje do każdego gatunku drewna – takie cuda można nieraz spotkać w sklepach ze środkami ochronno-dekoracyjnymi. Rzeczywiście, środki uniwersalne mogą kusić prostotą zastosowania i niską ceną, jednak powinniśmy pamiętać, że kluczem doboru produktu powinien być rodzaj powierzchni.

Zdaniem eksperta:

Inne środki powinny zostać użyte wewnątrz domu, a inne w ogrodzie – radzi ekspert. Do mebli ogrodowych polecam twardą lakierobejcę. Do gatunków egzotycznych – olej. W przypadku miękkich gatunków niezbędne będzie stworzenie twardej powłoki ochronnej, którą zapewni lakier.

Szukajmy na opakowaniach informacji od producenta, do jakich powierzchni jest zalecany dany produkt. W ten sposób mamy największą pewność, że będzie on najskuteczniejszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drewniany stół. Fot. Altax

Mit 2 - Im więcej, tym lepiej!

Wiele osób sądzi, że nie ma znaczenia grubość nakładanych warstw preparatu lub wręcz grubsza warstwa gwarantuje lepszą ochronę drewnianej powierzchni.

Zdaniem eksperta:

REKLAMA

To mit, z którym spotykam się zdecydowanie najczęściej. Jednak nic bardziej mylnego. Nakładanie zbyt grubych warstw skutkować będzie tym, że pomalowana powierzchnia może do końca nie wyschnąć, zacznie się po niedługim czasie łuszczyć, a także popęka – ostrzega ekspert.

Ponadto efekt dekoracyjny po takim nieudanym zabiegu może być nieciekawy, bo rysunek drewna zostanie całkowicie przykryty. Aby uniknąć rozczarowania, należy czytać etykiety i mieć na uwadze informacje o wydajności litra produktu na metr kwadratowy.

Zobacz także: W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Mit 3 – Im bardziej czuć rozpuszczalnik, tym produkt będzie skuteczniejszy!

Zdaniem eksperta:

Negatywna opinia ma temat produktów wodorozcieńczalnych znajduje uzasadnienie w przeszłości, kiedy to technologia produkcji środków na bazie wody była nastawiona na niską cenę, kosztem jakości. Czasy się jednak zmieniły i produkty te są skuteczne i o wiele wygodniejsze w zastosowaniu, niż rozpuszczalnikowe.

Produkty rozpuszczalnikowe sprawdzą się najlepiej na zewnątrz – do elewacji, tarasów czy mebli ogrodowych, do drewna starego i mocno wysuszonego. Produkty wodne – wewnątrz pomieszczeń, szczególnie gdy nie ma możliwości wietrzenia (np. zimą), gdy w domu są dzieci i zwierzęta, lub zależy nam na szybkim przeprowadzeniu remontu – produkty wodne mają szybki czas schnięcia, nawet do dwóch godzin.

Mit 4 - Najlepsze zabezpieczenie? Olej silnikowy!

Zdaniem eksperta:

Za pośrednictwem naszej infolinii często zgłaszają się osoby, które rozważają zabezpieczenie np. drewnianego ogrodzenia olejem silnikowym, bo uważają to rozwiązanie za tanie i skuteczne. Rzeczywiście, olej doskonale chroni drewno - wnika w nie, zabezpieczając przed wchłanianiem wilgoci. Jednak sposób ze zużytym (bo taki jest najczęściej używany) olejem silnikowym do najlepszych nie należy. Z pewnością jest tani, jednak niebezpieczny dla zdrowia.

Jeśli więc mamy wybór, lepiej wybierać specjalny olej do drewna.

Drewniane ogrodzenie w ogrodzie. Fot. Altax

Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Mit 5 - Lakier jest lepszy niż olej

Lakier wciąż króluje w polskich domach – szczególnie na parkietach. Połyskliwa powierzchnia cieszy oko, jednak przekonanie o tym, że lakier jest najlepszy do wszystkiego, to mit.

Zdaniem eksperta:

Lakier tworzy twardą powłokę, jednak olej, który doskonale podkreśla rysunek drewna jest bardziej naturalnym rozwiązaniem, dlatego w kolejnych latach będzie zyskiwał coraz większą popularność – przepowiada Andrzej Wójcik.

Olej jest łatwiejszy w odnawianiu, a lakier bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. To, jaki preparat wybierzemy powinno zależeć od rodzaju drewna i warunków, na jakie drewno będzie wystawione.

Drewniana podłoga. Fot. Altax

Zobacz także: Jak profesjonalnie olejować drewno tarasowe?

Andrzej Wójcik/ Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA