Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje
REKLAMA
REKLAMA
Wyróżniamy cztery rodzaje lakierów do podłogi:
- Lakiery wodne.
REKLAMA
- Lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe).
- Lakiery chemoutwardzalne.
- Lakiery uretanowo-alkidowe.
Właściwości lakierów wodnych to, przede wszystkim, dobra przyczepność i elastyczna błona. Poza tym, lakier wodny jest wolny od formaldehydu, bezwonny i zawiera od 4 do 15% rozpuszczalników. Zatem, w aspekcie środowiskowym, wypada najkorzystniej. Efekt połysku to skala od matowego do błyszczącego
W skład lakieru wodnego wchodzi:
Akrylan – sole lub estry kwasu akrylowego. Tworzą polimery, czyli substancje chemiczne.
Poliuretan – polimery łatwiejsze w przetwarzaniu.
Woda – doskonały rozpuszczalnik do substancji polarnych.
Czas schnięcia pierwszej warstwy to od 1 do 3 godzin, przy temperaturze pokojowej +15˚C. Lakier wodny całkowite utwardzenie uzyskuje po 8–14 dniach.
Zobacz także: Podłogi lakierowane fabrycznie
Lakiery poliuretanowe do drewna
REKLAMA
Lakiery poliuretanowe (rozpuszczalnikowe) mają właściwość dobrej przyczepności, elastyczną błonę i co więcej, są odporne na chemikalia. Tak samo jak lakiery wodne, są wolne od formaldehydu, ale zawartość rozpuszczalników sięga już 50–60%. Sięgając po lakier rozpuszczalnikowy mamy możliwość wyboru lakierów od matowych do lakierów o wysokim połysku.
W skład lakierów poliuretanowych (rozpuszczalnikowych) wchodzi polialkohol (jeden z polimerów rozpuszczalnych w wodzie) oraz rozpuszczalnik (ciecz, która zmienia roztwór po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą bądź gazem).
Pierwsza warstwa lakieru poliuretanowego wysycha w przeciągu 6–10 godzin, przy temperaturze +15˚C. Całkowity poziom utwardzenia uzyskuje po 8–14 dniach.
Lakiery chemoutwardzalne
W skład lakierów chemoutwardzalnych wchodzi mocznik (organiczny związek chemiczny), żywice alkilowe (związki wytworzone przy obecności kwasów organicznych. Cechują się wysoką lepkością) oraz rozpuszczalnik (ciecz, która zmienia roztwór po zmieszaniu z ciałem stałym, inną cieczą bądź gazem).
REKLAMA
Lakiery chemoutwardzalne wykazują właściwości dobrej przyczepności i odpornej błony. Zawierają formaldehydy, a poziom zawartych rozpuszczalników to 50–60%. Możemy uzyskać efekt od matowego do błyszczącego. Czas schnięcia 1 warstwy to od 1 do 3 godzin, przy temperaturze +15˚C. Całkowity czas utwardzania to od 8 do 14 dni.
Lakiery chemoutwardzalne wydzielają duże ilości szkodliwych toksyn w postaci oparów. Choć są bardzo twarde, odporne na ścieranie, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, ich stosowanie stopniowo jest ograniczane.
Lakiery uretanowo-alkilowe
Mają dobre zdolności wnikania w strukturę drewna, elastyczną błonę i, jako jedyne, posiadają właściwości antypoślizgowe. Nie posiadają formaldehydu, a ilość rozpuszczalników plasuje się na poziomie 50–60%. Efekt połysku można wybierać spośród lakierów matowych do błyszczących.
W skład lakierów uretanowo-alkidowych wchodzi żywica alkilowa i rozpuszczalnik.
Pierwsza warstwa schnie w przeciągu 6–12 godzin, przy temperaturze pokojowej +15 stopni. Uzyskanie całkowitego utwardzenia następuje po 8–14 dniach.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w gabinecie?
Lakier a kolor drewna
Wszystkie powyższe lakiery wpływają, w różnym stopniu, na kolor drewna. I tak, lakier wodny nadaje powierzchni jasny odzień – najmniej zmieniając kolor pierwotny, lakier rozpuszczalnikowy pogłębia naturalną barwę drewna, lakier chemoutwardzalny jest naturalnie jasny, a lakier uretanowo-alkilowy pogłębia naturalną barwę oraz uwydatnia wszelkie kontrasty powierzchni.
Lakiery, które uwydatniają, podkreślają odcień drewna i o wysokim połysku nadają się jedynie do powierzchni najlepszej jakości. W innym przypadku, możemy podkreślić wady, a nie zalety.
REKLAMA
REKLAMA