REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Justyna Hek
Zielony dach. Fot. Fotolia
Zielony dach. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dach zielony to ciekawe urozmaicenie nie tylko osiedla z blokami mieszkalnymi, lecz także wszystkich przestrzeni z płaskimi dachami, na których mogą zostać stworzone ogrody. W jaki sposób prawidłowo wykonać zielony dach? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka powinna być hydroizolacja i konstrukcja zielonego dachu?

REKLAMA

Dachy zielone dzielimy na dwa rodzaje ze względu na rodzaj uprawianych na nich roślinności – dachy ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne charakteryzują się przeważnie dużą powierzchnią i roślinami o niedużych wymaganiach. Zaś dachy intensywne wiążą się przeważne z dużo bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami, na przykład znajdują się na nich ścieżki, place zabaw, altany czy nawet fontanny. Oba typy zielonych dachów wymagają przede wszystkim odpowiedniej konstrukcji.

Konstrukcja dachu zielonego

Ze względu na to, że dach zielony będzie dużo cięższy niż standardowe pokrycie, należy zadbać o odpowiednie wzmocnienie konstrukcji. Sam dach należy wykonać na więźbie drewnianej, stalowej albo płycie żelbetowej. Jeden centymetr warstwy substratu dachowego to obciążenie wynoszące około 16 kg/m2 w związku tym dach ekstensywny mający 10 cm będzie ważył około 160 kg/m2 , a dach intensywny o grubości 30 cm już aż 480 kg/m2. Istnieją również rozwiązania o niewielkiej wadze, jednak wysokich kosztach – najlżejsze dostępne na rynku pokrycie może ważyć 50 kg/m2.

Hydroizolacja i termoizolacja dachu zielonego

Odpowiednia hydroizolacja jest jedną z podstawowych kwestii związanych z tworzeniem dachu zielonego. Ze względu na to, że dach zielony z założenia staje się pokryciem dachowym stale mokrym, musimy bardzo dobrze sprawdzić warstwę izolacyjną. Najlepsze materiały izolacyjne powinny mieć badania odporności na przerastanie przez korzenie roślin według normy PN EN 13948, na dachu należy także przeprowadzić próbę wodną aby skontrolować stan szczelności. Dodatkowo pamiętajmy o wykonaniu odpowiednich obróbek. Termoizolacja to kolejna istotna kwestia związana z dachem zielonym – należycie wykonana powinna być odporna na ściskanie w zależności od wagi całego dachu i jego przewidwanych obciążeń a także nasiąkliwa (chyba że zastosujemy odwrócony schemat tworzenia dachu).

Geotekstylia niezbędna do budowy dachu zielonego

Geotekstylia typu geowłóknina, geotkanina czy geosiatka są uznawane za warstwy ochronne. Układa się je pod hydroizolacją lub pod drenażem. Możemy je wykorzystać także do odprowadzania wody z substratu – wówczas powinny się znaleźć na drenażu. Geotkaniny pozwalają na przerastanie korzeni w celu dostania się do warstwy drenażu, mogą być zastosowane do zbrojenia dachu, zaś geosiatki świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu skośnych dachów zielonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drenaże i substraty

Do drenażu na tego typu dachu możemy zastosować jednofrakcyjne kruszywa mineralne, maty z tworzyw sztucznych lub lekkie kruszywa sztuczne. Grubość drenażu powinna zależeć od powierzchni drenowanej i od odległości od odbiornika – im więcej i dalej, tym grubsza warstwa drenażu. Jeśli chodzi o substraty wykorzystywane do tworzenia dachu zielonego, ich miąższość nie może być grubsza niż 35 cm, zaś ilość materii organicznej w przypadku dachu ekstensywnego nie powinna wynosić więcej niż 60 kg/m3, w przypadku dachu intensywnego – 90 kg/m3.

Substrat dachowy to najważniejszy magazyn wody dla roślin, które uprawiamy na dachu zielonym, ale mimo to 1 m3 podłoża nie może gromadzić więcej niż 400 litrów wody.

Zobacz także:  Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Zobacz także:  Po co stosujemy folie paroizolacyjne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA