REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Zielony dach. Fot. Fotolia
Zielony dach. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dach zielony to ciekawe urozmaicenie nie tylko osiedla z blokami mieszkalnymi, lecz także wszystkich przestrzeni z płaskimi dachami, na których mogą zostać stworzone ogrody. W jaki sposób prawidłowo wykonać zielony dach? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka powinna być hydroizolacja i konstrukcja zielonego dachu?

REKLAMA

Dachy zielone dzielimy na dwa rodzaje ze względu na rodzaj uprawianych na nich roślinności – dachy ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne charakteryzują się przeważnie dużą powierzchnią i roślinami o niedużych wymaganiach. Zaś dachy intensywne wiążą się przeważne z dużo bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami, na przykład znajdują się na nich ścieżki, place zabaw, altany czy nawet fontanny. Oba typy zielonych dachów wymagają przede wszystkim odpowiedniej konstrukcji.

Konstrukcja dachu zielonego

Ze względu na to, że dach zielony będzie dużo cięższy niż standardowe pokrycie, należy zadbać o odpowiednie wzmocnienie konstrukcji. Sam dach należy wykonać na więźbie drewnianej, stalowej albo płycie żelbetowej. Jeden centymetr warstwy substratu dachowego to obciążenie wynoszące około 16 kg/m2 w związku tym dach ekstensywny mający 10 cm będzie ważył około 160 kg/m2 , a dach intensywny o grubości 30 cm już aż 480 kg/m2. Istnieją również rozwiązania o niewielkiej wadze, jednak wysokich kosztach – najlżejsze dostępne na rynku pokrycie może ważyć 50 kg/m2.

Hydroizolacja i termoizolacja dachu zielonego

Odpowiednia hydroizolacja jest jedną z podstawowych kwestii związanych z tworzeniem dachu zielonego. Ze względu na to, że dach zielony z założenia staje się pokryciem dachowym stale mokrym, musimy bardzo dobrze sprawdzić warstwę izolacyjną. Najlepsze materiały izolacyjne powinny mieć badania odporności na przerastanie przez korzenie roślin według normy PN EN 13948, na dachu należy także przeprowadzić próbę wodną aby skontrolować stan szczelności. Dodatkowo pamiętajmy o wykonaniu odpowiednich obróbek. Termoizolacja to kolejna istotna kwestia związana z dachem zielonym – należycie wykonana powinna być odporna na ściskanie w zależności od wagi całego dachu i jego przewidwanych obciążeń a także nasiąkliwa (chyba że zastosujemy odwrócony schemat tworzenia dachu).

Geotekstylia niezbędna do budowy dachu zielonego

Geotekstylia typu geowłóknina, geotkanina czy geosiatka są uznawane za warstwy ochronne. Układa się je pod hydroizolacją lub pod drenażem. Możemy je wykorzystać także do odprowadzania wody z substratu – wówczas powinny się znaleźć na drenażu. Geotkaniny pozwalają na przerastanie korzeni w celu dostania się do warstwy drenażu, mogą być zastosowane do zbrojenia dachu, zaś geosiatki świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu skośnych dachów zielonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drenaże i substraty

Do drenażu na tego typu dachu możemy zastosować jednofrakcyjne kruszywa mineralne, maty z tworzyw sztucznych lub lekkie kruszywa sztuczne. Grubość drenażu powinna zależeć od powierzchni drenowanej i od odległości od odbiornika – im więcej i dalej, tym grubsza warstwa drenażu. Jeśli chodzi o substraty wykorzystywane do tworzenia dachu zielonego, ich miąższość nie może być grubsza niż 35 cm, zaś ilość materii organicznej w przypadku dachu ekstensywnego nie powinna wynosić więcej niż 60 kg/m3, w przypadku dachu intensywnego – 90 kg/m3.

Substrat dachowy to najważniejszy magazyn wody dla roślin, które uprawiamy na dachu zielonym, ale mimo to 1 m3 podłoża nie może gromadzić więcej niż 400 litrów wody.

Zobacz także:  Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Zobacz także:  Po co stosujemy folie paroizolacyjne?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA