Sufit napinany – sposób na nierówny strop
REKLAMA
REKLAMA
Sufit napinany – charakterystyka
Sufit napinany to sufit wykonany z tkaniny, która w dotyku przypomina grubą folię budowlaną, która z wyglądu podobna jest do tkaniny termokurczliwej. Dużą zaletą sufitu napinanego jest możliwość wyboru matowej lub błyszczącej powierzchni. Przy tego typu rozwiązaniu mamy możliwość też wybrać sobie dowolny kolor sufitu, a także nadrukować na nim grafikę lub zdjęcie. Montaż sufitu napinanego nie jest trudny, a do jego wykonania nie potrzeba dużej ilości narzędzi.
REKLAMA
Jak zamówić sufit napinany?
Sufit napinany wykonuje się na zamówienie, wobec tego musimy dokonać odpowiednich pomiarów. Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć długość poszczególnych ścian, na których ma się opierać sufit. Podczas wymiarowania, istotne jest także, aby zmierzyć wymiary przekątnych pomieszczenia, często okazuje się, że ściany nie mają równej długości – wówczas sufit nie będzie odpowiednio dopasowany. Wszystkie dane dotyczące naszego sufitu wprowadza się do specjalnego programu komputerowego, który wykonuje rzut miejsca, w którym ma być zamontowany sufit.
Montaż sufitu napinanego lepiej pozostawić profesjonalistom ze względu na duże ryzyko uszkodzenia tkaniny, z której jest zrobiony.
Podświetlenie sufitu napinanego
Jeśli chcemy uzyskać efekt podświetlenia sufitu, warto zainwestować w oświetlenie typu LED. Zużywa niedużo prądu, a daje spektakularny efekt. Wystarczy zamontować pod warstwą materiału tworzącą sufit paski LED w odległości ok. 15 cm od siebie. Gdy zależy nam na równomiernym podświetleniu, sufit napinany należy umieścić 15 cm od pasków oświetleniowych. Pamiętajmy, że w przypadku takiego oświetlenia musimy zamontować jeszcze transformator – na przykład pod poziomem kratki wlotowej w przewodzie wentylacyjnym.
Jak montuje się sufit napinany?
Sufit napinany umieszcza się na aluminiowych listwach zamontowanych dookoła pomieszczenia. W pierw sufit podwiesza się na klamrach mocowanych w rogach pomieszczenia, następnie stopniowo napina się materiał. Materiał zawsze powinien być złożony w taki sposób, aby każda jego część napinała się w określonej kolejności. Kiedy sufit będzie już zamontowany, pomieszczenie należy nagrzać za pomocą nagrzewnicy parowej – ocieplony materiał rozkurczy się i odpowiednio dopasuje w do , a którym się znajduje. Dodatkowo aby pod sufitem nie gromadziły się kurz i insekty stosowane są plastikowe listwy maskujące.
Sufit napinany można montować i rozmontowywać dowolną ilość razy.
Zobacz także: Malowanie mieszkania – pomysłowo i z głową
Zobacz także: Jak kłaść tapety typu “PRE-PASTED” – instrukcja montażu
Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik
REKLAMA
REKLAMA