REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie ścian. Przewodnik

Remont. Fot. materiały prasowe
Remont. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak szybko i w prosty sposób pomalować ściany? Jak wybrać najlepszą farbę oraz narzędzia? Jak sprawdzić jakość odnawianego podłoża? Zobacz poradnik, jak szybko i łatwo pomalować ściany.

Materiały dobrej jakości: farba i wałek do malowania

Wiele osób uważa, że samodzielny remont ścian przerasta ich możliwości. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Wystarczy jedynie trzymać się sprawdzonych zasad, a efekt przerośnie nasze oczekiwania.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wykończyć ściany w przedpokoju?

Jak wybrać najlepszą farbę?

REKLAMA

Na początek musimy jednak wybrać dobrą farbę. Świetnym rozwiązaniem będzie dobrej jakości lateksowa emulsja akrylowa. Produkty tego rodzaju są bardzo odporne na ścieranie, co oznacza, że bez obaw można zmywać pomalowane nimi ściany. Dodatkowo zapewniają trwałość kolorów oraz właściwe oddychanie ścian. Z kolei wysoka wydajność oraz dobre krycie emulsji lateksowych sprawią, że remont nie okaże się bolesny dla naszego portfela.

Warto poszukać farby o zerowej zawartości rozpuszczalników, dzięki czemu będzie ona całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Obok farby warto jednak również pamiętać o niezbędnych akcesoriach. Do malowania ścian wewnątrz domu najlepiej wykorzystać wałek, gdyż zapewnia on szybką i stosunkowo wygodna aplikację farby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup narzędzi malarskich

Podczas wizyty w sklepie zwróćmy uwagę na rodzaj włosia – powinno ono być delikatne i krótkie, aby pomalowana ściana była gładka. Z kolei do malowania trudno dostępnych miejsc kupmy mały pędzel. Niezbędna będzie także kuweta do odciskania namiaru farby z wałka, folia oraz taśma malarska do zabezpieczenia otoczenia. Wygodnym rozwiązaniem może się też okazać foliowy pokrowiec na kuwetę – dzięki niemu nie traci się czasu i energii na mycie kuwety przy każdorazowym zmianie koloru farby.

Zobacz także: Malowanie ścian z pomocą szablonów malarskich

Przed malowaniem

REKLAMA

Dobre podłoże jest nie mniej ważne niż odpowiednia emulsja. Dlatego przed malowaniem przyjrzyj się uważnie ścianom. Jeśli stara farba jest dobrze związana z podłożem tzn. nie pęka, ani nie łuszczy się, możemy bez obaw pomalować ją nowym kolorem. Do oceny stanu powłoki możemy wykorzystać prosty test. Kawałek taśmy malarskiej przyklejmy do ściany i po chwili oderwijmy zdecydowanym ruchem. Jeśli na taśmie nie znajdziemy resztek farby, to znak, że stara powłoka nie wymaga usuwania. W przypadku, gdy poprzednia barwa jest intensywna, zamalujmy ja farbą podkładową, która odetnie wcześniejszy kolor (przy okazji wzmocni też podłoże i zmniejszy jego chłonność). Dzięki temu zużyjemy mniej emulsji.

Kiedy jednak stan ściany pozostawia wiele do życzenia, najbezpieczniej będzie usnąć starą powłokę, żeby uniknąć problemów w niedalekiej przyszłości. W tym celu możemy wykorzystać specjalistyczny preparat, przy jego użyciu bez problemu usunąć starą farbę zwykłą szpachelką.

Malowanie ścian – krok po kroku

Malowanie rozpocznijmy od przygotowania miejsca pracy. Podłogi i meble zakryjmy folią. Z kolei listwy przypodłogowe, framugi i okna zabezpieczmy taśmą malarską. Następnie dokładnie wymieszajmy emulsję (w razie potrzeby można ją także rozcieńczyć wodą zgodnie ze wskazówkami producenta).

Zobacz także: Jak wybrać najlepszą farbę do malowania wnętrz?

Nakładanie farby

 Nakładanie farby najlepiej zacząć od sufitu, malując pasy odchodzące od okien w kierunku wnętrza zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. W przypadku wysokich pomieszczeń, żeby ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po wałek na specjalnym kiju teleskopowym. Następnie możemy przejść do malowania ścian. Pierwszą warstwę najlepiej nałożyć w formie pionowych pasów, a drugą w formie pasów poziomych – zapewni to lepsze krycie oraz jednolity kolor. Pamiętajmy też, aby nie robić długich przerw w pracy i trzymać się zasady łączenia „mokrego z mokrym” czyli nakładania drugiej warstwy farby zanim pierwsza całkowicie wyschnie. Dzięki temu na ścianie nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Po zakończeniu prac delikatnie zdejmijmy taśmy, uważając przy tym, żeby nie uszkodzić świeżych powłok. Dokładnie wyczyśćmy też pędzle i wałki. Na pewno przydadzą nam się ponownie podczas przyszłych remontów.

Zobacz także: Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku

Zobacz także: Farba tablicowa. Można po niej rysować i pisać kredą

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Źródło: Bondex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA