REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
więźba, dach, budowa Fot. Fotolia
więźba, dach, budowa Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce pokrycia dachowe narażone są na podmuchy wiatru o różnej sile ze względu na położenie geograficzne. Strefę III – o największej sile wiatru stanowią południowe części województw dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Strefę II – część województwa świętokrzyskiego i Pomorze, zaś strefę I reszta kraju. Jak przygotować dach na intensywne podmuchy wiatru? Co pomoże przeciwdziałać zagrożeniu?

REKLAMA

W Polsce zagrożenie silnymi podmuchami wiatru jest niewielkie, choć jak pokazują poprzednie lata, czasami się zdarza. Najbardziej narażone na mocny wiatr są miejsca położone w wysokich górach, w średnim stopniu w Górach Świętokrzyskich i na morzem, zaś najmniej – pozostała część kraju. Mimo to jeśli obawiamy się zagrożenia ze strony intensywnego wiatru warto zabezpieczyć odpowiednio dach przed zerwaniem.

Klamrowanie dachu

Najlepszym sposobem na ochronienie dachu jest prawidłowe zamocowanie pokrycia dachowego. Aby pokrycie dachowe było stabilniejsze, możemy zastosować tak zwane klamrowanie – przypinanie dachówki do więźby za pomocą odpowiednich spinek. Sposób w jaki powinny być ułożone klamry zależy od wielu czynników, na przykład od długości okapu i ściany szczytowej przedstawionych w rzucie pionowym, od rzeczywistych wymiarów budynku a także jego geometrii, od kształtu dachu i kąta jego nachylenia a nawet od typu podkładu użytego przy konstrukcji dachu. Oprócz tego należy uwzględnić również wysokość budynku i typ pokrycia, czyli między innymi ilość dachówek potrzebnych do pokrycia 1 m2 połaci. Niektórzy zalecają po prostu klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie. Jeśli jednak zależy nam na jak najbezpieczniejszej konstrukcji warto zwrócić się do fachowca, który na podstawie wymienionych wcześniej elementów zaleci gdzie zamontować klamry.

Klamrowanie a podział dachu na strefy

REKLAMA

Podział dachu na strefy również ułatwia wybór miejsc, jakie wymagają mocniejszego klamrowania. W zależności od tego, czy klamry mocowane są na połaci, okapie, dachówkach skrajnych czy gąsiorach, należy ich zastosować mniej lub więcej. W niektórych strefach siła wiatru może być nawet trzy razy większa niż w części centralnej. Oprócz tego wyodrębnione zostały cztery grupy klamer, których przynależność do danej grupy wynika z wytrzymałości na obciążenia.

Pamiętajmy, że w przypadku uszkodzenia dachu blaszanego prawdopodobnie będziemy musieli położyć go na nowo. Jeśli zaś dojdzie do uszkodzenia dachówek, wystarczy uzupełnić brakujące elementy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Zobacz także:  Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy

Zobacz także:  Jak znaleźć fachowca do budowy dachu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA