Układanie pokrycia dachowego odpornego na silne podmuchy wiatru. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce zagrożenie silnymi podmuchami wiatru jest niewielkie, choć jak pokazują poprzednie lata, czasami się zdarza. Najbardziej narażone na mocny wiatr są miejsca położone w wysokich górach, w średnim stopniu w Górach Świętokrzyskich i na morzem, zaś najmniej – pozostała część kraju. Mimo to jeśli obawiamy się zagrożenia ze strony intensywnego wiatru warto zabezpieczyć odpowiednio dach przed zerwaniem.
Klamrowanie dachu
Najlepszym sposobem na ochronienie dachu jest prawidłowe zamocowanie pokrycia dachowego. Aby pokrycie dachowe było stabilniejsze, możemy zastosować tak zwane klamrowanie – przypinanie dachówki do więźby za pomocą odpowiednich spinek. Sposób w jaki powinny być ułożone klamry zależy od wielu czynników, na przykład od długości okapu i ściany szczytowej przedstawionych w rzucie pionowym, od rzeczywistych wymiarów budynku a także jego geometrii, od kształtu dachu i kąta jego nachylenia a nawet od typu podkładu użytego przy konstrukcji dachu. Oprócz tego należy uwzględnić również wysokość budynku i typ pokrycia, czyli między innymi ilość dachówek potrzebnych do pokrycia 1 m2 połaci. Niektórzy zalecają po prostu klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie. Jeśli jednak zależy nam na jak najbezpieczniejszej konstrukcji warto zwrócić się do fachowca, który na podstawie wymienionych wcześniej elementów zaleci gdzie zamontować klamry.
Klamrowanie a podział dachu na strefy
REKLAMA
Podział dachu na strefy również ułatwia wybór miejsc, jakie wymagają mocniejszego klamrowania. W zależności od tego, czy klamry mocowane są na połaci, okapie, dachówkach skrajnych czy gąsiorach, należy ich zastosować mniej lub więcej. W niektórych strefach siła wiatru może być nawet trzy razy większa niż w części centralnej. Oprócz tego wyodrębnione zostały cztery grupy klamer, których przynależność do danej grupy wynika z wytrzymałości na obciążenia.
Pamiętajmy, że w przypadku uszkodzenia dachu blaszanego prawdopodobnie będziemy musieli położyć go na nowo. Jeśli zaś dojdzie do uszkodzenia dachówek, wystarczy uzupełnić brakujące elementy.
Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego
Zobacz także: Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy
Zobacz także: Jak znaleźć fachowca do budowy dachu?
REKLAMA
REKLAMA