REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wole oko – projekt, zasady budowy i wykonanie

Justyna Hek
Wole oko, aby_poprawnie_wykonac_wole_oko_potrzeba_wielu_cwiczen_min_na_takich_konstrukcjach. Fot. Röben
Wole oko, aby_poprawnie_wykonac_wole_oko_potrzeba_wielu_cwiczen_min_na_takich_konstrukcjach. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Wole oko to rodzaj lukarny dachowej – element ozdobny wyłaniający się płynnie z dachu. Ten typ lukarny może urozmaicić dach naszego domu, jednak jego wykonanie jest dość skomplikowane już na etapie projektu. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wolego oka? Jak prawidłowo powinno zostać wykonane wole oko?

Projekt wolego oka

Przy projektowaniu wolego oka musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na nachylenie połaci dachowej, czyli różnicą pomiędzy nachyleniem linii wierzchołka wolego oka a nachyleniem głównej połaci dachu – z założenia nie powinna wynosić więcej niż 12°. Właśnie taka wartość graniczna pozwala na dobre doświetlenie okna, które wstawia się w wole oko. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy model wybranego przez nas pokrycia dachowego jest dostosowany do tego kąta nachylenia. Drugi istotny element stanowi właśnie rodzaj dachówki – bardzo dobrze sprawdza się dachówka karpiówka, bo jej niewielki rozmiar i stosunkowo nieduża szerokość pozwala na płynne przechodzenie pokrycia wolego oka. Możemy zdecydować się także na dachówkę mnich-mniszka lub popularną esówkę bez zamków. Najtrudniej będzie wykonać wole oko z dachówek zakładkowych, chyba że możemy dokupić do nich kształtki ceramiczne przygotowane do ułożenia właśnie tego typu lukarny.

REKLAMA

Zasady budowy  i wykonania wolego oka

Projekt wolego oka powinien zakładać także podstawowe wymiary łuku czołowego – wysokość i szerokość podstawy. Graniczną wartością jest 1:5 czyli szerokość pięć razy większa od wysokości. Ważne, że im większa szerokość podstawy w stosunku do wysokości, tym wole oko łagodniej opada. Wówczas łatwiej je estetycznie wykonać, nie ma także problemu z doborem dachówki, choć przy dachówkach zakładkowych wartość graniczna to 1:8. Przy niewielkich konstrukcjach szczególnie ważny jest duży stosunek szerokości podstawy do wysokości, tylko wtedy wyglądają one efektownie. W czasie budowy wolego oka należy zwrócić uwagę na jego szczelność. Najlepszą zapewni deskowanie lukarny i połaci, które z nią sąsiadują. Na deskowaniu powinniśmy umieścić membranę dachową wysokiej klasy przystosowaną do dachów o pełnym deskowaniu, ewentualnie możemy do tego celu wykorzystać papę. Dopiero na tak przygotowanej konstrukcji montujemy kontrłaty – promieniście – i łaty właściwe – ich liczba musi być równa liczbie łat dochodzących do wolego oka z połaci głównej. Sam rozstaw łat zmienia się w zależności od ich położenia, to znaczy im bliżej do wierzchołka lukarny, tym rozstaw jest większy. Odpowiednio przygotowana konstrukcja gwarantuje trwałość i nieprzeciekanie wolego oka, jednak pokrycie jej dachówką lepiej pozostawić specjalistom – wymaga to dużej wprawy i umiejętności.

Zobacz także:  Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Zobacz także:  Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

Zobacz także:  Jak dobrać i usytuować okna dachowe?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA