REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Właściwości akustyczne pokryć dachowych: dachówka betonowa, dachówka ceramiczna, blacha dachowa

Subskrybuj nas na Youtube
dachówki
dachówki

REKLAMA

REKLAMA

Które pokrycie dachowe ma największą izolacyjność akustyczną? Który rodzaj pokrycia dachowego będzie najlepiej izolować dom od zewnętrznych hałasów np. padającego deszczu czy przelatujących samolotów? Które pokrycie dachowe wybrać? Dachówkę betonową, dachówkę ceramiczną czy blachę dachową?

Kompleksowe badania wykazały, że różnice pomiędzy materiałami pokryciowymi są duże. Eksperci byli jednak zaskoczeni jednoznacznością wyniku. Okazało się, że dachówki betonowe mają, w porównaniu z ceramicznymi, wynik lepszy o 3 decybele, a z blachą nawet o 7 decybeli! Co ciekawe, redukcja hałasu o 10 decybeli odczuwana jest przez nasze ucho jako zmniejszenie hałasu o połowę.

REKLAMA

Pokrycia dachowe - porównanie

REKLAMA

Podczas gdy tłumienie hałasu przy takich produktach jak okna, drzwi czy ściany zewnętrzne, już od dawna jest uwzględniane w projektach, to przy dachach rzadko bierze się ten aspekt pod uwagę. Tymczasem należy wykorzystać wszystkie możliwości, aby poszczególne elementy domu wzajemnie wzmacniały swoje działanie i dawały najlepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Przy pokryciu dachowym najważniejszy jest wybór materiału. Ponieważ dostępne są bardzo różne produkty ze zróżnicowanymi właściwościami akustycznymi, które decydują o skuteczności tłumienia hałasu.

Wiadomo od dawna, że dachówka betonowa jest bardziej dźwiękochłonna niż dachówka ceramiczna. Marka Braas postanowiła to jednak zbadać gruntownie i zleciła renomowanemu Instytutowi IFT*, przeprowadzenie badań nad dźwiękochłonnością w niemieckim Rosenheim.

 Podczas testów przeanalizowano różne materiały stosowane do produkcji pokryć dachowych, pod kątem ich właściwości dźwiękochłonnych.
* Europejska placówka badawcza, mająca na celu sprawdzanie, testowanie oraz kontrolowanie jakości produktów i komponentów budowlanych.

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeprowadzone testy i badania

Eksperci z IFT Rosenheim nie szczędzili trudu w swych badaniach. Do pomiarów użyto dwóch pomieszczeń, pomiędzy którymi umieszczano badany „dach” pokrywany różnymi materiałami. Jedno pomieszczenie było więc „pod dachem”, drugie było odzwierciedleniem „świata zewnętrznego”. Następnie dach od strony zewnętrznej był wystawiany na emisję dźwięku testowego, od wewnątrz zaś mierzono intensywność hałasu przedostającego się do środka. Różnica w poziomie dźwięku po obu stronach pozwalała wyciągać wnioski
o właściwościach dźwiękochłonnych konstrukcji i wykorzystanego materiału..

Dachówka betonowa – właściwości akustyczne

Wykonywana z naturalnych i powszechnie u nas dostępnych materiałów, jak piasek, cement, woda i pigmenty tlenku żelaza. Dzięki stosunkowo dużej masie, posiada najlepsze właściwości izolacji akustycznej. Dodatkowo podlega kompletnemu recyclingowi, a produkcja nie jest szczególnie energochłonna, co czyni ją bardzo ekologiczną. Cechuje je również wyjątkowa odporność na pękanie i mróz, a do tego są zazwyczaj tańsze niż ceramiczne.

Dachówka ceramiczna  – właściwości akustyczne

Od tysiącleci wypalana jest z gliny. Dostępna w szerokiej palecie form, kolorów i rodzajów powierzchni. Posiada dobre właściwości izolacyjne pod kątem akustyki. Dodatkowo cechuje ją elegancka połyskliwa powierzchnia, co czyni dachówkę ceramiczną wyjątkowo estetycznym produktem.

Dachówka ceramiczna. Fot. Fotolia

Blacha dachowa – właściwości akustyczne

Pokrycia blaszane są łatwe w montażu i uniwersalne. Jej lekka masa oraz rodzaj materiału potęgują jednak w czasie deszczu odgłosy bębniących kropel wody i najsłabiej izolują hałas z zewnątrz. Różnica, w porównaniu do dachówki betonowej, wynosi aż 7 decybeli - dla osób znajdujących się wewnątrz domu może to oznaczać hałas o niemal dwukrotnie wyższym natężeniu.

Blacha dachowa. Fot. Fotolia

Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Źródło: Monier Braas Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA