REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Właściwości akustyczne pokryć dachowych: dachówka betonowa, dachówka ceramiczna, blacha dachowa

dachówki
dachówki

REKLAMA

REKLAMA

Które pokrycie dachowe ma największą izolacyjność akustyczną? Który rodzaj pokrycia dachowego będzie najlepiej izolować dom od zewnętrznych hałasów np. padającego deszczu czy przelatujących samolotów? Które pokrycie dachowe wybrać? Dachówkę betonową, dachówkę ceramiczną czy blachę dachową?

Kompleksowe badania wykazały, że różnice pomiędzy materiałami pokryciowymi są duże. Eksperci byli jednak zaskoczeni jednoznacznością wyniku. Okazało się, że dachówki betonowe mają, w porównaniu z ceramicznymi, wynik lepszy o 3 decybele, a z blachą nawet o 7 decybeli! Co ciekawe, redukcja hałasu o 10 decybeli odczuwana jest przez nasze ucho jako zmniejszenie hałasu o połowę.

REKLAMA

Pokrycia dachowe - porównanie

REKLAMA

Podczas gdy tłumienie hałasu przy takich produktach jak okna, drzwi czy ściany zewnętrzne, już od dawna jest uwzględniane w projektach, to przy dachach rzadko bierze się ten aspekt pod uwagę. Tymczasem należy wykorzystać wszystkie możliwości, aby poszczególne elementy domu wzajemnie wzmacniały swoje działanie i dawały najlepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Przy pokryciu dachowym najważniejszy jest wybór materiału. Ponieważ dostępne są bardzo różne produkty ze zróżnicowanymi właściwościami akustycznymi, które decydują o skuteczności tłumienia hałasu.

Wiadomo od dawna, że dachówka betonowa jest bardziej dźwiękochłonna niż dachówka ceramiczna. Marka Braas postanowiła to jednak zbadać gruntownie i zleciła renomowanemu Instytutowi IFT*, przeprowadzenie badań nad dźwiękochłonnością w niemieckim Rosenheim.

 Podczas testów przeanalizowano różne materiały stosowane do produkcji pokryć dachowych, pod kątem ich właściwości dźwiękochłonnych.
* Europejska placówka badawcza, mająca na celu sprawdzanie, testowanie oraz kontrolowanie jakości produktów i komponentów budowlanych.

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeprowadzone testy i badania

Eksperci z IFT Rosenheim nie szczędzili trudu w swych badaniach. Do pomiarów użyto dwóch pomieszczeń, pomiędzy którymi umieszczano badany „dach” pokrywany różnymi materiałami. Jedno pomieszczenie było więc „pod dachem”, drugie było odzwierciedleniem „świata zewnętrznego”. Następnie dach od strony zewnętrznej był wystawiany na emisję dźwięku testowego, od wewnątrz zaś mierzono intensywność hałasu przedostającego się do środka. Różnica w poziomie dźwięku po obu stronach pozwalała wyciągać wnioski
o właściwościach dźwiękochłonnych konstrukcji i wykorzystanego materiału..

Dachówka betonowa – właściwości akustyczne

Wykonywana z naturalnych i powszechnie u nas dostępnych materiałów, jak piasek, cement, woda i pigmenty tlenku żelaza. Dzięki stosunkowo dużej masie, posiada najlepsze właściwości izolacji akustycznej. Dodatkowo podlega kompletnemu recyclingowi, a produkcja nie jest szczególnie energochłonna, co czyni ją bardzo ekologiczną. Cechuje je również wyjątkowa odporność na pękanie i mróz, a do tego są zazwyczaj tańsze niż ceramiczne.

Dachówka ceramiczna  – właściwości akustyczne

Od tysiącleci wypalana jest z gliny. Dostępna w szerokiej palecie form, kolorów i rodzajów powierzchni. Posiada dobre właściwości izolacyjne pod kątem akustyki. Dodatkowo cechuje ją elegancka połyskliwa powierzchnia, co czyni dachówkę ceramiczną wyjątkowo estetycznym produktem.

Dachówka ceramiczna. Fot. Fotolia

Blacha dachowa – właściwości akustyczne

Pokrycia blaszane są łatwe w montażu i uniwersalne. Jej lekka masa oraz rodzaj materiału potęgują jednak w czasie deszczu odgłosy bębniących kropel wody i najsłabiej izolują hałas z zewnątrz. Różnica, w porównaniu do dachówki betonowej, wynosi aż 7 decybeli - dla osób znajdujących się wewnątrz domu może to oznaczać hałas o niemal dwukrotnie wyższym natężeniu.

Blacha dachowa. Fot. Fotolia

Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Źródło: Monier Braas Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA