REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Układanie i zagęszczanie mieszanek betonowych. Przewodnik

PS Redakcja Dom
Fundamenty. Fot. Lafarge
Fundamenty. Fot. Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Aby mieszanka betonowa w szalunku była równo ułożona nie wystarczy po prostu ją w nim umieścić. Istnieje szereg zasad wg których powinniśmy rozmieszczać beton w szalunku. Np. poczynając od najniższego miejsca. Nie powinniśmy tez zapomnieć o sztychowaniu, ubijaniu i wibrowaniu betonu. Zobacz poradnik.

Układanie mieszanki betonowej w szalunku

Układanie betonu w szalunku należy rozpocząć od miejsca, które znajduje się najniżej. Jeśli zamierzamy betonować pionowy element, wysokość układanej warstwy betonu powinna wynosić nie więcej jak 60–70 cm. Beton należy układać w mirę równomiernie. Do równego ułożenia betonu możemy wykorzystywać takie narzędzia jak: łopaty, rozgraniczniki czy wibratory. Po ułożeniu betonu w formie należy go zagęścić poprzez: sztychowanie, ubijanie lub wibrowanie.

REKLAMA

Sztychowanie

Sztychowanie jest formą zagęszczania betonu za pomocą specjalnego pręta. Sztychowanie betonu wykonuje się w sytuacji, kiedy mieszanka betonowa ma konsystencję plastyczną lub ciekłą.

Ubijanie

„Ubijanie betonu” to kolejna metoda zagęszczania betonu. Metodę tę należy stosować, kiedy konsystencja betonu jest wilgotna.

Wibrowanie

REKLAMA

Wibrowanie betonu powinno odbywać się cały czas (bez przerw) po momentu ułożenia każdej partii betonu, aż do ustania wydzielania się powietrza z wibrowanej mieszanki. Podczas wibrowania betonu należy uważać aby nie spowodować segregacji mieszanki. Wibrując beton, poddajemy mieszankę szeregu drgań. Mieszanka w wyniku wibrowania upłynnia się przyjmując tym samym kształt formy, w której się znajduje. To, czy wibrowanie betonu będzie skuteczne zależy od częstotliwości drgań, prędkości poruszania się poszczególnych ziarn ich kształtu oraz gęstości i lepkości zaczynu betonowego. 

Mieszanki o uziarnieniu o wielkości do 10 mm należy wibrować o częstotliwości ok. 6000 l/min., i amplitudzie ok. 0,1 mm.
Mieszanki o uziarnieniu większym niż 40 mm należy wibrować z częstotliwością ok. 2 000 l/min i amplitudą 0,3–0,6 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje wibratorów

Na budowach najczęściej stosuje się wibratory pogrążane, powierzchniowe i przyczepne. Czym się różnią?

REKLAMA

Wibratory pogrążane – nazywane także wibratorami bułatowymi działają na mieszankę poprzez bezpośredni jej styk. To czy będą skuteczne zależy od kliku czynników:
– konsystencja wibrowanej mieszanki powinna być ciekła lub półciekła
– buława wibratora powinna być umieszczana w mieszance po woli oraz pionowo
– buławę należy umieszczać w mieszance bez pośpiechu, najlepiej aby „opadła sama”
– odległości pomiędzy kolejnym opuszczaniem buławy nie powinny być większe niż 1,5 m.

Wibratory powierzchniowe – składają się płyty dociskowej, umieszczonej pod urządzaniem, które wywiera na płytę drgania. Drgania te są przekazywane w głąb mieszanki betonowej na głębokość do 40 cm. Konsystencja mieszanki betonowej, aby można było ją wibrować w ten sposób powinna być gęstoplastyczna lub plastyczna. Wibratory powierzchniowe najczęściej stosuje się do betonowania dużych, płaskich i poziomych powierzchni.

Wibratory przyczepne – wibratory tego typu przymocowuje się do szalunku, w którym znajduje się mieszanka betonowa. Drgania urządzanie przekazywane są na formę w której jest mieszanka, a następnie przekazywane są na samą mieszankę. Jeśli zamierzamy betonować duży element w przypadku wibratorów przyczepnych chcąc zapewnić mieszance równomierne ruchy, należy zamontować kilka sztuk wibratorów dookoła szalunku.

Zobacz także:  Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Zobacz także:  7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Zobacz także:  Fundamenty głębokie – pale gotowe i monolityczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA