REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

Joanna Orzechowska
Pokój. Fot. www.atakdesign.pl
Pokój. Fot. www.atakdesign.pl
www.atakdesign.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pogłębianie piwnicy wykonuje się w domach, w których Inwestorzy chcą zaadaptować piwnicę do celów mieszkalnych. W związku z tym, że pomieszczenia mieszkalne muszą mieć min. 2,5 m wysokości, często musimy nieco obniżyć poziom najniżej położonej kondygnacji. Jak najlepiej i najbezpieczniej można to zrobić – podpowiadamy poniżej.

Pogłębianie piwnicy to zadanie niezwykle skomplikowane i odpowiedzialne, którego nie można wykonywać na własną rękę. Zawsze nieodzowna jest pomoc konstruktora, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Sposób wykonania uzależniony jest między innymi od konstrukcji budynku, jego stanu oraz rodzaju gruntu, na którym stoi.

REKLAMA

Podłoga na poziomie górnej krawędzi ław fundamentowych

Jest to sposób najłatwiejszy i najlepszy, niestety w niewielu przypadkach możliwy do urzeczywistnienia. Polega on na wybraniu ziemi tylko do wysokości wierzchu ław fundamentowych. Jest bezpieczny z tego względu, że nie narusza się warstwy zbitej ziemi utrzymującej fundamenty w pozycji pionowej i zabezpieczającej przed zapadnięciem się ścian do wewnątrz. Przeszkodą w pogłębieniu piwnicy w tym przypadku może być fakt, że często spotyka się ławy fundamentowe posadowione na różnej głębokości.

Zobacz także:  Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na wysokości dolnej krawędzi ław fundamentowych (poziomu posadowienia budynku)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłogę na dolnej krawędzi fundamentu wykonuje się częściej, niż na górnej krawędzi ław, niemniej jednak jest to rozwiązanie o wiele bardziej skomplikowane. Dość problemowa może okazać się konieczność wykonania (a wcześniej zaprojektowania) rozpór przenoszących obciążenia naporu gruntu od zewnątrz na ściany i ławy fundamentowe. Rozpory te mogą mieć formę konstrukcji stalowej bądź też płyty żelbetowej. W takiej sytuacji, wzdłuż ścian fundamentowych, będziemy musieli wykonać „murek”, który jednak można wykorzystać przy aranżacji wnętrza.

Zobacz także: Podłoga pływająca – co to takiego?


Podłoga z lokalnym zagłębieniem (np.: na wannę, jacuzzi, basen)

Często to właśnie chęć urządzenia w piwnicy prywatnego mini spa kieruje osobami pragnącymi zaadaptować piwnicę. Najlepiej wygląda wanna zagłębiona w posadzce w taki sposób, że jej wierzch znajduje się dokładnie na poziomie podłogi. Oczywiście taką operację musi nadzorować konstruktor, ale warto wiedzieć, że aby uniknąć poważnych problemów (pękanie ścian, ław, itd.) należy umieścić wykop jak najdalej od ścian nośnych i wykonać wokół niego wzmocnienia obwodowe.

Zobacz także: Jak zaaranżować wannę w podłodze?

Hydroizolacja i termoizolacja

Podczas adaptacji piwnicy na cele mieszkalne, pogłębiając wykop nie możemy zapomnieć o prawidłowym wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i wodna. Może się okazać, że wody gruntowe, które wcześniej nie stanowiły problemu, teraz są na zbyt wysokim poziomie. Należy wówczas wykonać izolację z papy termozgrzewalnej, którą można w prosty sposób połączyć z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi (zazwyczaj jest nią papa asfaltowa). Przy pogłębieniu piwnic warto zainwestować też w termoizolację posadzki, aby podwyższyć komfort użytkowania pomieszczenia.

Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA