Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Pogłębianie piwnicy to zadanie niezwykle skomplikowane i odpowiedzialne, którego nie można wykonywać na własną rękę. Zawsze nieodzowna jest pomoc konstruktora, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Sposób wykonania uzależniony jest między innymi od konstrukcji budynku, jego stanu oraz rodzaju gruntu, na którym stoi.
REKLAMA
Podłoga na poziomie górnej krawędzi ław fundamentowych
Jest to sposób najłatwiejszy i najlepszy, niestety w niewielu przypadkach możliwy do urzeczywistnienia. Polega on na wybraniu ziemi tylko do wysokości wierzchu ław fundamentowych. Jest bezpieczny z tego względu, że nie narusza się warstwy zbitej ziemi utrzymującej fundamenty w pozycji pionowej i zabezpieczającej przed zapadnięciem się ścian do wewnątrz. Przeszkodą w pogłębieniu piwnicy w tym przypadku może być fakt, że często spotyka się ławy fundamentowe posadowione na różnej głębokości.
Zobacz także: Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku
Podłoga na wysokości dolnej krawędzi ław fundamentowych (poziomu posadowienia budynku)
Podłogę na dolnej krawędzi fundamentu wykonuje się częściej, niż na górnej krawędzi ław, niemniej jednak jest to rozwiązanie o wiele bardziej skomplikowane. Dość problemowa może okazać się konieczność wykonania (a wcześniej zaprojektowania) rozpór przenoszących obciążenia naporu gruntu od zewnątrz na ściany i ławy fundamentowe. Rozpory te mogą mieć formę konstrukcji stalowej bądź też płyty żelbetowej. W takiej sytuacji, wzdłuż ścian fundamentowych, będziemy musieli wykonać „murek”, który jednak można wykorzystać przy aranżacji wnętrza.
Zobacz także: Podłoga pływająca – co to takiego?
Podłoga z lokalnym zagłębieniem (np.: na wannę, jacuzzi, basen)
Często to właśnie chęć urządzenia w piwnicy prywatnego mini spa kieruje osobami pragnącymi zaadaptować piwnicę. Najlepiej wygląda wanna zagłębiona w posadzce w taki sposób, że jej wierzch znajduje się dokładnie na poziomie podłogi. Oczywiście taką operację musi nadzorować konstruktor, ale warto wiedzieć, że aby uniknąć poważnych problemów (pękanie ścian, ław, itd.) należy umieścić wykop jak najdalej od ścian nośnych i wykonać wokół niego wzmocnienia obwodowe.
Zobacz także: Jak zaaranżować wannę w podłodze?
Hydroizolacja i termoizolacja
Podczas adaptacji piwnicy na cele mieszkalne, pogłębiając wykop nie możemy zapomnieć o prawidłowym wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i wodna. Może się okazać, że wody gruntowe, które wcześniej nie stanowiły problemu, teraz są na zbyt wysokim poziomie. Należy wówczas wykonać izolację z papy termozgrzewalnej, którą można w prosty sposób połączyć z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi (zazwyczaj jest nią papa asfaltowa). Przy pogłębieniu piwnic warto zainwestować też w termoizolację posadzki, aby podwyższyć komfort użytkowania pomieszczenia.
Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.