REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakim fundamencie postawić dom?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.
Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.

REKLAMA

REKLAMA

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Podstawowymi kryteriami wyboru fundamentów

• typ domu (piętrowy czy parterowy, podpiwniczony czy nie),
• rodzaj gruntu (mniej lub bardziej spoisty),
• nośność gruntu.

REKLAMA

Od czego zacząć?

Wybór fundamentów i posadowienia budynku powinien być poprzedzony analizą dotyczącą panujących warunków geotechnicznych, ukształtowania terenu i rodzaju gruntu, indywidualnych właściwości obiektu budowlanego, a także jego ewentualnym sąsiedztwem z innym budynkiem. Istotną informacją jest również typ posiadanego domu (z piwnicą lub bez).

Typ domu a fundament

Fundamenty domów niepodpiwniczonych umieszczane są poniżej linii przemarzania gruntu. Rzecz wygląda inaczej w domach posiadających piwnice. Wówczas poziom zagłębienia zależny będzie od wysokości piwnicy. W tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej izolacji fundamentów i ścian piwnicy.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Głębokość przemarzania gruntu różni się w zależności od regionu naszego kraju. Dlatego też na początku należy stwierdzić jaki mamy grunt, aby następnie odpowiednio umiejscowić fundament i instalacje. Podziemne instalacje wodne i kanalizacyjne również należy zakładać głębiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grunt a fundament

Zasadniczą kwestią jest, czy dom będzie budowany na gruntach spoistych, gdyż właśnie one narażone są na powstawanie wysadzin pod wpływem niskiej temperatury.
Kolejną wytyczną, wspomnianą na początku jest nośność gruntu, od której zależy, czy konstrukcja będzie opierać się na fundamentach pośrednich, czy bezpośrednich. Decyzja o budowie na gruntach nienośnych, czyli o obniżonych parametrach nośności obciążeń określonej budowli, wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji pośrednich, przenoszących ciężar.

Zobacz także: Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?


Fundamenty pośrednie

Ich użycie wiąże się z rodzajem gruntu. Tego typu fundamenty stosowane są awaryjnie, jeżeli teren charakteryzuje grunt nienośny – np. na torfowisku. Wówczas posadowienie budynku wprost na gruncie wiązałoby się z jego zapadaniem, wilgotnieniem, a w efekcie z niszczeniem. Dlatego też stosowane są elementy pośrednie, jak słupy, studnie betonowe czy pale (bardziej znane pod nazwą fundamenty palowe). Metodę studniarską stosuje się przede wszystkim, gdy nienośny grunt zalega bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi.

Fundamenty bezpośrednie

REKLAMA

Jak sama nazwa wskazuje, fundament ma bezpośredni kontakt z gruntem. Metoda ta wciąż należy do najczęściej stosowanych, jednakże może zostać wyparta przez konkurenta z prostej przyczyny - w końcu może braknąć terenów pod budowę z dobrym gruntem. Póki co, można jednak decydować się na ten typ posadowienia.

Najpopularniejszym rodzajem tego typu fundamentu są ławy fundamentowe, które ze względu na swoją uniwersalność są często wybieraną metodą posadowienia budynku. Można je stosować praktycznie na każdym terenie – równym czy górzystym, w domach niepodpiwniczonych oraz zawierających piwnicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są dość atrakcyjne cenowo. Oczywiście metoda ta nie jest bez wad. Trzeba liczyć się z koniecznością wykonania drenażu, a także sporym czasem trwania robót – wysychanie zapraw, wiązanie betonu, itp.

Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

REKLAMA

W przypadku fundamentów bezpośrednich typowy fundament budynku składa się z betonowej ławy fundamentowej oraz ścian, które ponadto stanowią ściany piwnic.
Ławy stanowią poszerzenia u spodu ścian fundamentowych, dzięki czemu dochodzi do rozłożenia obciążenia na większą powierzchnię – innymi słowy, zmniejsza się nacisk ścian na grunt. Największą popularnością cieszą się betonowe ławy, wykonywane na placu budowy. Ławy betonowe niezbrojone, wykonuje się gdy mamy do czynienia z dobrze zagęszczonym lub skonsolidowanym gruntem. Jednak w praktyce, zawsze stosuje się zbrojenie niekonstrukcyjne, którego celem jest niedopuszczenie do zniszczenia fundamentu w sytuacjach takich jak powódź czy osunięcie się gruntu.

Można zastosować też ławy żelbetowe (w pełni zbrojone), które stosuje się w przypadku występowania dużych obciążeń. Ściany fundamentowe również mają na celu zmniejszenie nacisku, a ich grubość musi być dostosowana do ścian powyżej poziomu terenu. W zależności od rodzaju domu, stosuje się w nich ocieplenie – w domach niepodpiwniczonych nie ma takiej potrzeby. Ponadto istnieją dwa rodzaje budowy tych ścian: monolityczne oraz murowane z bloczków betonowych, silikonowych, lub pustaków zasypowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA