Jak zbroić ławy fundamentowe?
REKLAMA
REKLAMA
Ze względu nie tylko na niejednorodne warunki gruntowe, ale również nierówne obciążenia ścian budynku podłoże pod fundamentami może osiadać nierówno. Wtedy, ławy fundamentowe narażone są na zginanie wzdłuż swojej osi. Materiałem sprawdzającym się w takich warunkach jest żelbet, czyli beton pracujący na ściskanie i stal przenosząca naprężenia rozciągające.
REKLAMA
Zbrojenie ław , zazwyczaj wykonuje się z czterech prętów o średnicy 12 mm. Łączy się je strzemionami zamkniętymi z prętów średnicy 5-6 mm, które utrzymują zbrojenie główne na swoich miejscu i uniemożliwiają mu przesuwanie się podczas betonowania.
Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?
Pręty zbrojeniowe mogą być ze stali gładkiej lub żebrowanej. Stal żebrowana zapewnia lepszą przyczepność betonu do stali, a przez to i lepszą współpracę. Pręty gładkie wymagają zagięcia na końcach.
Zakotwienie prętów należy wykonać w miejscach połączenia ław, poprzez wygięcie prętów lub zastosowanie dodatkowych.
REKLAMA
Zbrojenie ław fundamentowych może być wykonywane na budowie lub może zostać przywiezione, na miejsce budowy w postaci szkieletów zbrojeniowych. Gotowe szkielety układa się w formie i łączy ze sobą za pomocą drutu wiązałkowego lub spawa. Pręty główne zbrojenia łączy się na zakład długości 40 cm (stal gładka) lub 50 cm (stal żebrowana).
Przed betonowaniem należy sprawdzić wykonanie zbrojenia. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią otulinę, którą można uzyskać przez zastosowanie wkładek dystansowych. Pręty zbrojenia powinny być oczyszczone z gruntu i substancji tłustych, co ma wpływ na przyczepność betonu.
Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?
REKLAMA
REKLAMA