REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Etapy wykonywania fundamentów

Katarzyna Mazurek
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu.

REKLAMA

REKLAMA

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu. Należy to zrobić w miejscu wyznaczonego obrysu domu np. stosując koparko-ładowarkę. Można również zostawić warstwę humusu, wtedy grunt będzie się mniej obsypywał przy stromych skarpach wykopów.

REKLAMA

REKLAMA

Na odsłoniętym gruncie geodeta tyczy krawędzie lub osie fundamentów oraz określa punkt o bazowej wysokości. Tyczenie wykonywane jest za pomocą drewnianych palików i drutu lub sznurków. Tak wyznaczone krawędzie nazywa się potocznie fundamentami drutowymi lub sznurkowymi.

Wykopy można wykonać na różne sposoby – za pomocą koparki do poziomu górnej krawędzi fundamentów, a następnie ręcznie wykonać formy ław fundamentowych lub cały wykop wykonać ręcznie za pomocą łopaty. Można również wykonać wykop o szerokości większej niż fundament, w przypadku fundamentów murowanych lub monolitycznych z zastosowaniem deskowania.

Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Po wyrównaniu dna wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu. W przypadku gruntów piaszczystych możemy zrezygnować z jego wykonania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przygotowanej formie (odpowiednich wymiarów wykop lub deskowanie) układamy zbrojenie. Przez zastosowanie wkładek dystansowych lub podwieszenia do deskowania zachowujemy odpowiednią otulinę zbrojenia. Zbrojenie główne składa się z czterech prętów średnicy około 12 mm. Pręty te łączy się strzemionami z drutu średnicy 5–6 mm w rozstawie około 30 cm. Należy pamiętać o odpowiednim zakotwieniu prętów w narożach i skrzyżowaniach ław oraz zakładzie prętów w miejscu ich połączenia.

Tak przygotowane formy i zbrojenie wypełniamy betonem, najlepiej towarowym dostarczanym betoniarką (tzw. gruszką). Beton zagęszcza się wibratorem lub uderzeniami w deskowanie. Górną powierzchnię fundamentów należy wyrównać i zatrzeć.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Przez kilka dni po zalaniu fundamentów należy zwilżać beton i chronić od trudnych warunków atmosferycznych.

REKLAMA

Gdy beton zastygnie i osiągnie wymaganą wytrzymałość, na fundamentach można wznosić ściany fundamentowe, które mogą być murowane lub również monolityczne. Należy jednak pamiętać o wyznaczeniu miejsc, gdzie instalacja podziemna będzie przechodzić przez ściany fundamentowe. W tych miejscach umieszcza się rury plastikowe lub wkładki styropianowe.

Po wykonaniu wszystkich ścian, które będą się znajdować pod poziomem terenu, wykonujemy izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Może być ona wykonana z mas bitumicznych, folii lub papy. Możemy również ułożyć kanały do drenażu.

Zobacz także: Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Po ułożeniu wszystkich elementów instalacji podziemnej zasypujemy wykop piaskiem lub pospółką i zagęszczamy warstwami.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA