Etapy wykonywania fundamentów
REKLAMA
REKLAMA
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu. Należy to zrobić w miejscu wyznaczonego obrysu domu np. stosując koparko-ładowarkę. Można również zostawić warstwę humusu, wtedy grunt będzie się mniej obsypywał przy stromych skarpach wykopów.
REKLAMA
REKLAMA
Na odsłoniętym gruncie geodeta tyczy krawędzie lub osie fundamentów oraz określa punkt o bazowej wysokości. Tyczenie wykonywane jest za pomocą drewnianych palików i drutu lub sznurków. Tak wyznaczone krawędzie nazywa się potocznie fundamentami drutowymi lub sznurkowymi.
Wykopy można wykonać na różne sposoby – za pomocą koparki do poziomu górnej krawędzi fundamentów, a następnie ręcznie wykonać formy ław fundamentowych lub cały wykop wykonać ręcznie za pomocą łopaty. Można również wykonać wykop o szerokości większej niż fundament, w przypadku fundamentów murowanych lub monolitycznych z zastosowaniem deskowania.
Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia
Po wyrównaniu dna wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu. W przypadku gruntów piaszczystych możemy zrezygnować z jego wykonania.
W przygotowanej formie (odpowiednich wymiarów wykop lub deskowanie) układamy zbrojenie. Przez zastosowanie wkładek dystansowych lub podwieszenia do deskowania zachowujemy odpowiednią otulinę zbrojenia. Zbrojenie główne składa się z czterech prętów średnicy około 12 mm. Pręty te łączy się strzemionami z drutu średnicy 5–6 mm w rozstawie około 30 cm. Należy pamiętać o odpowiednim zakotwieniu prętów w narożach i skrzyżowaniach ław oraz zakładzie prętów w miejscu ich połączenia.
Tak przygotowane formy i zbrojenie wypełniamy betonem, najlepiej towarowym dostarczanym betoniarką (tzw. gruszką). Beton zagęszcza się wibratorem lub uderzeniami w deskowanie. Górną powierzchnię fundamentów należy wyrównać i zatrzeć.
Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?
Przez kilka dni po zalaniu fundamentów należy zwilżać beton i chronić od trudnych warunków atmosferycznych.
REKLAMA
Gdy beton zastygnie i osiągnie wymaganą wytrzymałość, na fundamentach można wznosić ściany fundamentowe, które mogą być murowane lub również monolityczne. Należy jednak pamiętać o wyznaczeniu miejsc, gdzie instalacja podziemna będzie przechodzić przez ściany fundamentowe. W tych miejscach umieszcza się rury plastikowe lub wkładki styropianowe.
Po wykonaniu wszystkich ścian, które będą się znajdować pod poziomem terenu, wykonujemy izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Może być ona wykonana z mas bitumicznych, folii lub papy. Możemy również ułożyć kanały do drenażu.
Zobacz także: Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?
Po ułożeniu wszystkich elementów instalacji podziemnej zasypujemy wykop piaskiem lub pospółką i zagęszczamy warstwami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.