REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Etapy wykonywania fundamentów

Katarzyna Mazurek
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu.

REKLAMA

REKLAMA

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu. Należy to zrobić w miejscu wyznaczonego obrysu domu np. stosując koparko-ładowarkę. Można również zostawić warstwę humusu, wtedy grunt będzie się mniej obsypywał przy stromych skarpach wykopów.

REKLAMA

REKLAMA

Na odsłoniętym gruncie geodeta tyczy krawędzie lub osie fundamentów oraz określa punkt o bazowej wysokości. Tyczenie wykonywane jest za pomocą drewnianych palików i drutu lub sznurków. Tak wyznaczone krawędzie nazywa się potocznie fundamentami drutowymi lub sznurkowymi.

Wykopy można wykonać na różne sposoby – za pomocą koparki do poziomu górnej krawędzi fundamentów, a następnie ręcznie wykonać formy ław fundamentowych lub cały wykop wykonać ręcznie za pomocą łopaty. Można również wykonać wykop o szerokości większej niż fundament, w przypadku fundamentów murowanych lub monolitycznych z zastosowaniem deskowania.

Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Po wyrównaniu dna wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu. W przypadku gruntów piaszczystych możemy zrezygnować z jego wykonania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przygotowanej formie (odpowiednich wymiarów wykop lub deskowanie) układamy zbrojenie. Przez zastosowanie wkładek dystansowych lub podwieszenia do deskowania zachowujemy odpowiednią otulinę zbrojenia. Zbrojenie główne składa się z czterech prętów średnicy około 12 mm. Pręty te łączy się strzemionami z drutu średnicy 5–6 mm w rozstawie około 30 cm. Należy pamiętać o odpowiednim zakotwieniu prętów w narożach i skrzyżowaniach ław oraz zakładzie prętów w miejscu ich połączenia.

Tak przygotowane formy i zbrojenie wypełniamy betonem, najlepiej towarowym dostarczanym betoniarką (tzw. gruszką). Beton zagęszcza się wibratorem lub uderzeniami w deskowanie. Górną powierzchnię fundamentów należy wyrównać i zatrzeć.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Przez kilka dni po zalaniu fundamentów należy zwilżać beton i chronić od trudnych warunków atmosferycznych.

REKLAMA

Gdy beton zastygnie i osiągnie wymaganą wytrzymałość, na fundamentach można wznosić ściany fundamentowe, które mogą być murowane lub również monolityczne. Należy jednak pamiętać o wyznaczeniu miejsc, gdzie instalacja podziemna będzie przechodzić przez ściany fundamentowe. W tych miejscach umieszcza się rury plastikowe lub wkładki styropianowe.

Po wykonaniu wszystkich ścian, które będą się znajdować pod poziomem terenu, wykonujemy izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Może być ona wykonana z mas bitumicznych, folii lub papy. Możemy również ułożyć kanały do drenażu.

Zobacz także: Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Po ułożeniu wszystkich elementów instalacji podziemnej zasypujemy wykop piaskiem lub pospółką i zagęszczamy warstwami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA