REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są fundamenty?

Paweł Nawrocki
Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe. Fot. Röben
Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe.

Siły działające na fundamenty

Fundament oprócz obciążeń statycznych pochodzących od wyposażenia budynku i ciężaru własnego musi również radzić sobie z przenoszeniem obciążeń nieprzewidzianych długoterminowych jak śnieg, ale i obciążeń chwilowych, dynamicznych, takich jak wiatr. Oczywiście pojawiają się również obciążenia nieprzewidywalne, które znacznie zmieniają i redystrybują siły, takie jak przemieszczenia od szkód górniczych, konsolidacja związana ze zmianą warunków gruntowo-wodnych lub też przemianą fazową wody.

REKLAMA

Fundament to podstawa

Solidne i przemyślane zaprojektowanie konstrukcji fundamentu jak płyta, ława i ściana należą do najważniejszych elementów budynku. Z uwagi na praco- i materiałochłonność takiej konstrukcji należy ją zaprojektować przemyślanie. Najczęstsza metoda to stosowanie rozwiązań typowych, najczęściej projektowanych bez solidnej analizy warunków gruntowo-wodnych oraz znajomości podstaw geotechniki. Do takiego zadania wymagana jest osoba o wiedzy i doświadczeniu w analizie stanu naprężeń wynikającego, m.in. z badań geotechnicznych.

Zobacz także: Typowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Etapy wykonania fundamentów

Etap zakończenia prac związanych z fundamentowaniem to porównywalnie stan zero. W odniesieniu do ław fundamentowych oznacza wykonanie takich prac jak: wykopy, ławy fundamentowe, izolacji przeciwwilgociowej, ścian fundamentowych, izolacji termicznej oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, zasypek wykopów, wykonstruowanie podłóg, oraz izolacji termicznej i przeciwwilgociowej podłogi. W odniesieniu do płyty fundamentowej to: usunięcie humusu, wykonanie warstwy drenażowej i podkładowej pod płytę fundamentową umożliwiającej równomierne oparcie fundamentu, wykonanie płyty fundamentowej oraz wykonanie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej płyty.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA