REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Daniel Dębczak
Drenaż opaskowy, to perforowana rura biegnąca wokół fundamentów z odpowiednimi spadkami w kierunku studzienek zbiorczych.
Drenaż opaskowy, to perforowana rura biegnąca wokół fundamentów z odpowiednimi spadkami w kierunku studzienek zbiorczych.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.

W budynkach bez piwnicy wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz posadzki powinny mieć izolację chroniącą przed różnymi rodzajami wody gruntownej, wodą wolną pochodzącą z opadów atmosferycznych lub naturalnego zwierciadła wody, bądź też kapilarnym podsiąkaniem wilgoci, przy gruntach spoistych. W domach, w których w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu terenu mamy posadki, należy zastosować drenaż opaskowy odprowadzający wodę poza obszar fundamentów. Drenaż chroni przed podsiąkaniem wód gruntowych oraz zapewnia chłonną warstwę gruntu zdolną szybko przejąć wodę opadową.

REKLAMA

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

REKLAMA

Drenaż opaskowy, to perforowana rura biegnąca wokół fundamentów z odpowiednimi spadkami w kierunku studzienek zbiorczych. Perforacje (szczeliny w rurze) mają odpowiednie wielkości dobierane indywidualnie do rodzaju gruntu i wysokości stanu wód gruntowych. Minimalna głębokość położenia drenażu znajduje się, na głębokości posadowienia podstawy ław i w minimalnej odległości 50 cm od zewnętrznej krawędzi ściany fundamentowej. Spadek rury w kierunku studzienki zbiorczej powinien wynosić co najmniej 2% i wpadać do niej na wysokości 10 – 15 cm ponad dnem. Drenaż opaskowy stosuje się po to, aby drobiny płynące wraz z wodą mogły osiadać na dnie studzienki i nie niszczyły pompy. Poprawnie umiejscowiony drenaż zasypuje się filtrem żwirowym, można zastosować także mieszaninę ze żwiru i drobnych kamieni. Taka mieszanka wypełnia całą warstwę powyżej drenażu, aż do powierzchni terenu.

Dobierając pompę do opróżniania studzienki zbiorczej należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wydajność, ale również energooszczędność. W czasie wiosennych roztopów częstotliwość pracy pompy może być duża, co niekorzystnie odbije się na rachunku za energię elektryczną, w czasie ulewnego deszczu warto aby pompa pracowała szybko i wydajnie. Musi być ona także wyposażona w pływak, który samoczynnie załączy ją gdy poziom wody podniesie się do określonej wysokości.

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, aby wodę odprowadzać jak najdalej od budynku. W czasie suchego okresu zgromadzona w szczelnej studzience woda może nam posłużyć do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Poprawnie wykonany drenaż zapewnia całoroczne korzystanie z suchej piwnicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA