REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzenie tras kablowych w domach jednorodzinnych nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto zdecydować się na profesjonalnie poprowadzoną trasę kablową już na etapie projektowania budynku. Koryta kablowe z blachy stalowej, korytka siatkowe druciane czy drabiny kablowe to rozwiązania dostępne praktycznie w każdym budynku. Zobacz, jak odpowiednio przeprowadzić trasy kablowe?

REKLAMA

Wybór systemu tras kablowych

Gdy decydujemy się na montaż systemu tras kablowych, do wyboru mamy koryta kablowe wykonane z blachy stalowej, drabiny kablowe oraz korytka siatkowe z drutu. W zależności od tego, jakiego rodzaju przewody będą przebiegały przez wybrane trasy powinniśmy zdecydować się na jeden z wymienionych wcześniej typów. Dla przewodów teleinformatycznych ważne jest ułożenie w odpowiedniej odległości, dla przewodów energetycznych również ze względu na wytwarzane przez nie ciepło. Dlatego też najlepiej na etapie tworzenia projektów określić jakie kable będą przebiegać przez wykonane trasy.

Korytka siatkowe

Korytka siatkowe to rozwiązanie odpowiednie dla lekkich konstrukcji. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie zależy nam na szybkim czasie montażu – nie musimy czekać na zamawiane łuki czy trójniki gdyż te elementy są zbędne. Łuki możemy formować samodzielnie. Gdy chcemy jeszcze bardziej przyspieszyć czas instalacji, zdecydujmy się na korytka siatkowe zaklikiwane – wystarczy łączyć poszczególne elementy poprzez zaklikiwanie.

Koryta z blachy stalowej

REKLAMA

Koryta z blachy stalowej są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Niewątpliwą zaletą tego typu koryt są niska cena, duża różnorodność oferowanych produktów a także dość wysoka obciążalność. Jeśli chcemy zastosować koryta wewnątrz budynku, zdecydujmy się na koryta ocynkowane metodą Sendzimira, jeśli na zewnątrz – koryta z powłoką cynkowo-aluminiową lub ocynkowane metodą ogniowo-zanurzeniową. Gdy nie możemy zamontować koryt z ocynkowanej blachy, mamy jeszcze do wyboru elementy wykonane ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej.

Pamiętajmy, że nośność trasy kablowej nie zależy tylko od grubości użytej do jej wykonania blachy, lecz również od gatunku stali, rodzajów przetłoczenia i perforacji oraz sposobu montażu całej instalacji. Jeśli potrzebujemy trasy, która wytrzymuje duże obciążenia, wybierzmy drabiny kablowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodność tras kablowych z normą

Zgodność z normą tras kablowych PN-EN 61537 producent powinien potwierdzić poprzez wydanie deklaracji zgodność CE. Istotne jest również podtrzymanie ciągłości elektrycznej – każdy producent tras kablowych ma obowiązek okazania nam raportów dotyczących właśnie ciągłości elektrycznej jeśli tylko tego zażądamy. Dodatkowo, co ciekawe trasy kablowe przyczyniają się stale do polepszenia EMC, czyli kompatybilności elektromagnetycznej, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszania sprzężenia między urządzeniem a źródłem energii.

Zobacz także:  Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować

Zobacz także:  Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zobacz także:  Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA