Trasy kablowe – zasady ich prowadzenia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wybór systemu tras kablowych
Gdy decydujemy się na montaż systemu tras kablowych, do wyboru mamy koryta kablowe wykonane z blachy stalowej, drabiny kablowe oraz korytka siatkowe z drutu. W zależności od tego, jakiego rodzaju przewody będą przebiegały przez wybrane trasy powinniśmy zdecydować się na jeden z wymienionych wcześniej typów. Dla przewodów teleinformatycznych ważne jest ułożenie w odpowiedniej odległości, dla przewodów energetycznych również ze względu na wytwarzane przez nie ciepło. Dlatego też najlepiej na etapie tworzenia projektów określić jakie kable będą przebiegać przez wykonane trasy.
Korytka siatkowe
Korytka siatkowe to rozwiązanie odpowiednie dla lekkich konstrukcji. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie zależy nam na szybkim czasie montażu – nie musimy czekać na zamawiane łuki czy trójniki gdyż te elementy są zbędne. Łuki możemy formować samodzielnie. Gdy chcemy jeszcze bardziej przyspieszyć czas instalacji, zdecydujmy się na korytka siatkowe zaklikiwane – wystarczy łączyć poszczególne elementy poprzez zaklikiwanie.
Koryta z blachy stalowej
REKLAMA
Koryta z blachy stalowej są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Niewątpliwą zaletą tego typu koryt są niska cena, duża różnorodność oferowanych produktów a także dość wysoka obciążalność. Jeśli chcemy zastosować koryta wewnątrz budynku, zdecydujmy się na koryta ocynkowane metodą Sendzimira, jeśli na zewnątrz – koryta z powłoką cynkowo-aluminiową lub ocynkowane metodą ogniowo-zanurzeniową. Gdy nie możemy zamontować koryt z ocynkowanej blachy, mamy jeszcze do wyboru elementy wykonane ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej.
Pamiętajmy, że nośność trasy kablowej nie zależy tylko od grubości użytej do jej wykonania blachy, lecz również od gatunku stali, rodzajów przetłoczenia i perforacji oraz sposobu montażu całej instalacji. Jeśli potrzebujemy trasy, która wytrzymuje duże obciążenia, wybierzmy drabiny kablowe.
Zgodność tras kablowych z normą
Zgodność z normą tras kablowych PN-EN 61537 producent powinien potwierdzić poprzez wydanie deklaracji zgodność CE. Istotne jest również podtrzymanie ciągłości elektrycznej – każdy producent tras kablowych ma obowiązek okazania nam raportów dotyczących właśnie ciągłości elektrycznej jeśli tylko tego zażądamy. Dodatkowo, co ciekawe trasy kablowe przyczyniają się stale do polepszenia EMC, czyli kompatybilności elektromagnetycznej, dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszania sprzężenia między urządzeniem a źródłem energii.
Zobacz także: Zmiany w instalacjach w domu jednorodzinnym. Na jakim etapie je podejmować
Zobacz także: Projekt sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym
Zobacz także: Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?
REKLAMA
REKLAMA