Kosze dachowe – jak należy prawidłowo je budować?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kosz dachowy to połączenia budowane na skomplikowanych konstrukcyjnie dachach, które posiadają połacie o różnych kątach pochylenia. Tam gdzie przerywa się ciągłość pokrycia całego dachu, to znaczy połacie zostają połączone pod kątem mniejszym niż 180°, należy zastosować właśnie tego typu połączenie. Ze względu na to, że kosze dachowe to jedne z istotniejszych elementów konstrukcji, powinniśmy zwrócić uwagę aby zostały wykonane starannie i z jak najlepszych materiałów – dzięki temu nasz dach nie będzie przeciekał. Podstawową funkcją koszy dachowych jest właśnie odbieranie wody z dwóch połaci i odprowadzanie jej do systemu rynnowego.
Materiały do budowy kosza dachowego
REKLAMA
W zależności od potrzeb kosze możemy budować z różnych materiałów, na przykład z blachy aluminiowej, miedzianej, stalowej ocynkowanej, tytanowo-cynkowej lub z tworzyw sztucznych. Jednak najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pierwsze z wymienionych. Dostępne na rynku są blachy koszowe gładkie lub ryflowane, z rąbkiem stojącym po obu stronach blachy, z żebrem odbojowym w linii osi kosza lub zagłębione, które znajdują zastosowanie przy koszach długich i płaskich. Bardzo istotne jest również wybranie odpowiedniego podkładu pod kosz dachowy. W zależności od tego, jak duże są połacie, jaki kąt pochylenia tworzy dach a także jakiej wielkości będzie strefa śniegowa, powinniśmy wybrać podkład z łat albo podkład z desek zamontowanych w obrębie krokwi koszowej.
Blachy koszowe są najczęściej dostarczane z systemem dachowym i przeważnie mają wymiary 0,5 m szerokości i 1,6 m długości, jednak można je łatwo formować, co pozwala na ich obróbkę bezpośrednio na dachu.
Membrana dachowa
Zanim zaczniemy montować kontrłaty, łaty i samą blachę koszową, pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu membrany dachowej, czyli inaczej folii dachowej. Zaczynamy zawsze od pasa wzdłuż krokwi koszowej, następnie drugi pas prowadzimy na przeciwległą połać a trzecią część układamy w osi kosza. Pamiętajmy o umocowaniu tak ułożonej folii dachowej takerem do krokwi – nie wolno jednak przytwierdzać folii do samej osi kosza, gdyż może to spowodować przenikanie wody pod warstwę wstępnego krycia.
Układanie blachy koszowej
Gdy przygotujemy już odpowiednio membranę dachową, należy przystąpić do układania blachy koszowej. Zaczynamy od okapu w stronę kalenicy. Najłatwiej montować blachę przy pomocy klamer do łat. Istotne aby blacha koszowa zachodziła przynajmniej 10 cm na blachę zamontowaną niżej.
Zobacz także: Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru
Zobacz także: Kosz dachowy – newralgiczny element dachu
Zobacz także: Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA