REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kosze dachowe – jak należy prawidłowo je budować?

Justyna Hek
fot. Röben
fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Kosze dachowe to elementy niezbędne na dachach o skomplikowanych formach. Prawidłowe wykonanie kosza dachowego zabezpiecza dach przed przeciekaniem, gwarantuje również jego dużo dłuższą trwałość. Jak dobrze zbudować kosz dachowy? Jakich materiałów najlepiej użyć aby kosze dachowe były szczelne?

REKLAMA

Kosz dachowy to połączenia budowane na skomplikowanych konstrukcyjnie dachach, które posiadają połacie o różnych kątach pochylenia. Tam gdzie przerywa się ciągłość pokrycia całego dachu, to znaczy połacie zostają połączone pod kątem mniejszym niż 180°, należy zastosować właśnie tego typu połączenie. Ze względu na to, że kosze dachowe to jedne z istotniejszych elementów konstrukcji, powinniśmy zwrócić uwagę aby zostały wykonane starannie i z jak najlepszych materiałów – dzięki temu nasz dach nie będzie przeciekał. Podstawową funkcją koszy dachowych jest właśnie odbieranie wody z dwóch połaci i odprowadzanie jej do systemu rynnowego.

Materiały do budowy kosza dachowego

REKLAMA

W zależności od potrzeb kosze możemy budować z różnych materiałów, na przykład z blachy aluminiowej, miedzianej, stalowej ocynkowanej, tytanowo-cynkowej lub z tworzyw sztucznych. Jednak najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pierwsze z wymienionych. Dostępne na rynku są blachy koszowe gładkie lub ryflowane, z rąbkiem stojącym po obu stronach blachy, z żebrem odbojowym w linii osi kosza lub zagłębione, które znajdują zastosowanie przy koszach długich i płaskich. Bardzo istotne jest również wybranie odpowiedniego podkładu pod kosz dachowy. W zależności od tego, jak duże są połacie, jaki kąt pochylenia tworzy dach a także jakiej wielkości będzie strefa śniegowa, powinniśmy wybrać podkład z łat albo podkład z desek zamontowanych w obrębie krokwi koszowej.

Blachy koszowe są najczęściej dostarczane z systemem dachowym i przeważnie mają wymiary 0,5 m szerokości i 1,6 m długości, jednak można je łatwo formować, co pozwala na ich obróbkę bezpośrednio na dachu.

Membrana dachowa

Zanim zaczniemy montować kontrłaty, łaty i samą blachę koszową, pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu membrany dachowej, czyli inaczej folii dachowej. Zaczynamy zawsze od pasa wzdłuż krokwi koszowej, następnie drugi pas prowadzimy na przeciwległą połać a trzecią część układamy w osi kosza. Pamiętajmy o umocowaniu tak ułożonej folii dachowej takerem do krokwi – nie wolno jednak przytwierdzać folii do samej osi kosza, gdyż może to spowodować przenikanie wody pod warstwę wstępnego krycia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układanie blachy koszowej

Gdy przygotujemy już odpowiednio membranę dachową, należy przystąpić do układania blachy koszowej. Zaczynamy od okapu w stronę kalenicy. Najłatwiej montować blachę przy pomocy klamer do łat. Istotne aby blacha koszowa zachodziła przynajmniej 10 cm na blachę zamontowaną niżej.

Zobacz także:  Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru

Zobacz także:  Kosz dachowy – newralgiczny element dachu

Zobacz także:  Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA