Jak wykończyć kosze dachowe?
REKLAMA
REKLAMA
Krawędź koszy ma nachylenie zawsze mniejsze niż nachylenie połaci. Woda w tym miejscu spływa dłużej dlatego jest większa szansa na przesiąkanie i przedostawanie się wody w głąb dachu. Tym bardziej jest to niebezpieczne ze względu na brak ciągłości w tym miejscu pokrycia dachowego.
REKLAMA
Wykończenie koszy najczęściej wykonuje się z blachy płaskiej. Formuje się z niej tzw. rynnę koszową, którą woda spływa z miejsca styku dwóch połaci do rynien i rur spustowych. Rynnę najczęściej formuje się w kształcie litery V. Może też być półokrągła lub prostokątna. Rynna koszowa powinna być takiej szerokości, by wystarczająco głęboko wchodziła pod pokrycie dachu. Zaleca się, by blacha zachodziła co najmniej 30 cm na każdą połać.
Zobacz także: Czym są połacie dachowe załamane?
REKLAMA
Rynnę koszową układa się jeszcze przed ułożeniem warstwy wierzchniej przykrycia dachu. W miejscu mocowania rynny może być konieczne wykonanie pełnego deskowania. Zależy to od rozstawu łat dachowych, czy zapewniają one dostateczną stabilność i sztywność pokrycia. Przed nałożeniem rynny należy szczelnie połączyć warstwy foli wiatroszczelnej i przeciwwodnej schodzących się połaci. Wymagany zakład foli z połaci i kosza to co najmniej 10 cm. Na folii układa się dwumetrowe pasy rynny koszowej, które mocuje się do łat lub deskowania za pomocą gwoździ. Aby miejsca, gdzie przebito blachę gwoździami, nie przeciekały, łebki można uszczelnić silikonem dekarskim.
W miejscu występowania koszy pokrycie dachu jest odpowiednio przycinane, więc w przypadku pokryć falowanych powstają szczeliny, w które może być nawiewany śnieg lub mogą dostawać się ptaki. By uniknąć tego, w odsłonięte fale wprowadza się piankę poliuretanową, którą po zastygnięciu przekuwa się, tworząc otwory w celu wentylacji warstw dachowych.
Kosze dachów krytych dachówkami bitumicznymi nie wymagają obróbek blacharskich. Miejsce to wykłada się dodatkową warstwą papy. Pas papy układanej w miejscu kosza dachowego powinien być na tyle szeroki by zachodził pod pokrycie co najmniej 35 cm na każdej połaci. Połączenie dachówek z papą uszczelnia się specjalną masą bitumiczną.
Zobacz także: Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?
REKLAMA
REKLAMA