Z czego wykonać sztywne poszycie dachu?
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma znaczenia czy jest to dach płaski czy stromy, sztywne poszycie można układać na każdym rodzaju dachu. Jego stosowanie zalecane jest głównie do dachów płaskich, gdzie składowa pionowa ciężaru pokrycia jest dużo większa. Układa się je głównie pod pokryciem, które samodzielnie nie zapewnia wystarczającej sztywności, np. dachówki bitumiczne. Sztywne poszycie zapobiega uszkodzeniom takiego pokrycia, nie tylko pod ich ciężarem własnym, ale również ciężarem osób, które je układają, czy np. kominiarza. Może być układane szczelnie lub z przerwami – ażurowe poszycie. Zachowane szczeliny dają możliwość swobodnej wymiany powietrza i odprowadzania pary wodnej z warstw dachu. Najczęściej wykonywane jest z desek, które jednak są wypierane przez tańsze i bardziej trwałe płyty z materiału drewnopochodnego.
REKLAMA
Zobacz także: Jak należy zadbać o dach domu?
Deski
Do sztywnego poszycia najczęściej używane jest drewno sosnowe i świerkowe. Są stosunkowo tanie i trwałe. Ze względu na dużą zawartość żywicy, bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Drewno powinno być pokryte impregnatem chroniącym przed rozwojem pleśni i grzybów. Deski powinny być grubości około 2– 3 cm i szerokości 12–15 cm. Mogą być układane na styk lub z przerwami.
Płyty
Są to płyty wodoodporne. Produkowane są z odpadów drewnianych – wiór, których naprzemienny układ w strukturze płyty daje większą wytrzymałość i trwałość. Łatwiej się je montuje. Mają specjalnie ukształtowane pióro i wpust, dzięki czemu ich układanie na dachu jest łatwe i szybkie. Płyty układa się poprzecznie do kierunku krokwi. Połączenia płyt powinny być względem siebie przesunięte. Nie jest konieczne stosowanie przerw między płytami, ze względu na ich wysoką przepuszczalność pary. Zostawia się natomiast szczeliny szerokości 5 mm, by przy zmianach temperatur i rozszerzalności płyt nie powstawały dodatkowe naprężenia.
Sztywne poszycie można pokryć powszechnie stosowaną papą podkładową lub folią wstępnego krycia.
Zobacz także: Czym ocieplić dach płaski?
REKLAMA
REKLAMA