REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uszczelnianie dachów: bitumicznych, ceramicznych oraz blaszanych

Dach bitumiczny, bitumiczne pokrycie dachowe. Fot. Fotolia
Dach bitumiczny, bitumiczne pokrycie dachowe. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szczelność dachu jest bardzo ważna ma bowiem wpływ na stan budynku oraz jakość mieszkania. Nie ważne czy dach pokryty jest pokryciem bitumicznym, ceramicznym czy blaszanym. Jak na pewien czas należy wykonać kontrole stanu pokrycia dachowego i jeśli zajdzie taka potrzeba – uszczelnić dach.

Jakie mogą być skutki nieszczelnego pokrycia dachowego?         

Nieszczelności i przecieki mogą powstawać nie tylko w starych dachach. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie stanu zadaszenia, nawet w wypadku niedawno położonych pokryć, szczególnie po zimie, kiedy dachy wystawione są na niszczycielskie działanie wody, lodu i niskich temperatur. Szczególnie dokładnie powinniśmy przyjrzeć się uszczelnieniom wokół świetlików, kominów, instalacji klimatyzacyjnych, anten czy też włazów dachowych. To główne punkty, przy których powstają nieszczelności, mogące doprowadzić do pojawienia się wilgoci czy też wody nawet pod zupełnie nowym dachem.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Wybór pokrycia dachowego o kąt nachylenia dachu

Wybór materiału, z którego wykonane jest pokrycie dachowe zależy od wielu czynników, z których najważniejszy jest kąt nachylenia dachu. Jedne materiały sprawdzają się lepiej przy dachach o bardziej płaskiej konstrukcji, inne rekomendowane są do dachów bardziej spadzistych, czy skośnych. Bez względu jednak na konstrukcję, czy też użyty materiał konieczne jest wykonywanie przeglądu stanu dachu, przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną, abyśmy mieli wystarczająco dużo czasu na wykonanie ewentualnych napraw przed zimą.

Zobacz także:  Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Dachy bitumiczne

Do dachów płaskich lub z kątem nachylenia ok. 10–15 stopni zwykle używane są pokrycia bitumiczne w postaci gontów bitumicznych lub bitumicznych płyt falistych, lub przynajmniej szczelne podkłady pod poszyciem z papy bitumicznej. Na stosunkowo płaskich dachach mogą się pojawiać problemy z odprowadzaniem wody i zaleganiem jej nadmiaru. Doskonałym preparatem, dzięki któremu będziemy mogli wypełnić i uszczelnić powstałe ubytki w papie w pokryciach dachowych, połączeniach rynien oraz rur spustowych i kominów wentylacyjnych są specjalne bitumiczne Uszczelniacze dekarskie. Preparaty te wykazują dużą przyczepność do  podłoży bitumicznych, betonowych i kamiennych, metalu, drewna, szkła, tworzyw sztucznych oraz powłok malarskich. Uszczelniacze może być stosowane zarówno na powierzchniach suchych, jak i lekko wilgotnych. Zapewniają nam trwałe plastycznie uszczelnienie, odporne na spękania, działanie wody i zmiennych warunków atmosferycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokrycie bitumiczne.  Fot. Fotolia

Zobacz także: Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku

Pokrycia dachowe ceramiczne i blaszane

W dachach o większym kącie nachylenia zazwyczaj stosowane są pokrycia z dachówki ceramicznej lub cementowej czy też z blachy lub blacho dachówki. Do uszczelniania i wypełniania ubytków w dachach tego typu możemy stosować kauczukowe uszczelniacze dekarskie lub żywiczne uszczelniacze dekarskie, które dzięki specjalnemu składowi charakteryzuje brak spływalności.  Uszczelniacz dekarski powinien być odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV a także na rozwój pleśni i grzybów, mogących się rozwijać na ciemnych i wilgotnych zakamarkach dachu.

W wypadku dachów w których dużo elementów wykonanych jest z blachy trzeba zwrócić uwagę na to, czy uszczelniacz jest neutralny dla podłoża. Produkty o kwaśnym odczynie mogą prowadzić do korozji elementów blaszanych. Produkty tworzone na bazie kauczuku czy żywicy są neutralne chemicznie, dzięki czemu nie powodują korozji ani odbarwień i zapewniają lepszą ochronę przed niechcianą mikroflorą.

Uszczelniacz w kolorze dachu

Na rynku dostępne są uszczelniacze w kolorze najpopularniejszych pokryć dachowych. Są też uszczelniacze, które można przemalować po utwardzeniu. Żywiczne uszczelniacze dekarskie charakteryzuje się trwałą plastycznością, dzięki czemu można dokonywać korekt na łączonych elementach. Zabezpiecza to także przed powstawaniem rozszczelnień mogących powstać podczas prac przy elementach składowych konstrukcji dachu. Dodatkowo żywiczne uszczelniacze dekarskie pozwalają na błyskawiczne wykonanie uszczelnienia, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dzięki możliwości aplikacji na mokre powierzchnie. Charakteryzują się także bardzo wysoką odpornością na spływanie nawet w bardzo wysokich temperaturach ( do 80°C), co umożliwia prowadzenie prac, nawet na rozgrzanych słońcem dachach.

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Źródło: LAKMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA