REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uszczelnianie dachów: bitumicznych, ceramicznych oraz blaszanych

Subskrybuj nas na Youtube
Dach bitumiczny, bitumiczne pokrycie dachowe. Fot. Fotolia
Dach bitumiczny, bitumiczne pokrycie dachowe. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szczelność dachu jest bardzo ważna ma bowiem wpływ na stan budynku oraz jakość mieszkania. Nie ważne czy dach pokryty jest pokryciem bitumicznym, ceramicznym czy blaszanym. Jak na pewien czas należy wykonać kontrole stanu pokrycia dachowego i jeśli zajdzie taka potrzeba – uszczelnić dach.

Jakie mogą być skutki nieszczelnego pokrycia dachowego?         

Nieszczelności i przecieki mogą powstawać nie tylko w starych dachach. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie stanu zadaszenia, nawet w wypadku niedawno położonych pokryć, szczególnie po zimie, kiedy dachy wystawione są na niszczycielskie działanie wody, lodu i niskich temperatur. Szczególnie dokładnie powinniśmy przyjrzeć się uszczelnieniom wokół świetlików, kominów, instalacji klimatyzacyjnych, anten czy też włazów dachowych. To główne punkty, przy których powstają nieszczelności, mogące doprowadzić do pojawienia się wilgoci czy też wody nawet pod zupełnie nowym dachem.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Wybór pokrycia dachowego o kąt nachylenia dachu

Wybór materiału, z którego wykonane jest pokrycie dachowe zależy od wielu czynników, z których najważniejszy jest kąt nachylenia dachu. Jedne materiały sprawdzają się lepiej przy dachach o bardziej płaskiej konstrukcji, inne rekomendowane są do dachów bardziej spadzistych, czy skośnych. Bez względu jednak na konstrukcję, czy też użyty materiał konieczne jest wykonywanie przeglądu stanu dachu, przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną, abyśmy mieli wystarczająco dużo czasu na wykonanie ewentualnych napraw przed zimą.

Zobacz także:  Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Dachy bitumiczne

Do dachów płaskich lub z kątem nachylenia ok. 10–15 stopni zwykle używane są pokrycia bitumiczne w postaci gontów bitumicznych lub bitumicznych płyt falistych, lub przynajmniej szczelne podkłady pod poszyciem z papy bitumicznej. Na stosunkowo płaskich dachach mogą się pojawiać problemy z odprowadzaniem wody i zaleganiem jej nadmiaru. Doskonałym preparatem, dzięki któremu będziemy mogli wypełnić i uszczelnić powstałe ubytki w papie w pokryciach dachowych, połączeniach rynien oraz rur spustowych i kominów wentylacyjnych są specjalne bitumiczne Uszczelniacze dekarskie. Preparaty te wykazują dużą przyczepność do  podłoży bitumicznych, betonowych i kamiennych, metalu, drewna, szkła, tworzyw sztucznych oraz powłok malarskich. Uszczelniacze może być stosowane zarówno na powierzchniach suchych, jak i lekko wilgotnych. Zapewniają nam trwałe plastycznie uszczelnienie, odporne na spękania, działanie wody i zmiennych warunków atmosferycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokrycie bitumiczne.  Fot. Fotolia

Zobacz także: Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku

Pokrycia dachowe ceramiczne i blaszane

W dachach o większym kącie nachylenia zazwyczaj stosowane są pokrycia z dachówki ceramicznej lub cementowej czy też z blachy lub blacho dachówki. Do uszczelniania i wypełniania ubytków w dachach tego typu możemy stosować kauczukowe uszczelniacze dekarskie lub żywiczne uszczelniacze dekarskie, które dzięki specjalnemu składowi charakteryzuje brak spływalności.  Uszczelniacz dekarski powinien być odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV a także na rozwój pleśni i grzybów, mogących się rozwijać na ciemnych i wilgotnych zakamarkach dachu.

W wypadku dachów w których dużo elementów wykonanych jest z blachy trzeba zwrócić uwagę na to, czy uszczelniacz jest neutralny dla podłoża. Produkty o kwaśnym odczynie mogą prowadzić do korozji elementów blaszanych. Produkty tworzone na bazie kauczuku czy żywicy są neutralne chemicznie, dzięki czemu nie powodują korozji ani odbarwień i zapewniają lepszą ochronę przed niechcianą mikroflorą.

Uszczelniacz w kolorze dachu

Na rynku dostępne są uszczelniacze w kolorze najpopularniejszych pokryć dachowych. Są też uszczelniacze, które można przemalować po utwardzeniu. Żywiczne uszczelniacze dekarskie charakteryzuje się trwałą plastycznością, dzięki czemu można dokonywać korekt na łączonych elementach. Zabezpiecza to także przed powstawaniem rozszczelnień mogących powstać podczas prac przy elementach składowych konstrukcji dachu. Dodatkowo żywiczne uszczelniacze dekarskie pozwalają na błyskawiczne wykonanie uszczelnienia, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dzięki możliwości aplikacji na mokre powierzchnie. Charakteryzują się także bardzo wysoką odpornością na spływanie nawet w bardzo wysokich temperaturach ( do 80°C), co umożliwia prowadzenie prac, nawet na rozgrzanych słońcem dachach.

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?

Źródło: LAKMA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA