REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie metali – żelazo, stal i inne metale

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Metal jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w naszych domach. Nie tylko tworzy rury czy kaloryfery, lecz także klamki, zawiasy lub elementy ozdobne. Przeważnie decydujemy się na malowanie powierzchni metalowych tak, aby pasowały do wystroju wnętrza. Co powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do malowania metali? W jaki sposób przygotować powierzchnie metalowe do malowania?

REKLAMA

Ze względu na to, że metal jest bardzo często wykorzystywany w naszych domach, warto wiedzieć w jaki sposób powinno się przystąpić do jego malowania. Przeważnie decydujemy się na malowanie powierzchni metalowych tak, aby pasowały do wystroju całego wnętrza. Wobec tego należy się zastanowić jak postąpić z surowym metalem a jak z już wcześniej pomalowanym żeby farba nie odpryskiwała a efekt, jaki chcemy uzyskać, pozostał na długo.

Zanim przystąpimy do malowania

Przed rozpoczęciem malowania powierzchni metalowych powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim zagruntowaniu – farba gruntująca dobrej jakości uchroni metal przed rdzą. Większość farb wykorzystywanych do malowania tego typu powierzchni ogranicza dostęp wilgoci, jednak nigdy nie mamy pewności, że rzeczywiście wilgoć się nie przedostanie. Wobec tego użycie właśnie farby gruntującej rozwiązuje problem z korozją. Pamiętajmy – wybór farby gruntującej jest uzależniony od stanu metalu, który chcemy nią pokryć a także od rodzaju farby nawierzchniowej.

Jak malować surowy metal?

Surowy metal powinniśmy najpierw oczyścić przy pomocy waty stalowej lub papierem ściernym do stosowania na mokro nasączonym benzyną lakierniczą. Ewentualnie możemy do tego celu wykorzystać także drucianą albo tarczową szczotkę. Po oczyszczeniu całej powierzchni należy zastosować farbę do gruntowania – cynkowo-fosforową a dopiero później przystąpić do malowania farbą powierzchniową.

Jak malować już wcześniej malowany metal?

Jeśli mamy do czynienia z już wcześniej malowanym metalem, wszystko będzie zależało od stanu pierwszej warstwy farby. Gdy jest ona niezniszczona, wystarczy umyć powierzchnię dowolnym środkiem myjącym, opłukać i osuszyć a następnie przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym do stosowania na mokro – tak zabieg pozwoli na lepsze wniknięcie drugiej warstwy farby. Gdy jednak pierwsza warstwa wygląda na zniszczoną, należy usunąć wszystkie odpryski i pęcherze wykorzystując do tego celu szczotkę drucianą. Pamiętajmy także o dokładnym pokryciu wszystkich wyczyszczonych elementów farbą przeciwrdzeniową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie innych metali do malowania

Ozdobne elementy z mosiądzu w ogóle nie wymagają malowania. To samo dotyczy rur i przewodów wykonanych z miedzi. Możemy oczywiście je pomalować jeśli zależy nam na estetyce. Wówczas powinniśmy najpierw odtłuścić powierzchnię rurek za pomocą benzyny lakierniczej a później pokryć je podkładem i farbą nawierzchniową. W przypadku miedzi nie musimy używać farb gruntujących. Odtłuszczenie będzie konieczne także w przypadku powierzchni ołowianych.

Zobacz także:  Malowanie metalowych powierzchni

Zobacz także:  Jak przygotować powierzchnię metalową do malowania?

Zobacz także:  Farba matowa czy półmatowa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA