REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odnawianie drewnianych drzwi i okien

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Wójcik
Doradca techniczny firmy Altax
Drewniane drzwi zewnętrzne. Fot. Altax
Drewniane drzwi zewnętrzne. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Drzwi i okna zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Muszą więc nie tylko być wytrzymałe, by zapewniać domownikom bezpieczeństwo oraz chronić przed zimnem i wilgocią, ale również cieszyć oko – w końcu będziemy na nie patrzeć przez wiele lat. Warunki te pomogą spełnić środki ochronno- dekoracyjne przeznaczone właśnie do stolarki otworowej.

Producenci drewnianych okien i drzwi zewnętrznych zazwyczaj zapewniają systemy z kilkuletnią ochroną. I słusznie. Są to przecież elementy szczególnie narażone na niekorzystne działanie zmiennych temperatur, wilgoci czy promieniowania UV. A czynniki te sprawiają, że drewno prędzej czy później będzie wymagało odświeżenia mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Oprócz uszkodzeń mechanicznych oraz działania czynników atmosferycznych, na drewno działa niekorzystnie również wilgoć. Decydując się na drewniane drzwi zewnętrzne lub okna warto więc wybrać produkty zapewniające twardą i odporną na zniekształcenia powłokę. Mierzone jest to wskaźnikiem współczynnika skurczu, przy czym im niższy procent, tym niższy współczynnik skurczu i tym mniej nasze drewno jest narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie.

Drzwi drewniane. Fot. Altax

Wszelkie rysy, pęknięcia czy blaknięcie koloru, które mogą pojawić się na tych elementach wraz z upływem lat, możemy szybko i łatwo zniwelować odnawiając powłokę dedykowanym do tego środkiem.

Krok 1 – pozbądź się resztek starej powłoki

Nowa powłoka nie przyjmie się, jeśli na powierzchni wciąż pozostają resztki poprzednich preparatów. Należy więc ją zeszlifować papierem ściernym i dokładnie oczyścić. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest także łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.

Krok 2 – zabezpiecz przed biokorozją

Jako pierwszą warstwę nanosimy impregnat techniczny, który chroni drewno przed grzybami pleśniowymi, domowymi i owadami. Jest on szczególnie pożądany przy elementach z miękkiego drewna (popularna w naszym kraju sosna), ale profilaktycznie warto zastosować go też do tych twardszych gatunków krajowych i egzotycznych. Impregnaty stosujemy jako bazę gruntującą pod oleje, lakiery, lakierobejce, lazury i emalie.

Krok 3 – dekoruj i chroń

Po zabezpieczeniu drewnianych drzwi zewnętrznych i okien impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji środkiem ochronno-dekoracyjnym. Wybór produktów jest szeroki i wiele zależy od efektu estetycznego, jaki chcemy osiągnąć:

  1. Produktem, który najlepiej sprawdzi się na tych powierzchniach, jest lakierobejca. W piękny sposób podkreśli ona rysunek drewna oraz zapewni niezmienny kolor na lata. Co więcej, jest odporna na zadrapania i zarysowania, więc nasze drzwi i okna dłużej będą chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są również lakierobejce szybkoschnące, które pozwalają nałożyć drugą warstwę już po 2h, dzięki czemu całą pracę ukończymy w jeden dzień.
  2. Na drzwiach i oknach doskonale zaprezentuje się także lakier, który tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Należy jednak pamiętać, że nie wnika on w drewno, dlatego jest bardziej podatny na pęknięcia i łuszczenie się. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie będzie wymagało za kilka lat dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki.
  3. Łatwiejszy w odnawianiu jest natomiast olej. Wnika on w drewno, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. Daje ładny efekt estetyczny, ponieważ podkreśla naturalny rysunek drewna. Nie tworzy powłoki, w związku z czym nie łuszczy się i nie pęka, nawet w najbardziej skrajnych temperaturach. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach drewna krajowego: dąb, jesion, akacja oraz na drewnie egzotycznym.

Drewniane drzwi wejściowe. Fot. Altax


Zniszczone okna i drzwi drewniane nie zawsze nadają się tylko do wyrzucenia. Odpowiedni produkt i trochę pracy, a będą wyglądały jak nowe. Odnowienie ich będzie tym łatwiejsze, jeśli zastosujemy się do zaleceń producenta. Dzięki temu będziemy mogli znów cieszyć się naturalnym pięknem drewnamówi Andrzej Wójcik.

REKLAMA

Zobacz także: Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?

Zobacz także: Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA