REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odnawianie drewnianych drzwi i okien

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Wójcik
Doradca techniczny firmy Altax
Drewniane drzwi zewnętrzne. Fot. Altax
Drewniane drzwi zewnętrzne. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Drzwi i okna zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Muszą więc nie tylko być wytrzymałe, by zapewniać domownikom bezpieczeństwo oraz chronić przed zimnem i wilgocią, ale również cieszyć oko – w końcu będziemy na nie patrzeć przez wiele lat. Warunki te pomogą spełnić środki ochronno- dekoracyjne przeznaczone właśnie do stolarki otworowej.

Producenci drewnianych okien i drzwi zewnętrznych zazwyczaj zapewniają systemy z kilkuletnią ochroną. I słusznie. Są to przecież elementy szczególnie narażone na niekorzystne działanie zmiennych temperatur, wilgoci czy promieniowania UV. A czynniki te sprawiają, że drewno prędzej czy później będzie wymagało odświeżenia mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Oprócz uszkodzeń mechanicznych oraz działania czynników atmosferycznych, na drewno działa niekorzystnie również wilgoć. Decydując się na drewniane drzwi zewnętrzne lub okna warto więc wybrać produkty zapewniające twardą i odporną na zniekształcenia powłokę. Mierzone jest to wskaźnikiem współczynnika skurczu, przy czym im niższy procent, tym niższy współczynnik skurczu i tym mniej nasze drewno jest narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie.

Drzwi drewniane. Fot. Altax

Wszelkie rysy, pęknięcia czy blaknięcie koloru, które mogą pojawić się na tych elementach wraz z upływem lat, możemy szybko i łatwo zniwelować odnawiając powłokę dedykowanym do tego środkiem.

Krok 1 – pozbądź się resztek starej powłoki

Nowa powłoka nie przyjmie się, jeśli na powierzchni wciąż pozostają resztki poprzednich preparatów. Należy więc ją zeszlifować papierem ściernym i dokładnie oczyścić. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest także łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.

Krok 2 – zabezpiecz przed biokorozją

Jako pierwszą warstwę nanosimy impregnat techniczny, który chroni drewno przed grzybami pleśniowymi, domowymi i owadami. Jest on szczególnie pożądany przy elementach z miękkiego drewna (popularna w naszym kraju sosna), ale profilaktycznie warto zastosować go też do tych twardszych gatunków krajowych i egzotycznych. Impregnaty stosujemy jako bazę gruntującą pod oleje, lakiery, lakierobejce, lazury i emalie.

Krok 3 – dekoruj i chroń

Po zabezpieczeniu drewnianych drzwi zewnętrznych i okien impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji środkiem ochronno-dekoracyjnym. Wybór produktów jest szeroki i wiele zależy od efektu estetycznego, jaki chcemy osiągnąć:

  1. Produktem, który najlepiej sprawdzi się na tych powierzchniach, jest lakierobejca. W piękny sposób podkreśli ona rysunek drewna oraz zapewni niezmienny kolor na lata. Co więcej, jest odporna na zadrapania i zarysowania, więc nasze drzwi i okna dłużej będą chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są również lakierobejce szybkoschnące, które pozwalają nałożyć drugą warstwę już po 2h, dzięki czemu całą pracę ukończymy w jeden dzień.
  2. Na drzwiach i oknach doskonale zaprezentuje się także lakier, który tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Należy jednak pamiętać, że nie wnika on w drewno, dlatego jest bardziej podatny na pęknięcia i łuszczenie się. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie będzie wymagało za kilka lat dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki.
  3. Łatwiejszy w odnawianiu jest natomiast olej. Wnika on w drewno, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. Daje ładny efekt estetyczny, ponieważ podkreśla naturalny rysunek drewna. Nie tworzy powłoki, w związku z czym nie łuszczy się i nie pęka, nawet w najbardziej skrajnych temperaturach. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach drewna krajowego: dąb, jesion, akacja oraz na drewnie egzotycznym.

Drewniane drzwi wejściowe. Fot. Altax


Zniszczone okna i drzwi drewniane nie zawsze nadają się tylko do wyrzucenia. Odpowiedni produkt i trochę pracy, a będą wyglądały jak nowe. Odnowienie ich będzie tym łatwiejsze, jeśli zastosujemy się do zaleceń producenta. Dzięki temu będziemy mogli znów cieszyć się naturalnym pięknem drewnamówi Andrzej Wójcik.

REKLAMA

Zobacz także: Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?

Zobacz także: Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA