Odnawianie drewnianych drzwi i okien
REKLAMA
REKLAMA
Producenci drewnianych okien i drzwi zewnętrznych zazwyczaj zapewniają systemy z kilkuletnią ochroną. I słusznie. Są to przecież elementy szczególnie narażone na niekorzystne działanie zmiennych temperatur, wilgoci czy promieniowania UV. A czynniki te sprawiają, że drewno prędzej czy później będzie wymagało odświeżenia – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.
Oprócz uszkodzeń mechanicznych oraz działania czynników atmosferycznych, na drewno działa niekorzystnie również wilgoć. Decydując się na drewniane drzwi zewnętrzne lub okna warto więc wybrać produkty zapewniające twardą i odporną na zniekształcenia powłokę. Mierzone jest to wskaźnikiem współczynnika skurczu, przy czym im niższy procent, tym niższy współczynnik skurczu i tym mniej nasze drewno jest narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie.
Drzwi drewniane. Fot. Altax
Wszelkie rysy, pęknięcia czy blaknięcie koloru, które mogą pojawić się na tych elementach wraz z upływem lat, możemy szybko i łatwo zniwelować odnawiając powłokę dedykowanym do tego środkiem.
Krok 1 – pozbądź się resztek starej powłoki
Nowa powłoka nie przyjmie się, jeśli na powierzchni wciąż pozostają resztki poprzednich preparatów. Należy więc ją zeszlifować papierem ściernym i dokładnie oczyścić. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest także łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.
Krok 2 – zabezpiecz przed biokorozją
Jako pierwszą warstwę nanosimy impregnat techniczny, który chroni drewno przed grzybami pleśniowymi, domowymi i owadami. Jest on szczególnie pożądany przy elementach z miękkiego drewna (popularna w naszym kraju sosna), ale profilaktycznie warto zastosować go też do tych twardszych gatunków krajowych i egzotycznych. Impregnaty stosujemy jako bazę gruntującą pod oleje, lakiery, lakierobejce, lazury i emalie.
Krok 3 – dekoruj i chroń
Po zabezpieczeniu drewnianych drzwi zewnętrznych i okien impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji środkiem ochronno-dekoracyjnym. Wybór produktów jest szeroki i wiele zależy od efektu estetycznego, jaki chcemy osiągnąć:
- Produktem, który najlepiej sprawdzi się na tych powierzchniach, jest lakierobejca. W piękny sposób podkreśli ona rysunek drewna oraz zapewni niezmienny kolor na lata. Co więcej, jest odporna na zadrapania i zarysowania, więc nasze drzwi i okna dłużej będą chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na rynku dostępne są również lakierobejce szybkoschnące, które pozwalają nałożyć drugą warstwę już po 2h, dzięki czemu całą pracę ukończymy w jeden dzień.
- Na drzwiach i oknach doskonale zaprezentuje się także lakier, który tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania. Należy jednak pamiętać, że nie wnika on w drewno, dlatego jest bardziej podatny na pęknięcia i łuszczenie się. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie będzie wymagało za kilka lat dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki.
- Łatwiejszy w odnawianiu jest natomiast olej. Wnika on w drewno, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. Daje ładny efekt estetyczny, ponieważ podkreśla naturalny rysunek drewna. Nie tworzy powłoki, w związku z czym nie łuszczy się i nie pęka, nawet w najbardziej skrajnych temperaturach. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach drewna krajowego: dąb, jesion, akacja oraz na drewnie egzotycznym.
Drewniane drzwi wejściowe. Fot. Altax
Zniszczone okna i drzwi drewniane nie zawsze nadają się tylko do wyrzucenia. Odpowiedni produkt i trochę pracy, a będą wyglądały jak nowe. Odnowienie ich będzie tym łatwiejsze, jeśli zastosujemy się do zaleceń producenta. Dzięki temu będziemy mogli znów cieszyć się naturalnym pięknem drewna – mówi Andrzej Wójcik.
REKLAMA
Zobacz także: Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?
Zobacz także: Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych
Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna
REKLAMA
REKLAMA