REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Subskrybuj nas na Youtube
Okno drewniane. Fot. MS więcej niż OKNA
Okno drewniane. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Okna drewniane są ekologiczne a poza tym to inwestycja na lata. Zobacz na co zwrócić uwagę, podczas zakupu okna drewnianego. Zobacz, jak kupić dobre okno drewniane, które będzie pełnić swoje zadanie przez wiele lat.

Okna drewniane, tak popularne u naszych zachodnich sąsiadów, coraz częściej są wybierane także do polskich domów i mieszkań. Jako, że parametry stolarki wykonanej z PVC i drewna są porównywalne, o ich wyborze decyduje przede wszystkim estetyka i funkcjonalność i cena. Zaletą okien drewnianych jest korzystniejszy wskaźnik naturalnej infiltracji, dzięki czemu uzyskujemy lepszą wymianę powietrza. Przewagą jest również możliwość ich renowacji. Po odnowieniu powłoki lakierniczej, stolarka przez wiele lat może wyglądać jak nowa. Co więcej, drewno to naturalny i elegancki materiał, który doskonale sprawdza się w różnych stylach architektonicznych, podkreślając piękno aranżacji.

REKLAMA

Zobacz także: Okna drewniane – prawdy i mity

Okno – z jakiego drewna?

REKLAMA

Oferta okien drewnianych jest bardzo szeroka. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko gatunkiem drewna, ale także parametrami czy zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Do najbardziej popularnych w Polsce należą okna sosnowe. Ich atutem jest atrakcyjna cena, spowodowana stosunkowo niskim kosztem surowca, ale także wysoka trwałość drewna.

Warto zwrócić uwagę na to, że jasna barwa drewna okien sosnowych pozwala na skuteczne pokrywanie go lakierami kryjącymi czy lazurowymitłumaczy Sławomir Dubiela ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Dość popularne są również okna wykonane z meranti, czyli indonezyjskiego drzewa, które strukturą przypomina mahoń. W celu osiągnięcia odpowiednich parametrów trzeba sprawdzić jego gęstość, która powinna minimalnie wynosić 450 kg/m3. Ostateczna barwa drewna zależeć będzie od wybranego przez nas lakieru, który stanowi jednocześnie warstwę zabezpieczającą. Zwykle producent oferuje szeroką paletę kolorystyczną, która może podkreślać naturalną barwę drewna lub imitować egzotyczne gatunki. Dlatego nawet decydując się na okna sosnowe, możemy cieszyć się ciemną barwą acajou, wiśni czy wenge. Poza gatunkiem drewna o estetyce stolarki decyduje design i jakość wykończenia. Poszczególne modele okien różnią się linią ramy, kształtem listwy przyszybowej czy rodzajem ozdobnego frezowania. Zaokrąglone krawędzie ram zwykle wybierane są w architekturze klasycznej, dworkowej czy rustykalnej. Z kolei ostre, proste kąty są pożądane szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Aby dodatkowo ozdobić okna, często stosuje się ozdobne szprosy i ornamentowane szkło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Poza estetyką zwróć uwagę na współczynnik izolacyjności termicznej

REKLAMA

Okna drewniane możemy zamówić w praktycznie dowolnym kształcie: od tradycyjnie prostokątnych czy zwieńczonych łukiem, po nietypowe geometryczne konstrukcje. Do indywidualnego projektu dostosować możemy także rozmiary, jednak wizję architekta dobrze jest skonsultować z doradcą handlowym bądź producentem, aby mieć pewność, że dany model będzie także funkcjonalny. W codziennym użytkowaniu istotne jest płynne zamykanie i otwieranie skrzydła oraz prosta regulacja. Wybierając okna, nie warto skupiać się wyłącznie na kwestiach aranżacji.

Głównym zadaniem stolarki jest zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniu i kupując okna drewniane, nie powinniśmy iść pod tym względem na kompromisy. Dlatego porównując oferty producentów, sprawdźmy przede wszystkim współczynnik izolacyjności termicznej. Komfort cieplny okien drewnianych uzależniony jest od technologii produkcji oraz zastosowanych elementów konstrukcyjnych: okuć, uszczelek, a przede wszystkim wkładu szybowego. Jeżeli zależy nam na większych parametrach izolacyjnych, warto zdecydować się na wkład szybowy składający się z trzech tafli szkła, oddzielonych ciepłą ramką dystansową. Pamiętajmy, że o szczelności okien decyduje także poprawnie przeprowadzony montaż.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Zanim kupimy okno

Gdy podjęliśmy już decyzję co do modelu i wyposażenia okien, możemy przystępować do zakupu. Dobry sprzedawca pomoże nam w ustaleniu ostatecznych wymiarów stolarki oraz zapewni profesjonalny montaż. Podczas odbioru okien należy sprawdzić zgodność produktu z zamówieniem. Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego każde okno może nieznacznie różnić się ubarwieniem i wzorem usłojenia. Jednak wady typu sęki czy sinizna są niedopuszczalne i przed dokonaniem odbioru stolarki należy dokładnie obejrzeć ramę pod tym kątem. Przyjrzyjmy się również szybie, bowiem ewentualne zarysowania nie będą powodem do uznania reklamacji po jej odbiorze. Warto pamiętać, że producent odpowiada jedynie za wady wynikające z błędów podczas produkcji lub użycia wadliwego materiału. Gwarancja nie będzie obejmowała problemów wynikających ze złego transportu czy montażu, dlatego tak istotne jest powierzenie tych czynności fachowym wykonawcom. Podczas przewożenia okno powinno być zabezpieczone w pozycji pionowej. Dla stolarki drewnianej bardzo istotne jest także zapewnienie jej odpowiednich warunków przechowywania, zwłaszcza w kwestii poziomu wilgotności, a po zamontowaniu okresowa konserwacja.

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Źródło: MS więcej niż OKNA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA