REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Okno drewniane. Fot. MS więcej niż OKNA
Okno drewniane. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Okna drewniane są ekologiczne a poza tym to inwestycja na lata. Zobacz na co zwrócić uwagę, podczas zakupu okna drewnianego. Zobacz, jak kupić dobre okno drewniane, które będzie pełnić swoje zadanie przez wiele lat.

Okna drewniane, tak popularne u naszych zachodnich sąsiadów, coraz częściej są wybierane także do polskich domów i mieszkań. Jako, że parametry stolarki wykonanej z PVC i drewna są porównywalne, o ich wyborze decyduje przede wszystkim estetyka i funkcjonalność i cena. Zaletą okien drewnianych jest korzystniejszy wskaźnik naturalnej infiltracji, dzięki czemu uzyskujemy lepszą wymianę powietrza. Przewagą jest również możliwość ich renowacji. Po odnowieniu powłoki lakierniczej, stolarka przez wiele lat może wyglądać jak nowa. Co więcej, drewno to naturalny i elegancki materiał, który doskonale sprawdza się w różnych stylach architektonicznych, podkreślając piękno aranżacji.

REKLAMA

Zobacz także: Okna drewniane – prawdy i mity

Okno – z jakiego drewna?

REKLAMA

Oferta okien drewnianych jest bardzo szeroka. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko gatunkiem drewna, ale także parametrami czy zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Do najbardziej popularnych w Polsce należą okna sosnowe. Ich atutem jest atrakcyjna cena, spowodowana stosunkowo niskim kosztem surowca, ale także wysoka trwałość drewna.

Warto zwrócić uwagę na to, że jasna barwa drewna okien sosnowych pozwala na skuteczne pokrywanie go lakierami kryjącymi czy lazurowymitłumaczy Sławomir Dubiela ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Dość popularne są również okna wykonane z meranti, czyli indonezyjskiego drzewa, które strukturą przypomina mahoń. W celu osiągnięcia odpowiednich parametrów trzeba sprawdzić jego gęstość, która powinna minimalnie wynosić 450 kg/m3. Ostateczna barwa drewna zależeć będzie od wybranego przez nas lakieru, który stanowi jednocześnie warstwę zabezpieczającą. Zwykle producent oferuje szeroką paletę kolorystyczną, która może podkreślać naturalną barwę drewna lub imitować egzotyczne gatunki. Dlatego nawet decydując się na okna sosnowe, możemy cieszyć się ciemną barwą acajou, wiśni czy wenge. Poza gatunkiem drewna o estetyce stolarki decyduje design i jakość wykończenia. Poszczególne modele okien różnią się linią ramy, kształtem listwy przyszybowej czy rodzajem ozdobnego frezowania. Zaokrąglone krawędzie ram zwykle wybierane są w architekturze klasycznej, dworkowej czy rustykalnej. Z kolei ostre, proste kąty są pożądane szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Aby dodatkowo ozdobić okna, często stosuje się ozdobne szprosy i ornamentowane szkło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Okna drewniane – konserwacja a gwarancja

Poza estetyką zwróć uwagę na współczynnik izolacyjności termicznej

REKLAMA

Okna drewniane możemy zamówić w praktycznie dowolnym kształcie: od tradycyjnie prostokątnych czy zwieńczonych łukiem, po nietypowe geometryczne konstrukcje. Do indywidualnego projektu dostosować możemy także rozmiary, jednak wizję architekta dobrze jest skonsultować z doradcą handlowym bądź producentem, aby mieć pewność, że dany model będzie także funkcjonalny. W codziennym użytkowaniu istotne jest płynne zamykanie i otwieranie skrzydła oraz prosta regulacja. Wybierając okna, nie warto skupiać się wyłącznie na kwestiach aranżacji.

Głównym zadaniem stolarki jest zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniu i kupując okna drewniane, nie powinniśmy iść pod tym względem na kompromisy. Dlatego porównując oferty producentów, sprawdźmy przede wszystkim współczynnik izolacyjności termicznej. Komfort cieplny okien drewnianych uzależniony jest od technologii produkcji oraz zastosowanych elementów konstrukcyjnych: okuć, uszczelek, a przede wszystkim wkładu szybowego. Jeżeli zależy nam na większych parametrach izolacyjnych, warto zdecydować się na wkład szybowy składający się z trzech tafli szkła, oddzielonych ciepłą ramką dystansową. Pamiętajmy, że o szczelności okien decyduje także poprawnie przeprowadzony montaż.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Zanim kupimy okno

Gdy podjęliśmy już decyzję co do modelu i wyposażenia okien, możemy przystępować do zakupu. Dobry sprzedawca pomoże nam w ustaleniu ostatecznych wymiarów stolarki oraz zapewni profesjonalny montaż. Podczas odbioru okien należy sprawdzić zgodność produktu z zamówieniem. Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego każde okno może nieznacznie różnić się ubarwieniem i wzorem usłojenia. Jednak wady typu sęki czy sinizna są niedopuszczalne i przed dokonaniem odbioru stolarki należy dokładnie obejrzeć ramę pod tym kątem. Przyjrzyjmy się również szybie, bowiem ewentualne zarysowania nie będą powodem do uznania reklamacji po jej odbiorze. Warto pamiętać, że producent odpowiada jedynie za wady wynikające z błędów podczas produkcji lub użycia wadliwego materiału. Gwarancja nie będzie obejmowała problemów wynikających ze złego transportu czy montażu, dlatego tak istotne jest powierzenie tych czynności fachowym wykonawcom. Podczas przewożenia okno powinno być zabezpieczone w pozycji pionowej. Dla stolarki drewnianej bardzo istotne jest także zapewnienie jej odpowiednich warunków przechowywania, zwłaszcza w kwestii poziomu wilgotności, a po zamontowaniu okresowa konserwacja.

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA