REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa domu: kiedy osadzić okna?

Budowa domu. Fot. MS więcej niż OKNA
Budowa domu. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Na którym etapie budowy domu osadzić okna? Pilnowanie kolejności prac budowlanych pozwoli nam uniknąć nieplanowanych niespodzianek podczas budowy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej montować okna, aby ich nie uszkodzić, i aby nie uległy zabrudzeniu.

Kiedy osadzać okna: przed czy po mokrych pracach

REKLAMA

Nowoczesna technologia produkcji okien opiera się na klejeniu profili z kilku, uprzednio wysuszonych warstw drewna oraz dokładnej impregnacji za pomocą powłok lakierniczych. Dzięki temu stolarka odporna jest na działanie czynników atmosferycznych oraz okresowe występowanie wilgoci. Przewiduje się, że podczas typowej eksploatacji wilgotność drewna nie przekracza 15% - w takich warunkach stolarka zachowuje swoje wysokie właściwości, nie istnieje więc ryzyko rozwoju grzybów ani wypaczenia. Tymczasem w trakcie wykonywania takich prac jak wylewanie posadzek, gipsowanie czy tynkowanie, występują niekorzystne dla drewna warunki. Wilgotność powietrza w zamkniętym i rzadko wietrzonym pomieszczeniu podczas mokrych robót budowlanych wynieść może nawet 90%.

REKLAMA

- Odpowiednie warunki użytkowania stolarki określają występującą wilgotność w przedziale od 50% do 70% a temperaturę na 18 do 20°C oraz zakładają sprawnie funkcjonujący system wentylacyjny – mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA

- Okna drewniane powinno się także montować podczas temperatury na zewnątrz powyżej -5°C, więc korzystniej jest przełożyć termin na wiosnę. Warto także przewidzieć mocowanie stolarki przed wykończeniem elewacji, bowiem zazwyczaj nie sposób uniknąć zniszczenia tynku w trakcie montażu – radzi ekspert.

Budowa domu. Fot. MS więcej niż OKNA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osadzanie okien, a zachowanie właściwości technicznych

Właściwe przeprowadzenie montażu okien jest gwarancją, że produkt zachowa swoje wysokie właściwości techniczne. Przed przystąpieniem do pracy podstawową zasadą jest gruntowne zabezpieczenie stolarki przed zabrudzeniami i uszkodzeniem. Ta sama zasada dotyczyć powinna wykonywania pozostałych prac wykończeniowych. W tym celu najlepiej użyć folii oraz papierowej taśmy malarskiej. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę takich elementów jak okucia czy okapnik, bowiem reakcja aluminium z wapnem może doprowadzić do ich korozji.

Zobacz także: Okna drewniane – prawdy i mity

Nawet bardzo skrupulatne zabezpieczenie okien nie zwalnia ze sprawdzenia, czy przed rozpoczęciem użytkowania na powierzchni okuć, ram lub szyb nie znajdują się osady farby, tynku czy innych zanieczyszczeń. Do pozostałych zasad właściwej eksploatacji warto zaliczyć także regularne wietrzenie oraz ogrzewanie budynku zimą. W przypadku skraplania się pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach okien, powinno się otworzyć okno w celu wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Okna – zabezpieczenie przed kradzieżą

Z punktu widzenia zachowania długiej żywotności okien powinno się ustalić kolejność ich montażu po mokrych pracach budowlanych. Jednak pośpiech z ukończeniem inwestycji lub strach przed kradzieżą często stanowią poważny dylemat podczas ustalania harmonogramu. Prowadzenie prac wykończeniowych wiąże się z instalacją kosztownych elementów hydraulicznych i elektrycznych, co może stanowić pokusę dla potencjalnego złodzieja jeśli teren domu jest niezabezpieczony. Instalacja systemu alarmowego, nadzór terenu budowy, sprawianie pozorów częstej obecności oraz czujne oko sąsiada to tylko kilka ze sposobów na zmniejszenie prawdopodobieństwa kradzieży. Choć ostateczna decyzja o dogodnym terminie montażu stolarki zależy od inwestora, warto w planach uwzględnić zdanie kierownika budowy oraz producenta okien. Pamiętajmy, że zachowanie należytej staranności podczas montażu okien będzie procentowało w przyszłości. Okna drewniane są bowiem materiałem długowiecznym, a możliwość ich konserwacji sprawia, że mogą zachować pierwotny wygląd przez wiele lat.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA