Okna plastikowe – prawdy i mity
REKLAMA
REKLAMA
Nie wszyscy wiedzą, że PVC jest pochodną surowców naturalnych Ziemi. Materiałami niezbędnymi do produkcji PVC są ropa naftowa oraz sól kamienna. PVC składa się w 43% z ropy naftowej, natomiast 57% tego tworzywa to sól, a dokładniej otrzymywany z niej chlor (Cl). Tworzywo nas otacza i nie ma co z tego powodu robić jakiegoś niepotrzebnego zamieszania. Zapominamy, że wszystkie okna PVC muszą spełniać normy i również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.
REKLAMA
MIT: Czy okna z PVC powodują powstawanie grzybów i pleśni?
Wilgoć wynika z nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia, wilgoć zawarta w powietrzu osadzać się może w miejscu styku okna ze ścianą. Stałe zawilgocenie ścian, prowadzić może do powstawania grzybów i pleśni. Okna PVC w porównaniu do starych okien drewnianych są bardzo szczelne, dlatego należy stosować odpowiednie rozszczelnienie np. mikrowentylację, listwy wentylacyjne lub po prostu częste wietrzenie. Pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza należy częściej wietrzyć aby nie powodować osadzania się wilgoci na ścianach. Pomieszczenia z nowoczesnymi oknami PVC należy dwa razy dziennie poddać całkowitej wymianie powietrza. Wentylacji pomieszczeń najlepiej dokonać poprzez gwałtowny przeciąg, otwierając na ok.15 minut dwa naprzeciwległe okna lub drzwi.
Zobacz także: Jaką rolę w oknach pełnią nawiewniki?
MIT: Czy białe okna z PVC żółkną
REKLAMA
Niektóre środki czystości zawierają związki zasadowe lub kwasowe, co może spowodować uszkodzenie powierzchni okna z plastiku. Dlatego starajmy się używać zwykłych, popularnych środków i przestrzegać zaleceń podawanych przez producentów.
Okna plastikowe są całkowicie odporne na wilgoć, grzyby, pleśnie, szkodniki itd. Nie wymagają żmudnej konserwacji czy malowania. Pozostają białe przez wiele, wiele lat. PVC to okna niebywale trwałe, dzięki czemu możemy się cieszyć nimi przez długie lata. Natomiast okna drewniane mimo pracochłonnej i drogiej konserwacji mają swoich miłośników przekonanych, że drewno jest najładniejszym i najzdrowszym materiałem na stolarkę okienną. Wybór okien to nie kwestia wyboru bezpieczniejszego i zdrowszego materiału, to kwestia naszego wyboru i gustu.
Zobacz także: Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?
Źródło: STOLMAR
REKLAMA
REKLAMA