Profile okienne
REKLAMA
REKLAMA
Profil jest jednym z podstawowych elementów budowy okna. Jego parametry, takie jak kształt, wymiary czy liczba komór, wpływają na właściwości użytkowe stolarki, m.in. na izolacyjność cieplną, dźwiękoszczelność oraz stabilność konstrukcji.
REKLAMA
Wymiary okien
Najważniejszym wymiarem profilu jest jego głębokość. Im jest większa, tym można uzyskać lepsze parametry izolacyjności i zamontować szerszy, cieplejszy wkład szybowy.
– Często podawanym przez producentów parametrem jest „głębokość zabudowy”, czyli głębokość złożenia skrzydła razem z ramą – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA – Efekt ten uzyskują, wstawiając standardowe skrzydło do poszerzonej ramy. W rzeczywistości jednak ważniejsza dla parametrów użytkowych jest głębokość profilu skrzydła i to na nią powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu
Głęboka rama poprawia nieco izolacyjność okna, ale w przeciwieństwie do głębokiego skrzydła nadal nie umożliwia zamontowania grubszej, a tym samym cieplejszej szyby.
Liczba komór
REKLAMA
Wymiary profilu mają bezpośrednie przełożenie na maksymalną liczbę komór, która może znajdować się w ich wnętrzu. Obecnie można spotkać na rynku kształtowniki 3, 4, 5, 6, a nawet 7-komorowe. Ta wypełniona powietrzem przestrzeń zapewnia określaną wartość współczynnika przenikania ciepła „U”. Teoretycznie im jest ich więcej, tym jest on niższy, a straty energii są mniejsze. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej.
– Przeprowadzone badania wskazują, że optymalna szerokość komory to około 7–8 mm. Sztuczne powielanie liczby komór przez podzielenie jednej, szerszej komory (np. 10 mm na dwie po 5 mm) nie przynosi spodziewanych rezultatów w postaci poprawy izolacyjności cieplnej. Wstawianie dodatkowych przegród przy standardowej głębokości profilu nie ma zatem większego sensu. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest w takim wypadku poszerzenie, czyli zwiększenie głębokości kształtownika – podpowiada Głuszcz.
Zobacz także: Czy okna aluminiowe to dobry wybór?
Zwiększanie liczby komór przy standardowej głębokości profilu często odbywa się kosztem zmniejszania komory środkowej, w której znajduje się wzmocnienie. Wiąże się to z redukcją jego przekroju, co z kolei negatywnie wpływa na sztywność elementu. Warto zatem dokładnie zapoznać się z produktem zanim zdecydujemy się zamontować go w domu.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.