REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji okien?

Nowoczesne okna z PVC lub drewna z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną stały się standardem w większości polskich budynków. Jednak nadal popełniamy wiele błędów w pielęgnacji tego typu okien.
Nowoczesne okna z PVC lub drewna z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną stały się standardem w większości polskich budynków. Jednak nadal popełniamy wiele błędów w pielęgnacji tego typu okien.
Winkhaus

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne okna z PVC lub drewna z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną stały się standardem w większości polskich budynków. Jednak nadal popełniamy wiele błędów w pielęgnacji tego typu okien.

– Czyszczenie okien wydaje się nam zajęciem banalnie prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy. Tymczasem sposób pielęgnacji nowoczesnej stolarki różni się od tego, do którego przywykliśmy przez lata, używając drewnianych okien starego typu. Najczęstszymi „grzechami”, które popełniamy są: czyszczenie okien niewłaściwymi środkami, traktowanie okucia jako bezobsługowego oraz zanieczyszczenie okucia podczas prac remontowych – mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

REKLAMA

Jakich środków używać do czyszczenia okien?

Odpowiednio dobrane środki to podstawa właściwej pielęgnacji stolarki okiennej. Niestety wiele osób czyści profile z PCW popularnymi środkami stosowanymi np. do glazury łazienkowej (takimi jak mleczka o zasadowym PH itp.). Pozwalają one wprawdzie szybko wyczyścić profil, ale jednocześnie poważnie uszkadzają powłokę antykorozyjną okucia, które przecież odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie okien.

Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okno?

– Do czyszczenia okien w żadnym wypadku nie można stosować środków agresywnych (zasadowych lub kwasowych), a tylko produkty o neutralnym PH, nie rysujące powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji profili, a także środki do konserwacji okien drewnianych, które mają neutralne PH. Produkty te nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie ochronną powłokę, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni – wyjaśnia Janusz Grześkowiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dbaj o miejsca, w których znajdują się ryglowania

REKLAMA

Mechanizm okucia w oknach wykonanych z PCW wymaga sporadycznego smarowania miejsc, w których znajdują się ryglowania, specjalnym olejem do okuć. Niewiele osób o tym pamięta, a tymczasem mechanizm regularnie smarowany funkcjonuje bez zarzutu przez wiele lat.

– Punkty ryglowania okucia warto przynajmniej raz w roku, np. przy wiosennym czyszczeniu, smarować specjalnym olejem, który zapewnia płynne i ciche funkcjonowanie mechanizmu – mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

– W sklepie internetowym firmy Winkhaus można zaopatrzyć się w olej do smarowania ruchomych części okucia okiennego, dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem. Olej ten pozostawia powłokę ochronną, zapobiega również głośnej pracy okucia – dodaje ekspert firmy Winkhaus.

Jak czyścić okucia?

REKLAMA

Okna i okucia ubrudzone kurzem, pyłem lub gipsem to duży problem podczas każdego większego remontu czy budowy domu. Niestety, takie zanieczyszczenia nie tylko uniemożliwiają prawidłowe działanie mechanizmu, ale także – w połączeniu z wilgocią – mogą powodować rdzewienie metalowych elementów okucia. Jak uniknąć takiego problemu?

– Zanim przystąpimy do prac remontowo-budowlanych, należy koniecznie zabezpieczyć okna np. okrywając je folią. Pozwoli to nam uniknąć zanieczyszczeń, a tym samym – poważniejszych usterek. Kiedy jednak zdarzy się, że okna ulegną zabrudzeniu, trzeba przemyć je czystą wodą, bez używania drażniących środków chemicznych – radzi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Zobacz także: Jak odnowić okna drewniane?

Nowoczesne okna także wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby utrzymać je w nieskazitelnym stanie przez długie lata, warto wystrzegać się wymienionych błędów. 

Źródło: materiały prasowe

Winkhaus
Winkhaus
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

REKLAMA

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

REKLAMA