Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji okien?
REKLAMA
REKLAMA
– Czyszczenie okien wydaje się nam zajęciem banalnie prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy. Tymczasem sposób pielęgnacji nowoczesnej stolarki różni się od tego, do którego przywykliśmy przez lata, używając drewnianych okien starego typu. Najczęstszymi „grzechami”, które popełniamy są: czyszczenie okien niewłaściwymi środkami, traktowanie okucia jako bezobsługowego oraz zanieczyszczenie okucia podczas prac remontowych – mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.
REKLAMA
Jakich środków używać do czyszczenia okien?
Odpowiednio dobrane środki to podstawa właściwej pielęgnacji stolarki okiennej. Niestety wiele osób czyści profile z PCW popularnymi środkami stosowanymi np. do glazury łazienkowej (takimi jak mleczka o zasadowym PH itp.). Pozwalają one wprawdzie szybko wyczyścić profil, ale jednocześnie poważnie uszkadzają powłokę antykorozyjną okucia, które przecież odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie okien.
Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okno?
– Do czyszczenia okien w żadnym wypadku nie można stosować środków agresywnych (zasadowych lub kwasowych), a tylko produkty o neutralnym PH, nie rysujące powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji profili, a także środki do konserwacji okien drewnianych, które mają neutralne PH. Produkty te nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie ochronną powłokę, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni – wyjaśnia Janusz Grześkowiak.
Dbaj o miejsca, w których znajdują się ryglowania
REKLAMA
Mechanizm okucia w oknach wykonanych z PCW wymaga sporadycznego smarowania miejsc, w których znajdują się ryglowania, specjalnym olejem do okuć. Niewiele osób o tym pamięta, a tymczasem mechanizm regularnie smarowany funkcjonuje bez zarzutu przez wiele lat.
– Punkty ryglowania okucia warto przynajmniej raz w roku, np. przy wiosennym czyszczeniu, smarować specjalnym olejem, który zapewnia płynne i ciche funkcjonowanie mechanizmu – mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.
– W sklepie internetowym firmy Winkhaus można zaopatrzyć się w olej do smarowania ruchomych części okucia okiennego, dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem. Olej ten pozostawia powłokę ochronną, zapobiega również głośnej pracy okucia – dodaje ekspert firmy Winkhaus.
Jak czyścić okucia?
REKLAMA
Okna i okucia ubrudzone kurzem, pyłem lub gipsem to duży problem podczas każdego większego remontu czy budowy domu. Niestety, takie zanieczyszczenia nie tylko uniemożliwiają prawidłowe działanie mechanizmu, ale także – w połączeniu z wilgocią – mogą powodować rdzewienie metalowych elementów okucia. Jak uniknąć takiego problemu?
– Zanim przystąpimy do prac remontowo-budowlanych, należy koniecznie zabezpieczyć okna np. okrywając je folią. Pozwoli to nam uniknąć zanieczyszczeń, a tym samym – poważniejszych usterek. Kiedy jednak zdarzy się, że okna ulegną zabrudzeniu, trzeba przemyć je czystą wodą, bez używania drażniących środków chemicznych – radzi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.
Zobacz także: Jak odnowić okna drewniane?
Nowoczesne okna także wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby utrzymać je w nieskazitelnym stanie przez długie lata, warto wystrzegać się wymienionych błędów.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA