Jakie okno wybrać?
REKLAMA
• Cena – typowe – proste i standardowe okna są najtańsze. Za niestandardowe okna (pod względem kształtu lub koloru) trzeba zapłacić o wiele więcej.
• Ciepło – należy wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
• Cisza – okna powinny zapewniać odpowiednią izolacyjność akustyczną.
• Bezpieczeństwo – antywłamaniowe okna przydadzą się przede wszystkim na parterze i w piwnicy.
• Szczelność – okna powinny mieć współczynnik infiltracji co najmniej 0,5.
• Komfort – konieczne są trwałe, ergonomiczne okucia.
• Estetyka – okna powinny pasować do stylu domu.
REKLAMA
Rodzaje okien
Nie każde okno spełni swoje zadanie tak samo dobrze w każdych warunkach. Dlatego swoje potrzeby należy skonfrontować z właściwościami konkretnego rodzaju okna.
Okna drewniane
Ich charakterystyczne cechy to szczelność i trwałość. Często są wręcz szczelniejsze i cieplejsze od plastikowych. Do ich produkcji używa się najczęściej drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego, świerkowego. Ramy są zbudowane z trzech sklejonych cienkich listew suchego drewna (wilgotność poniżej 12%). Profile z drewna klejonego są bardziej wytrzymałe niż profile z drewna litego.
Drewniane okna można malować farbami lub lakierami akrylowymi – przepuszczają parę wodną, nie odpryskują. Należy odnawiać okno drewniane co 5 lat.
Okna PVC
Są tańsze niż drewniane i nie trzeba ich malować. Profile plastikowe mają budowę komorową – najczęściej trzykomorową.
Im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła. Producenci stosują różne sposoby podwyższania izolacyjności cieplnej profili.
Okna aluminiowe
Wykonuje się je z profili wytłaczanych ze stopów aluminium zawierających magnez i krzem. Są wykonywane tylko na specjalnie zamówienie, mogą mieć różne kształty. Są bardzo drogie, rzadko wstawiane w domach prywatnych, częściej w budynkach użyteczności publicznej. Można w nich montować grube i ciężkie szyby, nawet kuloodporne.
Należy uważać, z jakimi materiałami styka się aluminium - jego korozję powodują: inne metale, cement, wapno, a nawet drewno, jeśli jest wilgotne.
Są dwa rodzaje profili aluminiowych
o Zimne – zwykle jednokomorowe, produkowane w całości z aluminium. Mają niską izolacyjność cieplną, nie znajdują zastosowania w naszym klimacie (ewentualnie w konstrukcjach fasad czy wiat).
o Ciepłe – zwykle dwukomorowe. Składają się z dwóch kształtowników aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego, która tworzy baterię cieplną, dzięki niej profile mają lepszą izolacyjność termiczną, ale nadal nie tak dobrą, jak profile drewniane czy z tworzywa.
Polecamy: Dylemat wyboru okien
Ponadto profile aluminiowe mogą być
o Anodowane – trwałe, odporne na korozję, warunki atmosferyczne. Najczęściej występują w kolorach: złotym, brązowym, naturalnego aluminium.
o Lakierowane – są malowane lakierami poliestrowymi, odporne na korozję i zarysowania.
Wstawianie okien oferuje prawie każda firma, która zajmuje się ich sprzedażą. Nie jest to jednak czynność na tyle skomplikowana, abyście nie mogli wykonać jej sami, a w konsekwencji uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeśli jednak nie jesteście pewni swoich umiejętności, to lepiej nie ryzykować.
Gdy okna wstawia ekipa, otrzymujesz na montaż gwarancję.
Czytaj także: Czy już wszystko wiesz o markizach
Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl
REKLAMA
REKLAMA