REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie okno wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Wybór okna to wybór na lata. Powinien być dobrze przemyślany. Decydując się na konkretny rodzaj, powinieneś wziąć pod uwagę różne czynniki.

Cena – typowe – proste i standardowe okna są najtańsze. Za niestandardowe okna (pod względem kształtu lub koloru) trzeba zapłacić o wiele więcej.
Ciepło – należy wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Cisza – okna powinny zapewniać odpowiednią izolacyjność akustyczną.
Bezpieczeństwo – antywłamaniowe okna przydadzą się przede wszystkim na parterze i w piwnicy.
Szczelność – okna powinny mieć współczynnik infiltracji co najmniej 0,5.
Komfort – konieczne są trwałe, ergonomiczne okucia.
Estetyka – okna powinny pasować do stylu domu.

REKLAMA

Rodzaje okien

Nie każde okno spełni swoje zadanie tak samo dobrze w każdych warunkach. Dlatego swoje potrzeby należy skonfrontować z właściwościami konkretnego rodzaju okna.

Okna drewniane

Ich charakterystyczne cechy to szczelność i trwałość. Często są wręcz szczelniejsze i cieplejsze od plastikowych. Do ich produkcji używa się najczęściej drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego, świerkowego. Ramy są zbudowane z trzech sklejonych cienkich listew suchego drewna (wilgotność poniżej 12%). Profile z drewna klejonego są bardziej wytrzymałe niż profile z drewna litego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drewniane okna można malować farbami lub lakierami akrylowymi – przepuszczają parę wodną, nie odpryskują. Należy odnawiać okno drewniane co 5 lat.

Okna PVC

Są tańsze niż drewniane i nie trzeba ich malować. Profile plastikowe mają budowę komorową – najczęściej trzykomorową.
Im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła. Producenci stosują różne sposoby podwyższania izolacyjności cieplnej profili.

Okna aluminiowe

Wykonuje się je z profili wytłaczanych ze stopów aluminium zawierających magnez i krzem. Są wykonywane tylko na specjalnie zamówienie, mogą mieć różne kształty. Są bardzo drogie, rzadko wstawiane w domach prywatnych, częściej w budynkach użyteczności publicznej. Można w nich montować grube i ciężkie szyby, nawet kuloodporne.

Należy uważać, z jakimi materiałami styka się aluminium - jego korozję powodują: inne metale, cement, wapno, a nawet drewno, jeśli jest wilgotne.

Są dwa rodzaje profili aluminiowych

o Zimne – zwykle jednokomorowe, produkowane w całości z aluminium. Mają niską izolacyjność cieplną, nie znajdują zastosowania w naszym klimacie (ewentualnie w konstrukcjach fasad czy wiat).
o Ciepłe – zwykle dwukomorowe. Składają się z dwóch kształtowników aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego, która tworzy baterię cieplną, dzięki niej profile mają lepszą izolacyjność termiczną, ale nadal nie tak dobrą, jak profile drewniane czy z tworzywa. 

Polecamy: Dylemat wyboru okien

Ponadto profile aluminiowe mogą być

o Anodowane – trwałe, odporne na korozję, warunki atmosferyczne. Najczęściej występują w kolorach: złotym, brązowym, naturalnego aluminium.
o Lakierowane – są malowane lakierami poliestrowymi, odporne na korozję i zarysowania.

Wstawianie okien oferuje prawie każda firma, która zajmuje się ich sprzedażą. Nie jest to jednak czynność na tyle skomplikowana, abyście nie mogli wykonać jej sami, a w konsekwencji uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeśli jednak nie jesteście pewni swoich umiejętności, to lepiej nie ryzykować.

Gdy okna wstawia ekipa, otrzymujesz na montaż gwarancję.

Czytaj także: Czy już wszystko wiesz o markizach

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA