REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor.
Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomalowane, odnowione drzwi podkreślą charakter pokoju i odnowią jego wnętrze. Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor. Dowiedz się, jak pomalować drewniane drzwi tak, aby ich wygląd zachwycał każdego dnia.

Przygotowanie do malowania drzwi

Powierzchnia drewna do malowania powinna być czysta, gładka i sucha. Ważne, aby nie było na niej żadnych plam, przebić klejowych oraz pęcherzy żywicznych.

REKLAMA

Przed rozpoczęciem malowania drzwi należy odkręcić z nich wszelkie akcesoria, takie jak klamka czy zamek, których nie planujemy malować . Jest to ważne, jeżeli chcemy uniknąć późniejszego czyszczenia.  

Malowanie farbami alkidowymi różni się znacząco od malowania farbami akrylowymi. Podczas malowania gładkich drzwi farbami alkidowymi należy całą ich płaszczyznę podzielić na 6 do 8 części tak, aby każdą z nich można było łatwo pomalować.

Malowanie farbami alkidowymi

Malowanie należy rozpocząć od górnej części drzwi, dokładnie od fragmentu w lewym, górnym rogu. Najpierw należy nałożyć farbę w kierunku pionowym w kilku pasach lekko zachodzących na siebie lub w trzech pasach równoległych do siebie, mocno dociskając pędzel do powierzchni, a następnie malować w poprzek, rozpoczynając od strony lewej. Kolejne malowanie należy prowadzić od góry do dołu , tym razem słabiej dociskając pędzel. Ostatni raz pociąga się pędzlem od dołu do góry tak, aby dobrze rozetrzeć farbę. Po pomalowaniu pierwszego fragmentu następny malujemy, zaczynając od jeszcze mokrego brzegu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rodzaje drzwi wejściowych – drewniane, z tworzywa i metalowe

Malowanie farbami akrylowymi

Malowanie gładkich płaszczyzn farbami akrylowymi wymaga trochę innej techniki. W tym przypadku należy nakładać farbę pasami o szerokości ok. 30 cm na całej wysokości drzwi, malując pasy jeden przy drugim, starając się nie odrywać pędzla od lakierowanej powierzchni. Malowanie zaczynamy od nałożenia grubej warstwy lakieru od góry do dołu, następnie rozprowadzamy farbę w poprzek pasa, wygładzając powierzchnię, a wykańczamy pociągając pędzlem od dołu do góry.

Dobranie odpowiednich narzędzi

REKLAMA

Do malowania drzwi płycinowych należy dobrać odpowiednio wielki pędzel, w zależności od wielkości elementów drzwi. Malowanie rozpoczynamy od pomalowania górnych profilów płycin, stopniowo przechodząc do następnych. Najważniejsze jest, aby najpierw malować profile, a dopiero później wypełniać płyciny. Należy kolejno pokrywać środkowe słupki pionowe, a dopiero po ich pomalowaniu pokrywać słupki poziome. Słupki pionowe zewnętrzne należy malować jako ostatnie.

Przy malowaniu należy nabierać niewielką ilość farby na pędzel i oczywiście rozcierać zacieki np. przy rogach płycin. Być może będzie trzeba to zrobić kilka razy, ale najważniejsze, aby zrobić to zanim farba wyschnie. Należy malować tak, jakby każdy fragment drzwi stanowił osobną płaszczyznę. Należy również zwrócić uwagę na to, aby farba była roztarta w kierunku słojów drewna. Dzięki temu można podkreślić rysunek słojów drewna.

Po pomalowaniu powierzchni drzwi można rozpocząć nakładanie farby na krawędzie oraz ościeżnicę i nadproża.

Zobacz także: Jak malować powierzchnie drewniane cz. II?

REKLAMA

Podczas malowania drewnianych drzwi zewnętrznych, które są szczególnie narażone na działanie deszczu i promieniowania słonecznego, warto dodatkowo zabezpieczyć je, nakładając kilka warstw farby.  Pamiętaj, że narażone są nie tylko elementy widoczne, ale także spód drzwi i dolny okapnik.

Zewnętrzne powierzchnie drzwi z surowego drewna korzystnie jest dodatkowo zagruntować odpowiednim impregnatem zawierającym środki grzybobójcze lub pokostem (przed malowaniem nawierzchniowym).
Przy malowaniu lakierami bezbarwnymi i lakobejcami transparentnymi należy przestrzegać tych samych zasad, ze szczególnym uwzględnieniem wymogu malowania tak, jakby każdy fragment drzwi stanowił osobną płaszczyznę oraz przetarcia farby w kierunku słojów drewna (po określonym przez producenta czasie). Dzięki temu zostanie podkreślony rysunek drewna. Ważne jest również nakładanie takiej samej ilości warstw lakobejcy oraz usuwanie zacieków przez ich szybkie i równomierne rozcieranie oraz dokładne rozprowadzanie farby, ponieważ odcień wyrobów transparentnych pogłębia się wraz ze zwiększeniem ilości warstw.

Niezachowanie ostrożności i pomalowanie częściowe innych powierzchni może spowodować powstanie na podłożu plam o innym odcieniu.

Drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowo modnym. Jego renowacja jest nieco czasochłonna, ale warto poświęcić czas na jej wykonanie. Odnowione drzwi z pewnością przyczynią się do podniesienia walorów estetycznych całego domu.

Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Wyremontowany poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Albert Jackson, David Day

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA