REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Ściany ze szklanych pustaków nazywanych także luksferami mogą być funkcjonalnymi i dekoracyjnymi elementami wystroju wnętrz. W jaki sposób prawidłowo wybudować ścianę ze szklanych pustaków? Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wznoszeniu ściany z luksferów? W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się szklane ściany?

Szklane pustaki – definicja, wykorzystanie

Szklane pustaki nazywane są również luksferami. To tak naprawdę szklane kształtki budowlane, które wykorzystywane są do murowania ścian lub fragmentów ścian w pomieszczeniach i na zewnątrz. Luksfery mogą być przezroczyste lub barwione, gładkie albo wzorzyste. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie ścianka oddzielająca ma jednocześnie nie zaciemniać pomieszczenia – przepuszczalność świetlna szklanych pustaków wynosi nawet ponad 60%. Luksfery nadają się do łazienek, kuchni, sypialni a także ścian zewnętrznych, na przykład jednej ze ścian tworzących ganek.

REKLAMA

Metody budowy ściany z luksferów

REKLAMA

Jeśli chodzi o metody budowy możemy wybierać spośród metod tradycyjnych, na klej, bezzaprawowych lub mieszanych. Metoda tradycyjna to połączenie pustaków zaprawą cementową bez wapna. Jeśli decydujemy się na tę metodę, należy najpierw wykonać ramę obwodową ze zbrojeniem, która zabezpieczy całą konstrukcję. Istotne jest również wykonanie cokołu – gdy nie wykorzystujemy gotowych profili. Pamiętajmy, że nie powinniśmy murować więcej niż 4–5 warstw jednego dnia. Zwróćmy również uwagę na jak najdokładniejsze układanie pustaków, nawet najmniejsze odchylenie może spowodować niestabilność konstrukcji. Zaprawa musi posiadać odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Ważna jest także jej właściwa przyczepność do powierzchni pustaka. Metoda bezzaprawowa pozwala na szybszy i czystszy montaż ścianki – wystarczy wykorzystać odpowiednie profile drewniane bądź metalowe.

Powierzchnia ściany budowanej z luksferów i profili drewnianych może mieć maksymalnie 3 m2. Jeśli użyjemy profili metalowych, maksymalna szerokość ściany to 3,5 a wysokość – 15 m. Gdy potrzebujemy szerszej ścianki, pamiętajmy, że jej wysokość nie powinna przekroczyć 3,5 m.

Metoda mieszana sprawdzi się w przypadku ściany łączonej – prostej i łukowej. Metoda na klej pozwala na ułożenie nawet 6 warstw dziennie, jednak przy wykorzystaniu tego sposobu do każdego pustaka szklanego należy dokładać profil pionowy i profil poziomy po ułożeniu kolejnego rzędu.

Najczęstsze błędy

Najczęstszym błędem jest używanie nierównych luksferów, niewłaściwej zaprawy, nieprawidłowych krzyżyków do montażu – istnieją różne typy w zależności do tego, czy ściana ma być prosta, czy łukowa – lub wreszcie nieodpowiednich pomiarów przed rozpoczęciem budowania.

Zobacz także: Luksfery, pustaki szklane we wnętrzu

Zobacz także: Szkło – nowoczesny materiał aranżacyjny do wykańczania wnętrz

Zobacz także: Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

    Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

    Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

    Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    REKLAMA

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA