Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Szklane pustaki – definicja, wykorzystanie
Szklane pustaki nazywane są również luksferami. To tak naprawdę szklane kształtki budowlane, które wykorzystywane są do murowania ścian lub fragmentów ścian w pomieszczeniach i na zewnątrz. Luksfery mogą być przezroczyste lub barwione, gładkie albo wzorzyste. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie ścianka oddzielająca ma jednocześnie nie zaciemniać pomieszczenia – przepuszczalność świetlna szklanych pustaków wynosi nawet ponad 60%. Luksfery nadają się do łazienek, kuchni, sypialni a także ścian zewnętrznych, na przykład jednej ze ścian tworzących ganek.
REKLAMA
Metody budowy ściany z luksferów
REKLAMA
Jeśli chodzi o metody budowy możemy wybierać spośród metod tradycyjnych, na klej, bezzaprawowych lub mieszanych. Metoda tradycyjna to połączenie pustaków zaprawą cementową bez wapna. Jeśli decydujemy się na tę metodę, należy najpierw wykonać ramę obwodową ze zbrojeniem, która zabezpieczy całą konstrukcję. Istotne jest również wykonanie cokołu – gdy nie wykorzystujemy gotowych profili. Pamiętajmy, że nie powinniśmy murować więcej niż 4–5 warstw jednego dnia. Zwróćmy również uwagę na jak najdokładniejsze układanie pustaków, nawet najmniejsze odchylenie może spowodować niestabilność konstrukcji. Zaprawa musi posiadać odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. Ważna jest także jej właściwa przyczepność do powierzchni pustaka. Metoda bezzaprawowa pozwala na szybszy i czystszy montaż ścianki – wystarczy wykorzystać odpowiednie profile drewniane bądź metalowe.
Powierzchnia ściany budowanej z luksferów i profili drewnianych może mieć maksymalnie 3 m2. Jeśli użyjemy profili metalowych, maksymalna szerokość ściany to 3,5 a wysokość – 15 m. Gdy potrzebujemy szerszej ścianki, pamiętajmy, że jej wysokość nie powinna przekroczyć 3,5 m.
Metoda mieszana sprawdzi się w przypadku ściany łączonej – prostej i łukowej. Metoda na klej pozwala na ułożenie nawet 6 warstw dziennie, jednak przy wykorzystaniu tego sposobu do każdego pustaka szklanego należy dokładać profil pionowy i profil poziomy po ułożeniu kolejnego rzędu.
Najczęstsze błędy
Najczęstszym błędem jest używanie nierównych luksferów, niewłaściwej zaprawy, nieprawidłowych krzyżyków do montażu – istnieją różne typy w zależności do tego, czy ściana ma być prosta, czy łukowa – lub wreszcie nieodpowiednich pomiarów przed rozpoczęciem budowania.
Zobacz także: Luksfery, pustaki szklane we wnętrzu
Zobacz także: Szkło – nowoczesny materiał aranżacyjny do wykańczania wnętrz
Zobacz także: Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA