Gwoździarka pneumatyczna – czym się kierować podczas jej zakupu?
REKLAMA
Gwoździarka gazowo-elektryczna
Gwoździarka gazowo-elektryczna jest szczególnie wygodna przy wykonywaniu prac na zewnątrz, ze względu na to, że to urządzenie bezprzewodowe. Idealnie nadaje się do prac dekarskich. Ten typ gwoździarki posiada wymienny akumulator i nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania, ponieważ do gwoździ dołączane są pojemniki z gazem. Jeśli poszukujemy wygodnego i lekkiego urządzenia, gwoździarka gazowo-elektryczna będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem – niewątpliwie jest mniejsza i lżejsza niż gazowa. Miminalną temperaturą, przy której można używać tego typu gwoździarki wynosi –15°C. Dodatkowo gwoździe umieszczane są na laminowanych paskach dzięki czemu gwoździe nie ulegają deformacji.
REKLAMA
Gwoździarka gazowa
Gwoździarkę gazową najlepiej wykorzystywać do prac w pomieszczeniach, ponieważ posiada przewód zasilania. Możemy jej używać przy temperaturze od –15°C do nawet +49°C co umożliwia nam wbijanie gwoździ przy pomocy tego urządzenia o każdej porze roku. Niewątpliwą zaletą gwoździarki gazowej jest pokrętło regulacji mocy z reguły umieszczone z przodu urządzenia – dzięki temu możemy dostosować głębokość wbijania gwoździ w zależności od potrzeb. Gwoździe da się wbijać na pełną głębokość, równo z powierzchnią lub na 5–7 mm w drewno przy zastosowaniu maksymalnej mocy urządzenia. Częstotliwość strzałów wynosząca 2–3 gwoździe na sekundę pozwala na szybką i sprawną pracę, a akumulator przeciętnej gwoździarki gazowej wystarcza na wbicie około 4000 gwoździ. Pełne ładowanie trwa przeważnie godzinę lub półtorej, więc przed rozpoczęciem używania gwoździarki należy sprawdzić stan naładowania. Kolejnym elementem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze gwoździarki gazowej jest wielkość magazynku na gwoździe – często dołącza się dodatkowy dłuższy aby pomieścił bardzo dużą liczbę gwoździ. Magazynek powinien dać się łatwo demontować nawet gdy gwóźdź się w nim zakleszczy, to pozwoli nam uniknąć konieczności rozmontowywania całego urządzenia w trakcie pracy.
Uniwersalne rady dotyczące gwoździarek
Jeśli gwoździarka to sprzęt potrzebny nam do codziennej pracy zwróćmy uwagę na jej wyważenie i amortyzację odrzutu po wbiciu gwoździa. Ważne aby uchwyt gwoździarki był wykończony gumą, a nie plastikiem ze względu na możliwość wysunięcia się urządzenia z ręki. Istotny jest również hak pozwalający na zaczepienie gwoździarki na odpowiednim pasie na przykład dekarskim lub na dachu w trakcie pracy. Zwróćmy także uwagę czy wybrany przez nas model posiada diodę informującą o stanie naładowania akumulatora i diodę, która zaświeci się jeśli sprzęt będzie wymagał konserwacji.
Zobacz także: Laser krzyżowy – zamiast tradycyjnej poziomicy
Zobacz także: Szlifierka taśmowa – zakup krok po kroku
Zobacz także: Jaką wiertarkę udarową wybrać?
REKLAMA
REKLAMA