REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlifierki – którą wybrać, zakup krok po kroku

Joanna Orzechowska
Szlifierka. Fot. Fotolia
Szlifierka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaką szlifierkę wybrać? Do czego można stosować każdą z nich? Która szlifierka będzie najlepsza do obrabiania małych przedmiotów? Czy dodatkowe wyposażenie jest przydatne? Podpowiadamy, jak wybrać właściwą szlifierkę.

Szlifierki kątowe (kątówki, gumówki)

Szlifierek kątowych używa się do cięcia i szlifowania twardych materiałów (np.: metalu). Ich tarcze mają najczęściej średnicę 230 mm i przytwierdza się je do urządzenia kluczem lub nakrętkami. Aby zwiększyć komfort pracy, można wybrać szlifierkę z systemem antywibracyjnym lub mechanizmem utrzymującym obroty tarczy podczas dociskania ostrza do ciętego metalu.

REKLAMA

Szlifierki oscylacyjne

Mają prostokątną stopę, która pozwala na łatwe dotarcie do narożników. Szlifierki tego typu  są niezastąpione przy szlifowaniu płaskich powierzchni. Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów szlifierek i praktycznie każdy parametr czy element szlifierki, można dostosować do własnych potrzeb:

mocowanie papieru – może się odbywać za pomocą zacisków lub rzepa;

amplituda oscylacji (mimośrodowość) – to stopień wychylania się stopy podczas pracy, który może wynosić od 1 do 2,5 mm (im większa, tym lepiej);

dostosowanie częstotliwości oscylacji (maksymalnie 27 000/min) do materiału i rodzaju pracy poprzez elektroniczny system ustawiania wstępnej prędkości szlifowania; ;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

różne rodzaje stopy szlifierek przeznaczone do obrabiania różnych powierzchni i materiałów. Np.: stopy typu „delta” świetnie sprawdzą się do obrabiania narożników lub długich wąskich zakamarków;

wymiana stopy – może odbywać się za pomocą klucza ampulowego lub (w nowych urządzeniach) specjalnego systemu niewymagającego korzystania z oddzielnych narzędzi;


obsługa urządzenia – z pośród urządzeń dostępnych na rynku wyróżniamy szlifierki przeznaczone do obsługi jedną lub obiema rękami;

różne rozmiary stopy – od 185 do 230 mm długości i 90 do115 mm szerokości (im większa powierzchnia do oszlifowania, tym większa powinna być stopa);

dziurkacz do papieru ściernego – dzięki niemu można samodzielnie przygotować perforacje, przez które wysysany jest pył, bez potrzeby kupowania droższego, gotowego papieru).

Zobacz także: Zszywacze mechaniczne – Takery

Szlifierki mimośrodowe

Używane są do usuwania powłok malarskich, szlifowania płaskich i nieco zakrzywionych powierzchni. Można dostosować je do własnych potrzeb wybierając spośród wielu akcesoriów i parametrów:

mimośrodowość  (wychylenie tarczy od własnej osi); najczęściej ok. 5mm, ale im większa, tym skuteczniejsze szlifowanie;

system wyboru wstępnej prędkości obrotowej (określenie dokładności szlifowania);

automatyczny hamulec – zwalnia się po odwiedzeniu tarczy od szlifowanego przedmiotu;

system odsysania pyłu;

średnica tarczy (150 – 250 mm) – im większa, tym szybsze będzie oszlifowanie dużej powierzchni;

liczba oscylacji (od 4000 do 26 000/min.), czyli wychyleń tarczy, które wykonuje ona na minutę; im wyższa jest ta wartość, tym dokładniejsze będzie szlifowanie;

papiery ścierne o różnej gradacji;

wykonane z gąbki podkładki pod papiery;

gumowe tarcze szlifierskie;

wełny polerskie.

Zobacz także: Jaką wiertarkę udarową wybrać?


Szlifierki oscylacyjne typu „delta”

Mają niewielkie, trójkątne stopy, które są bardzo wygodne do szlifowania małych przestrzeni – narożników oraz innych trudniej dostępnych zakamarków. Dostępne są stopy przeznaczone do zdzierania tapet, czy wykładzin (w kształcie szpachli) lub szlifowania wypukłych bądź wklęsłych elementów (tzw. języczkowe). Jeżeli mamy do wykonania szlifowanie bardziej rozległej powierzchni, możemy zakupić szlifierkę typu „delta” o większej stopie, zbliżonej do rozmiarem do oscylacyjnej.

Zobacz także: Pędzle i wałki do malowania – jak wybrać?

Szlifierki taśmowe

Są mniej precyzyjne, zwykle stosuje się je do szlifowania zgrubnego, można też do bardziej delikatnego, jeśli zastosujemy ramkę, która powstrzymuje przechylanie się narzędzia i ułatwia jego uniesienie oraz pomaga uzyskać równomierny efekt. Jeżeli zależy nam na systemie elektronicznego wyboru prędkości przesuwu taśmy, zazwyczaj musimy zapłacić za sprzęt nieco więcej. Do szlifierki taśmowej można dokupić również akcesoria takie jak statyw (pozwalający na stacjonarne zamontowanie urządzenia i obrabianie nawet małych przedmiotów), czy prowadnica kątowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA