Wiertarki – rodzaje
REKLAMA
REKLAMA
Tryb udarowy to połączony ruch obrotowy wiertła z ruchem posuwistym. Dzięki temu można wiercić w materiałach twardych i kruchych. Ten tryb doskonale nadaje się do materiałów do murowania ścian, takich jak beton. Wiertarką można również wkręcać i wykręcać śruby i wkręty.
REKLAMA
Przy wyborze wiertarki należy zwrócić uwagę na kilka parametrów.
Moc wiertarki
Od mocy wiertarki zależy maksymalna średnica otworów, które można wywiercić. Do niedużych otworów o średnicy 6–15 mm wystarczy wiertarka o mocy 400–650 W. Do otworów o dużej średnicy potrzebujemy wiertarki minimum 700 W. Takie wiertarki również doskonale nadają się do mieszania farb i zapraw.
Zobacz także: Jaką wiertarkę udarową wybrać?
Maksymalna średnica wiercenia
Ta wartość określa wielkość otworów, które możemy wywiercić w materiale. Wartość ta jest inna dla drewna, inna dla metalu i jeszcze inna dla betonu. Powinniśmy kupić wiertarkę z maksymalną średnicą wiercenia dla danego materiału, nieco większą niż przewidywane otwory. Na przykład do otworów o średnicy 10 mm, najlepsza będzie wiertarka z maksymalną średnicą wiercenia 15 mm.
Maksymalna prędkość obrotowa
Im większa jest maksymalna prędkość obrotowa, tym większa wydajność wiertarki.
Częstotliwość i wydajność udaru
Ta wartość również dotyczy wydajności wiertarki. Im większa częstotliwość i energia udaru, tym większa wydajność narzędzia. Pierwszy parametr oznacza liczbę udarów w ciągu minuty. Drugi podaje się w dżulach.
Uchwyt do wymiany osprzętu
Są dwa rodzaje uchwytów – kluczykowe i samozaciskowe (bezkluczykowe). Kluczykowe są zdecydowanie mocniejsze od zaciskowych. Jednak istnieje ryzyko zgubienia kluczyka. Wtedy konieczne jest kupno nowego.
Uchwyt zaciskowy jest łatwiejszy w obsłudze. Zdecydowanie łatwiej i szybciej montuje się wiertła.
Dodatkowe funkcje
Prawie wszystkie wiertarki posiadają funkcję regulacji prędkości oraz momentu obrotowego. Dobrze by było, aby wiertarka posiadała również blokadę włącznika. Dzięki tej funkcji nie trzeba ciągle przyciskać włącznika podczas wiercenia. Powinna też być możliwość zmiany kierunku obrotów silnika. Ta funkcja doskonale sprawdza się przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub.
Bardzo przydatny jest też dodatkowy uchwyt, dzięki któremu będziemy mogli stabilnie trzymać wiertarkę w obu rękach.
Markowe wiertarki posiadają również sprzęgło bezpieczeństwa. Gdy wiertło zaklinuje się w materiale, sprzęgło wyłączy urządzenie. Bardzo przydatna jest też mała poziomica w rękojeści. Dzięki temu odpowiednio ustawimy urządzenie podczas pracy.
Zobacz także: Jakie narzędzia przydadzą się w domu?
REKLAMA
REKLAMA