REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe narzędzia w domu - co jest niezbędne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala

REKLAMA

Zepsuty kran, urwany zawias, rozkręcony stół lub szafka do powieszenia na ścianie to stosunkowo niewielkie awarie, z którymi powinien poradzić sobie nawet niedzielny majsterkowicz. Jednak żadna z tych czynności nie może być wykonana bez niezbędnych podstawowych narzędzi.

Najpotrzebniejsze narzędzia i akcesoria

REKLAMA

Bez względu na to, czy jesteśmy wytrawnymi fachowcami czy laikami w pracach domowych, podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej jest zazwyczaj takie samo.

Szczypce uniwersalne

Szczypce uniwersalne, lub jak ktoś woli bardziej potocznie, kombinerki są niezbędnym narzędziem w skrzynce narzędziowej, tak samo amatora jak i wytrawnego majsterkowicza. Kombinerki służą do bardzo wielu prac, nie tylko do przytrzymywania przedmiotu, odkręcania nakrętek lub zapieczonych śrub, ale przy odrobinie wprawy i inwencji twórczej również do wielu, wielu innych czynności. Za pomocą szczypiec uniwersalnych można na przykład zdejmować izolację z kabli, przecinać druty czy ściskać miękkie tworzywa. Warto pamiętać kupując szczypce o ich odpowiedniej budowie i właściwościach. Najlepiej kupić kilka modeli różniących się wielkością lub budową. Pamiętajmy, że rączki powinny być wykonane z miękkiego plastiku, izolowanego od metalowych elementów. Może to być również tworzywo gumo-podobne. Należy również zwrócić uwagę na oznaczenie mówiące o tym, że dane szczypce chronią przed wysokim napięciem. Tego typu narzędzia są bardzo tanie, ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych za w miarę dobrej jakości kombinerki.

Wkrętak

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkrętak, popularnie zwany śrubokrętem, jest jednym z najpopularniejszych narzędzi w domu, w warsztacie, na budowie etc. Z tego względu, że w domu znajduje się bardzo wiele rodzajów śrub różniących się nie tylko wielkością łba, ale i rodzajem nacięcia, warto wyposażyć się w zestaw kilku różnych wkrętaków, lub jeden z możliwością wymiany końcówek. Końcówka wkrętaka powinna zawsze dokładnie pasować do wielkości i rodzaju wcięcia w łbie śruby. W innym przypadku zarówno śruba jak i wkrętak może zostać zniszczony. Jeśli śruba ulegnie zniszczeniu, w niektórych przypadkach jej odkręcenie będzie bardzo kłopotliwe lub niemożliwe.

Zobacz również: Jak przygotować się do drobnych napraw w domu?

Wkrętarka elektroniczna z neonówką

Wkrętarka elektroniczna to pewna odmiana wkrętaka, która służy do sprawdzania napięcia na przykład w gniazdku. Tego typu wkrętak posiada izolowaną rękojeść z wbudowaną niewielką żarówką. Narzędzie to służy nie tylko do odkręcania i przykręcania śrub najczęściej stosowanych w gniazdkach i innym osprzęcie elektrycznym, ale również do sprawdzania, czy dane urządzenie znajduje się obecnie pod napięciem elektrycznym. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do prac związanych z wymianą gniazdek elektrycznych lub przełączników w ścianie, nawet po odłączeniu prądu w skrzynce powinniśmy sprawdzić, czy w przewodach nie płynie prąd.

Młotek

Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać czym jest młotek. Oprócz szczypiec oraz wkrętaka, młotek jest niezbędnym narzędziem w każdym domu. Nawet jeśli nie zajmujemy się majsterkowaniem, lepiej mieć dwa młotki ślusarskie o różnych wielkościach, na przykład o wadze 200 i 500 gram. Jeśli już wybieramy młotek, zdecydujmy się na model z metalowym gumowanym trzonkiem na stale przytwierdzonym do obucha.

Żabka

Żabka to popularna nazwa klucza nastawnego, który jest niezbędnym narzędziem nie tylko w warsztacie, ale również w domu może być bardzo przydatny. Żabka jest w stanie zastąpić wiele kluczy dzięki możliwości nastawy szerokości szczęk. Nie jest ona co prawda tak poręczna jak klucz grzechotka, ale posiadanie jednej żabki zamiast całej skrzynki kluczy jest w domu bardziej funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch żabek o różnym rozstawie szczęk.

Miarka stalowa

Czasem trzeba coś zmierzyć, dociąć na wymiar czy odmierzyć odległość wkrętów. Mierzenie odległości za pomocą miarki krawieckiej nie należy do łatwych. Dlatego też w domu przyda się zwijana miarka stalowa, najlepiej o długości 3 metrów. Tego typu metrówka jest tania, praktyczna i nie zajmuje dużo miejsca w skrzynce narzędziowej, a z pewnością nie raz znajdzie swoje zastosowanie w prostych pracach domowych.

Drabina

Z pozoru niepotrzebne na co dzień narzędzie, sprawdza się wyśmienicie w czasie małego remontu, napraw na wysokości lub po prostu w przypadku, gdy musimy coś wyjąć z najwyższej półki w domu. Najlepsze są składane, aluminiowe bardzo lekkie modele wyposażone dodatkowo w rozkładany stopień roboczy. Nie zajmują one wiele miejsca. To niezwykle przydatne wyposażenie każdego mieszkania. Pamiętajmy, że drabina powinna być takiej wysokości, aby z najwyższego szczebla można było swobodnie dosięgnąć sufitu. Jeśli jednak drabina ma być podestem do mycia okien, ścierania kurzy z mebli czy zawieszania firanek, można zdecydować się na lekkie kilkustopniowe modele rozkładane.

Zobacz również: Jak i czym poziomować?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA