REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe narzędzia w domu - co jest niezbędne?

Kamil Rogala

REKLAMA

Zepsuty kran, urwany zawias, rozkręcony stół lub szafka do powieszenia na ścianie to stosunkowo niewielkie awarie, z którymi powinien poradzić sobie nawet niedzielny majsterkowicz. Jednak żadna z tych czynności nie może być wykonana bez niezbędnych podstawowych narzędzi.

Najpotrzebniejsze narzędzia i akcesoria

REKLAMA

Bez względu na to, czy jesteśmy wytrawnymi fachowcami czy laikami w pracach domowych, podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej jest zazwyczaj takie samo.

Szczypce uniwersalne

Szczypce uniwersalne, lub jak ktoś woli bardziej potocznie, kombinerki są niezbędnym narzędziem w skrzynce narzędziowej, tak samo amatora jak i wytrawnego majsterkowicza. Kombinerki służą do bardzo wielu prac, nie tylko do przytrzymywania przedmiotu, odkręcania nakrętek lub zapieczonych śrub, ale przy odrobinie wprawy i inwencji twórczej również do wielu, wielu innych czynności. Za pomocą szczypiec uniwersalnych można na przykład zdejmować izolację z kabli, przecinać druty czy ściskać miękkie tworzywa. Warto pamiętać kupując szczypce o ich odpowiedniej budowie i właściwościach. Najlepiej kupić kilka modeli różniących się wielkością lub budową. Pamiętajmy, że rączki powinny być wykonane z miękkiego plastiku, izolowanego od metalowych elementów. Może to być również tworzywo gumo-podobne. Należy również zwrócić uwagę na oznaczenie mówiące o tym, że dane szczypce chronią przed wysokim napięciem. Tego typu narzędzia są bardzo tanie, ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych za w miarę dobrej jakości kombinerki.

Wkrętak

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkrętak, popularnie zwany śrubokrętem, jest jednym z najpopularniejszych narzędzi w domu, w warsztacie, na budowie etc. Z tego względu, że w domu znajduje się bardzo wiele rodzajów śrub różniących się nie tylko wielkością łba, ale i rodzajem nacięcia, warto wyposażyć się w zestaw kilku różnych wkrętaków, lub jeden z możliwością wymiany końcówek. Końcówka wkrętaka powinna zawsze dokładnie pasować do wielkości i rodzaju wcięcia w łbie śruby. W innym przypadku zarówno śruba jak i wkrętak może zostać zniszczony. Jeśli śruba ulegnie zniszczeniu, w niektórych przypadkach jej odkręcenie będzie bardzo kłopotliwe lub niemożliwe.

Zobacz również: Jak przygotować się do drobnych napraw w domu?

Wkrętarka elektroniczna z neonówką

Wkrętarka elektroniczna to pewna odmiana wkrętaka, która służy do sprawdzania napięcia na przykład w gniazdku. Tego typu wkrętak posiada izolowaną rękojeść z wbudowaną niewielką żarówką. Narzędzie to służy nie tylko do odkręcania i przykręcania śrub najczęściej stosowanych w gniazdkach i innym osprzęcie elektrycznym, ale również do sprawdzania, czy dane urządzenie znajduje się obecnie pod napięciem elektrycznym. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do prac związanych z wymianą gniazdek elektrycznych lub przełączników w ścianie, nawet po odłączeniu prądu w skrzynce powinniśmy sprawdzić, czy w przewodach nie płynie prąd.

Młotek

Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać czym jest młotek. Oprócz szczypiec oraz wkrętaka, młotek jest niezbędnym narzędziem w każdym domu. Nawet jeśli nie zajmujemy się majsterkowaniem, lepiej mieć dwa młotki ślusarskie o różnych wielkościach, na przykład o wadze 200 i 500 gram. Jeśli już wybieramy młotek, zdecydujmy się na model z metalowym gumowanym trzonkiem na stale przytwierdzonym do obucha.

Żabka

Żabka to popularna nazwa klucza nastawnego, który jest niezbędnym narzędziem nie tylko w warsztacie, ale również w domu może być bardzo przydatny. Żabka jest w stanie zastąpić wiele kluczy dzięki możliwości nastawy szerokości szczęk. Nie jest ona co prawda tak poręczna jak klucz grzechotka, ale posiadanie jednej żabki zamiast całej skrzynki kluczy jest w domu bardziej funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch żabek o różnym rozstawie szczęk.

Miarka stalowa

Czasem trzeba coś zmierzyć, dociąć na wymiar czy odmierzyć odległość wkrętów. Mierzenie odległości za pomocą miarki krawieckiej nie należy do łatwych. Dlatego też w domu przyda się zwijana miarka stalowa, najlepiej o długości 3 metrów. Tego typu metrówka jest tania, praktyczna i nie zajmuje dużo miejsca w skrzynce narzędziowej, a z pewnością nie raz znajdzie swoje zastosowanie w prostych pracach domowych.

Drabina

Z pozoru niepotrzebne na co dzień narzędzie, sprawdza się wyśmienicie w czasie małego remontu, napraw na wysokości lub po prostu w przypadku, gdy musimy coś wyjąć z najwyższej półki w domu. Najlepsze są składane, aluminiowe bardzo lekkie modele wyposażone dodatkowo w rozkładany stopień roboczy. Nie zajmują one wiele miejsca. To niezwykle przydatne wyposażenie każdego mieszkania. Pamiętajmy, że drabina powinna być takiej wysokości, aby z najwyższego szczebla można było swobodnie dosięgnąć sufitu. Jeśli jednak drabina ma być podestem do mycia okien, ścierania kurzy z mebli czy zawieszania firanek, można zdecydować się na lekkie kilkustopniowe modele rozkładane.

Zobacz również: Jak i czym poziomować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA