REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe narzędzia w domu - co jest niezbędne?

Kamil Rogala

REKLAMA

Zepsuty kran, urwany zawias, rozkręcony stół lub szafka do powieszenia na ścianie to stosunkowo niewielkie awarie, z którymi powinien poradzić sobie nawet niedzielny majsterkowicz. Jednak żadna z tych czynności nie może być wykonana bez niezbędnych podstawowych narzędzi.

Najpotrzebniejsze narzędzia i akcesoria

REKLAMA

Bez względu na to, czy jesteśmy wytrawnymi fachowcami czy laikami w pracach domowych, podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej jest zazwyczaj takie samo.

Szczypce uniwersalne

Szczypce uniwersalne, lub jak ktoś woli bardziej potocznie, kombinerki są niezbędnym narzędziem w skrzynce narzędziowej, tak samo amatora jak i wytrawnego majsterkowicza. Kombinerki służą do bardzo wielu prac, nie tylko do przytrzymywania przedmiotu, odkręcania nakrętek lub zapieczonych śrub, ale przy odrobinie wprawy i inwencji twórczej również do wielu, wielu innych czynności. Za pomocą szczypiec uniwersalnych można na przykład zdejmować izolację z kabli, przecinać druty czy ściskać miękkie tworzywa. Warto pamiętać kupując szczypce o ich odpowiedniej budowie i właściwościach. Najlepiej kupić kilka modeli różniących się wielkością lub budową. Pamiętajmy, że rączki powinny być wykonane z miękkiego plastiku, izolowanego od metalowych elementów. Może to być również tworzywo gumo-podobne. Należy również zwrócić uwagę na oznaczenie mówiące o tym, że dane szczypce chronią przed wysokim napięciem. Tego typu narzędzia są bardzo tanie, ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych za w miarę dobrej jakości kombinerki.

Wkrętak

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkrętak, popularnie zwany śrubokrętem, jest jednym z najpopularniejszych narzędzi w domu, w warsztacie, na budowie etc. Z tego względu, że w domu znajduje się bardzo wiele rodzajów śrub różniących się nie tylko wielkością łba, ale i rodzajem nacięcia, warto wyposażyć się w zestaw kilku różnych wkrętaków, lub jeden z możliwością wymiany końcówek. Końcówka wkrętaka powinna zawsze dokładnie pasować do wielkości i rodzaju wcięcia w łbie śruby. W innym przypadku zarówno śruba jak i wkrętak może zostać zniszczony. Jeśli śruba ulegnie zniszczeniu, w niektórych przypadkach jej odkręcenie będzie bardzo kłopotliwe lub niemożliwe.

Zobacz również: Jak przygotować się do drobnych napraw w domu?

Wkrętarka elektroniczna z neonówką

Wkrętarka elektroniczna to pewna odmiana wkrętaka, która służy do sprawdzania napięcia na przykład w gniazdku. Tego typu wkrętak posiada izolowaną rękojeść z wbudowaną niewielką żarówką. Narzędzie to służy nie tylko do odkręcania i przykręcania śrub najczęściej stosowanych w gniazdkach i innym osprzęcie elektrycznym, ale również do sprawdzania, czy dane urządzenie znajduje się obecnie pod napięciem elektrycznym. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do prac związanych z wymianą gniazdek elektrycznych lub przełączników w ścianie, nawet po odłączeniu prądu w skrzynce powinniśmy sprawdzić, czy w przewodach nie płynie prąd.

Młotek

Chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać czym jest młotek. Oprócz szczypiec oraz wkrętaka, młotek jest niezbędnym narzędziem w każdym domu. Nawet jeśli nie zajmujemy się majsterkowaniem, lepiej mieć dwa młotki ślusarskie o różnych wielkościach, na przykład o wadze 200 i 500 gram. Jeśli już wybieramy młotek, zdecydujmy się na model z metalowym gumowanym trzonkiem na stale przytwierdzonym do obucha.

Żabka

Żabka to popularna nazwa klucza nastawnego, który jest niezbędnym narzędziem nie tylko w warsztacie, ale również w domu może być bardzo przydatny. Żabka jest w stanie zastąpić wiele kluczy dzięki możliwości nastawy szerokości szczęk. Nie jest ona co prawda tak poręczna jak klucz grzechotka, ale posiadanie jednej żabki zamiast całej skrzynki kluczy jest w domu bardziej funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest posiadanie dwóch żabek o różnym rozstawie szczęk.

Miarka stalowa

Czasem trzeba coś zmierzyć, dociąć na wymiar czy odmierzyć odległość wkrętów. Mierzenie odległości za pomocą miarki krawieckiej nie należy do łatwych. Dlatego też w domu przyda się zwijana miarka stalowa, najlepiej o długości 3 metrów. Tego typu metrówka jest tania, praktyczna i nie zajmuje dużo miejsca w skrzynce narzędziowej, a z pewnością nie raz znajdzie swoje zastosowanie w prostych pracach domowych.

Drabina

Z pozoru niepotrzebne na co dzień narzędzie, sprawdza się wyśmienicie w czasie małego remontu, napraw na wysokości lub po prostu w przypadku, gdy musimy coś wyjąć z najwyższej półki w domu. Najlepsze są składane, aluminiowe bardzo lekkie modele wyposażone dodatkowo w rozkładany stopień roboczy. Nie zajmują one wiele miejsca. To niezwykle przydatne wyposażenie każdego mieszkania. Pamiętajmy, że drabina powinna być takiej wysokości, aby z najwyższego szczebla można było swobodnie dosięgnąć sufitu. Jeśli jednak drabina ma być podestem do mycia okien, ścierania kurzy z mebli czy zawieszania firanek, można zdecydować się na lekkie kilkustopniowe modele rozkładane.

Zobacz również: Jak i czym poziomować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA