REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zabudowy balkonów i loggi. System ramowy i bezramowy, który wybrać?

Justyna Hek
dom, balkon, kwiaty, drzewka cytrynowe Fot. Fotolia
dom, balkon, kwiaty, drzewka cytrynowe Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej decydujemy się na zabudowę balkonu czy loggi aby dzięki temu uzyskać dodatkową przestrzeń, którą możemy użytkować przez cały rok. Do zabudowy wykorzystujemy systemy ramowe i bezramowe. Który system będzie korzystniejszy w przypadku zabudowy loggi, a który sprawdzi się przy balkonach? Na co zwrócić uwagę podczas montażu zabudowy?

System ramowy

System ramowy rozpoznajemy po tym, że każda szyba tworząca zabudowę balkonu czy loggi oprawiona jest w aluminiowe profile, które umożliwiają przesuwanie szyb po prowadnicach. W zależności od tego, ilu szyb potrzebujemy, mamy do dyspozycji prowadnice dwu- , trzy- i czterotorowe.  Do wypełnienia profili najlepiej stosować szyby pojedyncze hartowane, klejone o grubości 4 – 6 mm, a także pojedyncze float o grubości 4 mm. Jeśli dodatkowo zastosujemy profil adaptacyjny umieszczony po wewnętrznej części ramy, możemy wykorzystać szyby o grubości do 16 mm. Pamiętajmy, że wówczas będą to szyby zespolone. Zabudowa ramowa ma jedną, bardzo dużą zaletę – dzięki uszczelkom szczotkowym otrzymujemy lepszą izolację akustyczną i ograniczenie ilości kurzu dostającego się na nasz balkon.

REKLAMA

Zabudowa ramowa może być wykorzystana przy zabudowie o wysokości do 2,6 m, przy czym szerokość jednego segmentu szklanego nie powinna być większa niż 1,3 m.

 Zabudowa bezramowa

Zabudowa bezramowa tym różni się od ramowej, że szyby w zabudowie bezramowej nie posiadają ram pionowych, dzięki temu widzimy tylko taflę szkła. Niewątpliwie jest to rozwiązanie bardziej estetyczne. Przy wykorzystaniu tego systemu tafle szkła przesuwają się do wewnętrznej części balkonu czy loggi. Atutem zabudowy bezramowej jest możliwość przesuwania tafli po łuku – nie musimy montować dodatkowych słupów kątowych. System bezramowy może być stosowany przy zabudowie do wysokości 2,7 m, a maksymalna szerokość pojedynczego segmentu szklanego wynosi 0,7 m. Najlepiej do tego typu zabudowy wykorzystać szyby hartowane pojedyncze o grubości 6–10 mm.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować szklane zabudowy balkonów?

Wybór odpowiedniego systemu

Jeśli zależy nam na niższych kosztach, wybierzmy system ramowy. System bezramowy może być nawet dwa razy droższy niż system ramowy. Zanim zdecydujemy, który z nich lepiej sprawdzi się na naszym balkonie, weźmy pod uwagę miejsce, jakie będzie on obciążał – system ramowy cały swój ciężar przenosi na podłogę balkonu lub loggi, system bezramowy zawieszany jest na prowadnicach umieszczonych na suficie, więc sufit musi utrzymać jego ciężar.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowy montaż systemów zabudowy

Najlepiej powierzyć montaż odpowiednim firmom montażowym aby mieć pewność, że wszystko zostało prawidłowo wykonane. Warto mimo to sprawdzić, czy wszystkie konstrukcje są stabilne, czy daje się łatwo przesuwać poszczególne tafle a także czy tafle można wyciągnąć z prowadnic.

Zobacz także:  Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Zobacz także: Niebanalny sposób na ozdobę balkonu

Zobacz także: Czy można założyć automatycznie sterowane drzwi na balkonie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

REKLAMA

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

REKLAMA