REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrywanie tapety – krok po kroku

Justyna Hek
remont, tapetowanie
remont, tapetowanie

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od tego, jaki rodzaj tapety położony został na naszych ścianach, powinniśmy odpowiednio przygotować się do jej zerwania. Inaczej postąpimy w przypadku zwykłej tapety, inaczej w przypadku tapety zmywalnej lub winylowej. Jak bez problemu zerwać tapetę? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zrywania tapety?

REKLAMA

Gdy nasza tapeta jest w dobrym stanie – nie odkleja się, nie ma dziur – możemy ją pomalować i w ten sposób odświeżyć wnętrze. Jeśli jednak nie wygląda ona najlepiej, zdecydujmy się na jej zerwanie. W zależności od tego, jakiego typu jest to tapeta, powinniśmy zastosować inne sposoby ułatwiające nam oderwanie starej okładziny.

Zrywanie tradycyjnej tapety

Tradycyjną tapetę łatwiej zerwiemy wtedy, gdy najpierw uda się nam ją namoczyć. W tym celu najlepiej zastosować ciepłą wodę z dodatkiem na przykład płynu do mycia naczyń lub płyn złuszczający aplikowany za pomocą gąbki albo rozpylacza. Należy kilkakrotnie namoczyć tapetę a następnie odczekać około 20 minut. Dopiero po tym czasie można spróbować oddzierać okładzinę przy pomocy metalowego skrobaka. Jeśli tapeta nie będzie chciała odchodzić, warto namoczyć ją ponownie. Pamiętajmy, że należy szczególnie uważać w okolicy gniazdek elektrycznych – lepiej w ogóle uniknąć namaczania tapety w tych miejscach. Gdy nie jest to możliwe, najpierw odłączmy prąd.

Zrywanie tapet zmywalnych i winylowych

Zanim zaczniemy namaczać tapetę zmywalną, musimy przebić nieprzepuszczalną warstwę zewnętrzną – tylko wtedy uda nam się zmiękczyć klej. W tym celu możemy użyć drucianej szczotki lub specjalnego dziurkacza do tapet, a dopiero później namoczyć tak jak tradycyjną tapetę. W przypadku tapety winylowej najpierw powinniśmy zerwać pierwszą winylową warstwę – najłatwiej to zrobić chwytając dwa dolne rogi i energicznie ciągnąc. Dopiero drugą papierową warstwę możemy namoczyć i zerwać ze ściany. Ewentualnie papier pozostały po tapecie winylowej da się potraktować jako papier do wyklejania ścian – wówczas wystarczy wyrównać całą powierzchnię przy pomocy papieru ściernego.


Zrywanie tapety pomalowanej

Jeśli już kiedyś pomalowaliśmy naszą tapetę a teraz chcemy w inny sposób ozdobić swoje ściany, możemy zerwać okładzinę, jednak jest to dużo trudniejsze niż zerwanie tradycyjnej tapety. Najłatwiej pójdzie nam wtedy, gdy wykorzystamy urządzenie parowe – para wydostająca się z dyszy przyłożonej do powierzchni tapety zmiękczy ją i pozwoli na jej łatwe usunięcie. Gdy nie mamy dostępu do tego typu urządzenia, wykorzystajmy dziurkacz do tapet i wodę z substancją złuszczającą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Zobacz także: Jak przykleić tapetę w miejscach trudno dostępnych?

Zobacz także: Jak odpowiednio przygotować tapetę przed tapetowaniem?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA