REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kłaść tapety typu “PRE-PASTED” – instrukcja montażu

Subskrybuj nas na Youtube
Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Benjamin Moore Polska

REKLAMA

REKLAMA

Tapety “Pre-pasted” to tapety powleczone na etapie produkcji cienką warstwą kleju.Tapety “Pre-pasted” nie wymagają nakładania dodatkowej warstwy kleju. Wystarczy, że przed nałożeniem ich na ścianę lekko je zmoczymy. Zobacz, jak krok po kroku nakładać tapety “Pre-pasted”.

Zanim przystąpimy do pracy należy zapoznać się z piktogramami i zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Przed rozpakowaniem rolek, przystąpieniem do cięcia i tapetowania należy sprawdzić zgodność numeru wzoru i partii produkcyjnej. Wszystkie rolki tapet zakupione do dekoracji całego wnętrza lub obiektu muszą pochodzić z tej samej partii produkcyjnej.

REKLAMA

Fot. Benjamin Moore

Jeśli występuje zgodność oznaczeń, można rozpakować i rozwinąć rolki, następnie przewinąć je wszystkie i sprawdzić, czy nie występują różnice we wzorze i odcieniu oraz ewentualne wady fabryczne (deformacje, odbarwienia) oraz czy brzegi brytu są równo przycięte. Pocięte rolki (lub naklejone na ścianę) uznaje się za zaakceptowane i nie podlegają one reklamacji. Za sprawdzenie jakości produktu odpowiada Kupujący.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie podłoża

Nowe tynki cementowo-wapienne, cementowe i beton należy sezonować przez ok. 4 tygodnie, a gładzie gipsowe pozostawić do całkowitego wyschnięcia i związania. Usunąć brud, kurz, tłuste plamy i luźne fragmenty podłoża. Nierówności i spękania wyrównać odpowiednim materiałem. Mikroorganizmy usunąć odpowiednim preparatem. W przypadku malowanych ścian należy je przygotować jak wyżej i dodatkowo usunąć wszystkie odpadające fragmenty warstwy malarskiej. Ubytki wyrównać odpowiednim materiałem szpachlowym i całość zagruntować cienką warstwą kleju. Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta należy ją usunąć (można do tego celu użyć specjalnego płynu). Generalnie podłoże przeznaczone do tapetowania musi być czyste, suche, trwałe, gładkie i lekko chłonne.

Fot. Benjamin Moore

Przed tapetowaniem zaleca się odpowiednie zagruntowanie ścian cienką warstwą kleju.

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Nakładanie tapety

W pierwszej kolejności należy rozplanować układ pasów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi). Określić odpowiednią długość pasów przy pomocy miary, dodając kilka centymetrów na późniejsze docięcie przy suficie i podłodze. Pociąć rolki, mając na uwadze dopasowanie wzoru. W tym celu należy odciąć z pierwszej rolki pierwszy, trzeci, piąty i siódmy pas, z drugiej drugi, czwarty, szósty i ósmy. Przeprowadzenie tej operacji nie jest konieczne, gdy tapeta nie wymaga dopasowania wzoru. Na ścianie wyznaczyć pion. Każdy pas tapet należy „przerolować” od dolnej części do górnej, zwijając luźno tak, aby woda mogła całkowicie zwilżyć powierzchnię kleju.


REKLAMA

Następnie należy namoczyć tak przygotowany pas tapety przez 15–30 sekund w wodzie. Połowę zmoczonego pasa złożyć stroną z klejem do kleju, następnie postąpić analogicznie z drugą częścią, aby dwa końce znalazły się pośrodku. Następnie pas zwinąć jak gazetę nie dopuszczając do powstania zagięć i pozostawić na ok. 3–5 minut. Rozwinąć górną część namoczonego pasa i dopasować do wyznaczonej na ścianie linii. Następnie rozwinąć pozostałą część. Pozostawić ok. 2,5 cm tapety w narożniku. Przy użyciu rolki dociskowej należy usunąć powietrze i nadmiar kleju od środka tapety na boki. Jeżeli klej

wydostanie się na tapetę, należy go niezwłocznie zmyć wilgotną, czystą gąbką. Przy pomocy szyny i noża odciąć nadmiar tapety przy suficie i podłodze. Po położeniu 2–3 pasów z jednej rolki należy powtórnie sprawdzić czy na tapetach nie występują różnice w kolorze, układzie wzoru lub inne defekty. Jeżeli zauważone zostaną jakiekolwiek wady jakościowe (w tym te, które wcześniej nie były widoczne), należy przerwać montaż tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Kolejne pasy tapety należy układać „na styk” do poprzednich, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru.

Fot. Benjamin Moore

Należy dokładnie docisnąć tapetę w narożniku, wywinąć i nakleić pozostający fragment tapety na sąsiadującą ścianę, po czym ostrym nożem ściąć wzdłuż krawędzi narożnika od góry do dołu używając linijki. Następnie wyznaczyć linię pionową w bok od narożnika, w odległości mniejszej niż 2,5 cm od szerokości pasa tapety, który będzie sąsiadował bezpośrednio z narożnikiem.

Zobacz także: Kolorystyczne akcenty we wnętrzach

REKLAMA

Po przyklejeniu w odznaczonym miejscu należy schować jego koniec pod spód ściętej w narożniku tapety. Na koniec miękką gąbką nasączoną czystą wodą zmyć pozostałości kleju. Nie należy tapetować w temperaturze poniżej +10°C. Podczas prac i 2 doby po ich zakończeniu unikać intensywnego wietrzenia wytapetowanego pomieszczenia.

Przyklejenie wadliwych tapet lub bordiur do ścian oznacza akceptację produktu pod każdym względem. Poszczególne partie produkcyjne tapet mogą nieznacznie różnić się odcieniem koloru pomiędzy sobą, jak również odbiegać od wzoru przestawionego w katalogu. W związku z tym reklamacje tego rodzaju nie mają uzasadnienia.

Źródło: Benjamin Moore

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

REKLAMA

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

REKLAMA