REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kłaść tapety typu “PRE-PASTED” – instrukcja montażu

Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Benjamin Moore Polska

REKLAMA

REKLAMA

Tapety “Pre-pasted” to tapety powleczone na etapie produkcji cienką warstwą kleju.Tapety “Pre-pasted” nie wymagają nakładania dodatkowej warstwy kleju. Wystarczy, że przed nałożeniem ich na ścianę lekko je zmoczymy. Zobacz, jak krok po kroku nakładać tapety “Pre-pasted”.

Zanim przystąpimy do pracy należy zapoznać się z piktogramami i zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Przed rozpakowaniem rolek, przystąpieniem do cięcia i tapetowania należy sprawdzić zgodność numeru wzoru i partii produkcyjnej. Wszystkie rolki tapet zakupione do dekoracji całego wnętrza lub obiektu muszą pochodzić z tej samej partii produkcyjnej.

REKLAMA

Fot. Benjamin Moore

Jeśli występuje zgodność oznaczeń, można rozpakować i rozwinąć rolki, następnie przewinąć je wszystkie i sprawdzić, czy nie występują różnice we wzorze i odcieniu oraz ewentualne wady fabryczne (deformacje, odbarwienia) oraz czy brzegi brytu są równo przycięte. Pocięte rolki (lub naklejone na ścianę) uznaje się za zaakceptowane i nie podlegają one reklamacji. Za sprawdzenie jakości produktu odpowiada Kupujący.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie podłoża

Nowe tynki cementowo-wapienne, cementowe i beton należy sezonować przez ok. 4 tygodnie, a gładzie gipsowe pozostawić do całkowitego wyschnięcia i związania. Usunąć brud, kurz, tłuste plamy i luźne fragmenty podłoża. Nierówności i spękania wyrównać odpowiednim materiałem. Mikroorganizmy usunąć odpowiednim preparatem. W przypadku malowanych ścian należy je przygotować jak wyżej i dodatkowo usunąć wszystkie odpadające fragmenty warstwy malarskiej. Ubytki wyrównać odpowiednim materiałem szpachlowym i całość zagruntować cienką warstwą kleju. Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta należy ją usunąć (można do tego celu użyć specjalnego płynu). Generalnie podłoże przeznaczone do tapetowania musi być czyste, suche, trwałe, gładkie i lekko chłonne.

Fot. Benjamin Moore

Przed tapetowaniem zaleca się odpowiednie zagruntowanie ścian cienką warstwą kleju.

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Nakładanie tapety

W pierwszej kolejności należy rozplanować układ pasów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi). Określić odpowiednią długość pasów przy pomocy miary, dodając kilka centymetrów na późniejsze docięcie przy suficie i podłodze. Pociąć rolki, mając na uwadze dopasowanie wzoru. W tym celu należy odciąć z pierwszej rolki pierwszy, trzeci, piąty i siódmy pas, z drugiej drugi, czwarty, szósty i ósmy. Przeprowadzenie tej operacji nie jest konieczne, gdy tapeta nie wymaga dopasowania wzoru. Na ścianie wyznaczyć pion. Każdy pas tapet należy „przerolować” od dolnej części do górnej, zwijając luźno tak, aby woda mogła całkowicie zwilżyć powierzchnię kleju.


REKLAMA

Następnie należy namoczyć tak przygotowany pas tapety przez 15–30 sekund w wodzie. Połowę zmoczonego pasa złożyć stroną z klejem do kleju, następnie postąpić analogicznie z drugą częścią, aby dwa końce znalazły się pośrodku. Następnie pas zwinąć jak gazetę nie dopuszczając do powstania zagięć i pozostawić na ok. 3–5 minut. Rozwinąć górną część namoczonego pasa i dopasować do wyznaczonej na ścianie linii. Następnie rozwinąć pozostałą część. Pozostawić ok. 2,5 cm tapety w narożniku. Przy użyciu rolki dociskowej należy usunąć powietrze i nadmiar kleju od środka tapety na boki. Jeżeli klej

wydostanie się na tapetę, należy go niezwłocznie zmyć wilgotną, czystą gąbką. Przy pomocy szyny i noża odciąć nadmiar tapety przy suficie i podłodze. Po położeniu 2–3 pasów z jednej rolki należy powtórnie sprawdzić czy na tapetach nie występują różnice w kolorze, układzie wzoru lub inne defekty. Jeżeli zauważone zostaną jakiekolwiek wady jakościowe (w tym te, które wcześniej nie były widoczne), należy przerwać montaż tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Kolejne pasy tapety należy układać „na styk” do poprzednich, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru.

Fot. Benjamin Moore

Należy dokładnie docisnąć tapetę w narożniku, wywinąć i nakleić pozostający fragment tapety na sąsiadującą ścianę, po czym ostrym nożem ściąć wzdłuż krawędzi narożnika od góry do dołu używając linijki. Następnie wyznaczyć linię pionową w bok od narożnika, w odległości mniejszej niż 2,5 cm od szerokości pasa tapety, który będzie sąsiadował bezpośrednio z narożnikiem.

Zobacz także: Kolorystyczne akcenty we wnętrzach

REKLAMA

Po przyklejeniu w odznaczonym miejscu należy schować jego koniec pod spód ściętej w narożniku tapety. Na koniec miękką gąbką nasączoną czystą wodą zmyć pozostałości kleju. Nie należy tapetować w temperaturze poniżej +10°C. Podczas prac i 2 doby po ich zakończeniu unikać intensywnego wietrzenia wytapetowanego pomieszczenia.

Przyklejenie wadliwych tapet lub bordiur do ścian oznacza akceptację produktu pod każdym względem. Poszczególne partie produkcyjne tapet mogą nieznacznie różnić się odcieniem koloru pomiędzy sobą, jak również odbiegać od wzoru przestawionego w katalogu. W związku z tym reklamacje tego rodzaju nie mają uzasadnienia.

Źródło: Benjamin Moore

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA