REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kłaść tapety typu “PRE-PASTED” – instrukcja montażu

Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Benjamin Moore Polska

REKLAMA

REKLAMA

Tapety “Pre-pasted” to tapety powleczone na etapie produkcji cienką warstwą kleju.Tapety “Pre-pasted” nie wymagają nakładania dodatkowej warstwy kleju. Wystarczy, że przed nałożeniem ich na ścianę lekko je zmoczymy. Zobacz, jak krok po kroku nakładać tapety “Pre-pasted”.

Zanim przystąpimy do pracy należy zapoznać się z piktogramami i zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Przed rozpakowaniem rolek, przystąpieniem do cięcia i tapetowania należy sprawdzić zgodność numeru wzoru i partii produkcyjnej. Wszystkie rolki tapet zakupione do dekoracji całego wnętrza lub obiektu muszą pochodzić z tej samej partii produkcyjnej.

REKLAMA

Fot. Benjamin Moore

Jeśli występuje zgodność oznaczeń, można rozpakować i rozwinąć rolki, następnie przewinąć je wszystkie i sprawdzić, czy nie występują różnice we wzorze i odcieniu oraz ewentualne wady fabryczne (deformacje, odbarwienia) oraz czy brzegi brytu są równo przycięte. Pocięte rolki (lub naklejone na ścianę) uznaje się za zaakceptowane i nie podlegają one reklamacji. Za sprawdzenie jakości produktu odpowiada Kupujący.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie podłoża

Nowe tynki cementowo-wapienne, cementowe i beton należy sezonować przez ok. 4 tygodnie, a gładzie gipsowe pozostawić do całkowitego wyschnięcia i związania. Usunąć brud, kurz, tłuste plamy i luźne fragmenty podłoża. Nierówności i spękania wyrównać odpowiednim materiałem. Mikroorganizmy usunąć odpowiednim preparatem. W przypadku malowanych ścian należy je przygotować jak wyżej i dodatkowo usunąć wszystkie odpadające fragmenty warstwy malarskiej. Ubytki wyrównać odpowiednim materiałem szpachlowym i całość zagruntować cienką warstwą kleju. Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta należy ją usunąć (można do tego celu użyć specjalnego płynu). Generalnie podłoże przeznaczone do tapetowania musi być czyste, suche, trwałe, gładkie i lekko chłonne.

Fot. Benjamin Moore

Przed tapetowaniem zaleca się odpowiednie zagruntowanie ścian cienką warstwą kleju.

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Nakładanie tapety

W pierwszej kolejności należy rozplanować układ pasów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi). Określić odpowiednią długość pasów przy pomocy miary, dodając kilka centymetrów na późniejsze docięcie przy suficie i podłodze. Pociąć rolki, mając na uwadze dopasowanie wzoru. W tym celu należy odciąć z pierwszej rolki pierwszy, trzeci, piąty i siódmy pas, z drugiej drugi, czwarty, szósty i ósmy. Przeprowadzenie tej operacji nie jest konieczne, gdy tapeta nie wymaga dopasowania wzoru. Na ścianie wyznaczyć pion. Każdy pas tapet należy „przerolować” od dolnej części do górnej, zwijając luźno tak, aby woda mogła całkowicie zwilżyć powierzchnię kleju.


REKLAMA

Następnie należy namoczyć tak przygotowany pas tapety przez 15–30 sekund w wodzie. Połowę zmoczonego pasa złożyć stroną z klejem do kleju, następnie postąpić analogicznie z drugą częścią, aby dwa końce znalazły się pośrodku. Następnie pas zwinąć jak gazetę nie dopuszczając do powstania zagięć i pozostawić na ok. 3–5 minut. Rozwinąć górną część namoczonego pasa i dopasować do wyznaczonej na ścianie linii. Następnie rozwinąć pozostałą część. Pozostawić ok. 2,5 cm tapety w narożniku. Przy użyciu rolki dociskowej należy usunąć powietrze i nadmiar kleju od środka tapety na boki. Jeżeli klej

wydostanie się na tapetę, należy go niezwłocznie zmyć wilgotną, czystą gąbką. Przy pomocy szyny i noża odciąć nadmiar tapety przy suficie i podłodze. Po położeniu 2–3 pasów z jednej rolki należy powtórnie sprawdzić czy na tapetach nie występują różnice w kolorze, układzie wzoru lub inne defekty. Jeżeli zauważone zostaną jakiekolwiek wady jakościowe (w tym te, które wcześniej nie były widoczne), należy przerwać montaż tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Kolejne pasy tapety należy układać „na styk” do poprzednich, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru.

Fot. Benjamin Moore

Należy dokładnie docisnąć tapetę w narożniku, wywinąć i nakleić pozostający fragment tapety na sąsiadującą ścianę, po czym ostrym nożem ściąć wzdłuż krawędzi narożnika od góry do dołu używając linijki. Następnie wyznaczyć linię pionową w bok od narożnika, w odległości mniejszej niż 2,5 cm od szerokości pasa tapety, który będzie sąsiadował bezpośrednio z narożnikiem.

Zobacz także: Kolorystyczne akcenty we wnętrzach

REKLAMA

Po przyklejeniu w odznaczonym miejscu należy schować jego koniec pod spód ściętej w narożniku tapety. Na koniec miękką gąbką nasączoną czystą wodą zmyć pozostałości kleju. Nie należy tapetować w temperaturze poniżej +10°C. Podczas prac i 2 doby po ich zakończeniu unikać intensywnego wietrzenia wytapetowanego pomieszczenia.

Przyklejenie wadliwych tapet lub bordiur do ścian oznacza akceptację produktu pod każdym względem. Poszczególne partie produkcyjne tapet mogą nieznacznie różnić się odcieniem koloru pomiędzy sobą, jak również odbiegać od wzoru przestawionego w katalogu. W związku z tym reklamacje tego rodzaju nie mają uzasadnienia.

Źródło: Benjamin Moore

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA