REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kłaść tapety typu “PRE-PASTED” – instrukcja montażu

Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Tapeta w kwiaty. Fot. Benjamin Moore Polska
Benjamin Moore Polska

REKLAMA

REKLAMA

Tapety “Pre-pasted” to tapety powleczone na etapie produkcji cienką warstwą kleju.Tapety “Pre-pasted” nie wymagają nakładania dodatkowej warstwy kleju. Wystarczy, że przed nałożeniem ich na ścianę lekko je zmoczymy. Zobacz, jak krok po kroku nakładać tapety “Pre-pasted”.

Zanim przystąpimy do pracy należy zapoznać się z piktogramami i zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu. Przed rozpakowaniem rolek, przystąpieniem do cięcia i tapetowania należy sprawdzić zgodność numeru wzoru i partii produkcyjnej. Wszystkie rolki tapet zakupione do dekoracji całego wnętrza lub obiektu muszą pochodzić z tej samej partii produkcyjnej.

REKLAMA

Fot. Benjamin Moore

Jeśli występuje zgodność oznaczeń, można rozpakować i rozwinąć rolki, następnie przewinąć je wszystkie i sprawdzić, czy nie występują różnice we wzorze i odcieniu oraz ewentualne wady fabryczne (deformacje, odbarwienia) oraz czy brzegi brytu są równo przycięte. Pocięte rolki (lub naklejone na ścianę) uznaje się za zaakceptowane i nie podlegają one reklamacji. Za sprawdzenie jakości produktu odpowiada Kupujący.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowanie podłoża

Nowe tynki cementowo-wapienne, cementowe i beton należy sezonować przez ok. 4 tygodnie, a gładzie gipsowe pozostawić do całkowitego wyschnięcia i związania. Usunąć brud, kurz, tłuste plamy i luźne fragmenty podłoża. Nierówności i spękania wyrównać odpowiednim materiałem. Mikroorganizmy usunąć odpowiednim preparatem. W przypadku malowanych ścian należy je przygotować jak wyżej i dodatkowo usunąć wszystkie odpadające fragmenty warstwy malarskiej. Ubytki wyrównać odpowiednim materiałem szpachlowym i całość zagruntować cienką warstwą kleju. Jeśli na ścianie znajduje się stara tapeta należy ją usunąć (można do tego celu użyć specjalnego płynu). Generalnie podłoże przeznaczone do tapetowania musi być czyste, suche, trwałe, gładkie i lekko chłonne.

Fot. Benjamin Moore

Przed tapetowaniem zaleca się odpowiednie zagruntowanie ścian cienką warstwą kleju.

Zobacz także: Tapety z motywem roślinnym – ponadczasowe rozwiązanie

Nakładanie tapety

W pierwszej kolejności należy rozplanować układ pasów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi). Określić odpowiednią długość pasów przy pomocy miary, dodając kilka centymetrów na późniejsze docięcie przy suficie i podłodze. Pociąć rolki, mając na uwadze dopasowanie wzoru. W tym celu należy odciąć z pierwszej rolki pierwszy, trzeci, piąty i siódmy pas, z drugiej drugi, czwarty, szósty i ósmy. Przeprowadzenie tej operacji nie jest konieczne, gdy tapeta nie wymaga dopasowania wzoru. Na ścianie wyznaczyć pion. Każdy pas tapet należy „przerolować” od dolnej części do górnej, zwijając luźno tak, aby woda mogła całkowicie zwilżyć powierzchnię kleju.


REKLAMA

Następnie należy namoczyć tak przygotowany pas tapety przez 15–30 sekund w wodzie. Połowę zmoczonego pasa złożyć stroną z klejem do kleju, następnie postąpić analogicznie z drugą częścią, aby dwa końce znalazły się pośrodku. Następnie pas zwinąć jak gazetę nie dopuszczając do powstania zagięć i pozostawić na ok. 3–5 minut. Rozwinąć górną część namoczonego pasa i dopasować do wyznaczonej na ścianie linii. Następnie rozwinąć pozostałą część. Pozostawić ok. 2,5 cm tapety w narożniku. Przy użyciu rolki dociskowej należy usunąć powietrze i nadmiar kleju od środka tapety na boki. Jeżeli klej

wydostanie się na tapetę, należy go niezwłocznie zmyć wilgotną, czystą gąbką. Przy pomocy szyny i noża odciąć nadmiar tapety przy suficie i podłodze. Po położeniu 2–3 pasów z jednej rolki należy powtórnie sprawdzić czy na tapetach nie występują różnice w kolorze, układzie wzoru lub inne defekty. Jeżeli zauważone zostaną jakiekolwiek wady jakościowe (w tym te, które wcześniej nie były widoczne), należy przerwać montaż tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Kolejne pasy tapety należy układać „na styk” do poprzednich, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru.

Fot. Benjamin Moore

Należy dokładnie docisnąć tapetę w narożniku, wywinąć i nakleić pozostający fragment tapety na sąsiadującą ścianę, po czym ostrym nożem ściąć wzdłuż krawędzi narożnika od góry do dołu używając linijki. Następnie wyznaczyć linię pionową w bok od narożnika, w odległości mniejszej niż 2,5 cm od szerokości pasa tapety, który będzie sąsiadował bezpośrednio z narożnikiem.

Zobacz także: Kolorystyczne akcenty we wnętrzach

REKLAMA

Po przyklejeniu w odznaczonym miejscu należy schować jego koniec pod spód ściętej w narożniku tapety. Na koniec miękką gąbką nasączoną czystą wodą zmyć pozostałości kleju. Nie należy tapetować w temperaturze poniżej +10°C. Podczas prac i 2 doby po ich zakończeniu unikać intensywnego wietrzenia wytapetowanego pomieszczenia.

Przyklejenie wadliwych tapet lub bordiur do ścian oznacza akceptację produktu pod każdym względem. Poszczególne partie produkcyjne tapet mogą nieznacznie różnić się odcieniem koloru pomiędzy sobą, jak również odbiegać od wzoru przestawionego w katalogu. W związku z tym reklamacje tego rodzaju nie mają uzasadnienia.

Źródło: Benjamin Moore

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA