Ogród zimowy – budowa i formalności
REKLAMA
REKLAMA
Ogród zimowy – definicja
Ogród zimowy nazywany także oranżerią to przeszklone pomieszczenie dobudowywane przeważnie do boku już istniejącego budynku mieszkalnego. Ogród zimowy może służyć jako całoroczny taras czy jako miejsce do hodowli ciepłolubnych roślin. Zaletą posiadania oranżerii jest możliwość jej wykorzystania jako kolejnego pokoju zarówno zimą, jak i latem. Ogród zimowy tworzy ciekawe miejsce do spotkań towarzyskich, do spędzania czasu z rodziną czy do samotnego wypoczynku. Przeszklone ściany pozwalają podziwiać piękno naszego ogródka o każdej porze roku, zaś w okresie bożonarodzeniowym oranżeria może – po udekorowaniu – zamienić się w jeszcze przytulniejsze pomieszczenie i tym samym ozdobę całego budynku.
REKLAMA
Formalności związane z budową oranżerii
Jeśli planowany przez nas ogród zimowy będzie mniejszy niż 25 m2, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy zgłoszenie dostarczone do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. W przypadku większej powierzchni uzyskanie pozwolenia jest warunkiem koniecznym. Pamiętajmy jednak, że ilość obiektów typu: budynek gospodarczy, altana, wiata czy właśnie oranżeria nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 działki. Gdy ogród zimowy ma być trzecim tego typu obiektem, bez względu na jego planowaną wielkość musimy uzyskać pozwolenie na budowę.
Wybór miejsca
W zależności od tego, jak chcemy wykorzystać ogród zimowy, powinniśmy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Warto wziąć pod uwagę usytuowanie względem stron świata. Strona wschodnia albo południowa będą najlepsze jeśli planujemy w oranżerii stworzyć jadalnię lub gabinet ze względu na niewielkie nasłonecznienie. Strona południowa stwarza najdłuższy czas nasłonecznienia przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o systemie wentylacyjnym lub roletach osłaniających nas przed nadmiernym światłem. Podobnie wygląda to w kwestii strony zachodniej.
Budowa ogrodu zimowego
Pierwszym elementem budowy jest wylanie odpowiednich fundamentów. Mamy do wyboru fundament ciągły lub stropy fundamentowe. Pamiętajmy jednak, że fundament musi być odpowiednio wytrzymały aby utrzymać całą konstrukcję a także obciążenia dodatkowe np. zalegający na dachu oranżerii śnieg. Fundament należy ocieplić przy użyciu styropianu – zapobiegniemy w ten sposób skraplaniu się pary wodnej w dolnych częściach szyb a także zabezpieczymy ogród przed przemarzaniem. Dodatkowo część nadziemną od fundamentu warto oddzielić izolacją przeciwwilgociową. Górną konstrukcję możemy wykonać z klejonego warstwowo drewna – drewno bardzo dobrze nadaje się do oranżerii ze względu na naturalny wygląd i właściwości termoizolacyjne. Wadą drewna jest konieczność regularnej konserwacji a także masywność całej konstrukcji. Do wyboru mamy także kształtowniki z PCV lub profile aluminiowe. Te pierwsze cechują się niską ceną, jednak należy je wzmocnić stalą aby pod wpływem ciepła nie odkształciły się – może to mieć wpływ na szczelność konstrukcji. Zaś profile aluminiowe wymagają izolacji termicznej, ale za to są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji.
Oszklenie oranżerii
Do oszklenia oranżerii możemy wykorzystać szkło lub tworzywa sztuczne. Pamiętajmy jednak, że szkło potrzebuje odpowiedniej konstrukcji ze względu na swój ciężar i kruchość. Do budowy ścian często używa się szkła samoczyszczącego, na którym nie pozostają zanieczyszczenia organiczne. Dach najlepiej wykonać z hartowanego szkła i folii aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia.
Zobacz także: Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze
Zobacz także: Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć i kiedy njlepiej je montować?
Zobacz także: Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać
REKLAMA
REKLAMA