REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć i kiedy najlepiej je montować?

Rolety zewnętrzne. Fot. Velux
Rolety zewnętrzne. Fot. Velux
VELUX Polska Sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Rolety zewnętrzne do okien mogą pełnić wiele funkcji: chronić naszą prywatności, bezpieczeństwo, a także ochronić wnętrze naszego domu przed przegrzaniem i hałasem. Rolety zewnętrzne pełnią swoje funkcje przez cały rok. Jeśli planujemy ich zakup, decyzję o ich nabyciu warto podjąć jeszcze na etapie projektowania domu, a ich montaż przeprowadzić jeszcze na etapie budowy domu.

Rolety zewnętrzne. Fot. Velux

REKLAMA

Rolety zewnętrzne i ich funkcje

REKLAMA

Jedną z najważniejszych funkcji rolet zewnętrznych jest ochrona przed przegrzaniem latem. Zasada działania jest prosta – rolety blokują dostęp promieni słonecznych do szyby i chronią wnętrze przed nadmiarem ciepła. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka, rolety zewnętrzne mogą zatrzymać nawet 95% ciepła obniżając temperaturę we wnętrzu. Dlatego mogą być alternatywą dla drogiej i energochłonnej klimatyzacji. Warto również wiedzieć, iż rolety nie tylko bardzo dobrze sprawują się latem, lecz także izolują dodatkowo okna w zimie zapobiegając stratom ciepła.

Ponadto posiadają wiele funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i komfortowo na poddaszu, bez względu na porę roku. Na pewno utrudnią włamywaczowi wtargnięcie do wnętrza. Dzięki roletom poddasze stanie się ciche i przytulne. Chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu i dodatkowo zabezpieczą szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi na przykład gradem. Roleta umożliwia uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach najmłodszych dzieci.

Zobacz także: Okiennice, rolety czy daszki nadokienne – co wybrać?

Konstrukcja rolet zewnętrznych

Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna, dlatego nie ogranicza ona możliwości obrotu skrzydła okiennego i umożliwia zatrzymanie go w dowolnej pozycji. Okno może być uchylone przy całkowicie lub częściowo zasuniętej rolecie. Można je również obrócić o 180o, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstrukcja rolet pozwala na ich dokładne dopasowanie do okien dachowych. Ich np. pancerz rolet zewnętrznych Velux  wykonany jest z aluminium, którego wypełnienie stanowi izolująca pianka poliuretanowa. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i atrakcyjnemu wzornictwu dobrze harmonizują z każdym rodzajem pokrycia dachowego.

Mechanizm rolet zewnętrznych: elektryczny, solarny oraz na korbkę

Rolety mogą być otwierane manualnie za pomocą korbki lub elektrycznie, natomiast ciekawostką jest roleta na baterię słoneczną, która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.

REKLAMA

„Elektryczne rolety są niezwykle wygodne w obsłudze, montuje się je na dowolnym etapie użytkowania domu. Klasyczne elektryczne wymagają podłączenia do prądu, zaś solarne mogą działać całkowicie niezależnie dzięki wbudowanej baterii słonecznej” – komentuje Agata Sołdatow, Product Manager VELUX Polska.

Roleta VELUX na baterię słoneczną posiada wbudowany w górnej części kasety kolektor słoneczny. Naładowana bateria umożliwia 100 cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę do góry.

Zobacz także:  Po co stosować rolety zewnętrzne?

Co wybrać roletę zewnętrzną czy markizę?

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i markizy montuje się na zewnątrz okna, ale różnią się one konstrukcją i funkcjami, jakie spełniają. Markizy służą ochronie przed przegrzewaniem i używa się ich tylko w lecie, zaś rolety zewnętrzne są bardziej uniwersalne i są użyteczne przez cały rok. Zatem, decydując się na któryś z produktów, należy rozważyć jego funkcje.

Montaż rolety – krok po kroku

Już na etapie projektowania domu warto zastanowić się, czy planujemy zakup rolet w przyszłości. „Wprawdzie roletę zewnętrzną można zamontować w dowolnym momencie na oknie połaciowym, jednak jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna prądu, to potem czeka nas większy remont – kucie ściany i układanie dodatkowych przewodów” – wyjaśnia Agata Sołdatow.

Problemu tego nie mamy w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim trzeba pamiętać, żeby użyć do montażu kołnierzy o szerszym rozstawie, inaczej roleta na oknie zainstalowanym poniżej po prostu się nie zmieści. Ponadto montaż rolety zewnętrznej wymaga pomocy specjalisty – dekarza, którego trudniej będzie zatrudnić po zakończeniu prac na dachu. W związku z tym lepiej zamontować roletę jednocześnie z oknem do poddaszy.

Zobacz także: Czy warto stosować rolety zewnętrzne?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu rolet zewnętrznych?

Warto wybierać produkty markowe. Gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów, sprawny serwis i doradztwo techniczne. Kluczowe jest też właściwe dopasowanie rolety zewnętrznej do okna do poddaszy.

Źródło: Velux

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA