REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze

Subskrybuj nas na Youtube
Korytarz oświetlony świetlikiem tunelowym.
Korytarz oświetlony świetlikiem tunelowym.
/
Velux

REKLAMA

REKLAMA

Świetlik tunelowy to ciekawe rozwiązanie, aby doświetlić garderobę, łazienkę, korytarz lub garaż. W zależności od miejsca montażu, świetlik dachowy może być bardziej wydajny, niż żarówka. Świetlik dachowe można stosować zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich.

Świetlik tunelowy – co to takiego?

Wszędzie tam, gdzie ze względów konstrukcyjnych nie można zamontować okien – rozwiązaniem są świetliki tunelowe. Sztywny lub elastyczny tunel pozwala na ominięcie wszelkiego rodzaju przeszkód i doprowadzenie światła od powierzchni dachu (skośnego lub płaskiego) do pomieszczenia. Świetliki sprawdzają się w miejscach w których nie potrzebujemy intensywnego oświetlenia, jak garderoby, łazienki, korytarze czy garaże. Zmieniają ciemne wnętrza w ciekawe wizualnie i funkcjonalne przestrzenie. Warto się nimi zainteresować także dlatego, że są efektywnym źródłem światła. W optymalnych warunkach, jeśli element dachowy świetlika umieścimy od strony najbardziej nasłonecznionej, będzie miał moc nawet 15 razy większą niż żarówka 60 W. Jest to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów w trakcie eksploatacji. Po ich zainstalowaniu ze sztucznego światła korzystamy rzadziej, tylko po zmroku lub w pochmurne dni, a to oznacza niższe rachunki.

REKLAMA

Świetlik tunelowy na dachu płaskim. Fot. Velux

Jak działa świetlik tunelowy?

REKLAMA

Świetliki absorbują promienie słoneczne przez element dachowy, a następnie przez rurę, na zasadzie odbić lustrzanych przenoszą światło do wnętrza. W świetlikach ze sztywnym tunelem zastosowano powłokę lustrzaną o refleksyjności nawet do 98%. Ich maksymalna długość może wynosić nawet 6 metrów, a to oznacza, że możemy dotrzeć nimi do najodleglejszych zakątków naszego domu. Wybór ich zależy od kąta nachylenia dachu i długości tunelu światłonośnego.

Do dachów skośnych o nachyleniu od 15 do 60 stopni Velux ze swojej oferty poleca świetliki z ramy zewnętrznej wykonanej z poliuretanu lub z lakierowanego aluminium. W wersji dla płaskiego dachu od 0 do 15 stopni proponowane są świetliki z PCV.

Element dachowy świetlika tunelowego jest wyposażony w szybę hartowaną z powłoką łatwo zmywalną lub odporną kopułę z akrylu. Tunel doprowadzający światło występuje w wersji sztywnej lub elastycznej. Zaletą świetlików jest ich łatwy montaż, poza tym świetliki tunelowe są trwałe i odporne na  niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Świetliki tunelowe – ozdobny element wnętrza

Świetliki mogą być efektownym elementem dekoracji wnętrz, które przyciągają wzrok równie intensywnie co lampy. Dlatego warto zadbać by pierścień świetlika pasował do stylu wnętrza. Zamiast standardowego białego pierścienia możemy zamontować też pierścień matowy, lub z  mosiądzu. Po zmroku z łatwością świetlik można przekształcić w lampę elektryczną LED. Jeśli świetlik jest dodatkowym źródłem światła w sypialni, koniecznie trzeba kupić dodatkowo zaciemniający panel, dzięki któremu nie obudzą nas pierwsze słoneczne promienie.

Korytarz oświetlony świetlikiem tunelowym. Fot. Velux

Zobacz także: Dodatkowe akcesoria do okna – praktyczne i funkcjonalne

Zobacz także: Okna drewniane – prawdy i mity

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Źródło: Velux

Świetlik tunelowy - budynek z poddaszem nieużytkowym.
/
Velux
Świetlik tunelowy - budynek z dachem płaskim.
/
Velux
Świetlik tunelowy - budynek z poddaszem użytkowym.
/
Velux
Korytarz oświetlony świetlikiem tunelowym.
/
Velux
Świetlik tunelowy na dachu płaskim.
/
Velux
Garderoba ze świetlikiem tunelowym.
/
Velux
Korytarz oświetlony świetlikiem tunelowym.
/
Velux
Łazienka oświetlona świetlikiem tunelowym.
/
Velux
Świetlik tunelowy i moduł słoneczny.
/
Velux
Świetlik tunelowy i moduł słoneczny.
/
Velux
Świetlik tunelowy - dach skośny.
/
Velux
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA