REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przygotowanie lakierowanych, drewnianych powierzchni do malowania

Justyna Hek
drewno, wnętrza, styl zakopiański Fot. Fotolia
drewno, wnętrza, styl zakopiański Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli w naszym domu powierzchnie drewniane były już kilkakrotnie pokrywane lakierem, przed przystąpieniem do kolejnego lakierowania powinniśmy je odpowiednio przygotować. Często wiąże się to z oczyszczaniem powierzchni drewna. W jaki sposób przygotować powierzchnie drewniane lakierowane do kolejnego malowania? Jak postąpić w przypadku powierzchni w dobrym stanie, a jak gdy jest ona zniszczona?

REKLAMA

Zanim przystąpimy do ponownego lakierowania lub malowania powierzchni drewnianych, powinniśmy się zastanowić w jakim są one stanie i czy przypadkiem nie wymagają oczyszczenia. Prawdopodobnie jeśli wcześniej położono już kilka warstw albo jeśli farba się łuszczy, będziemy zmuszeni dokładnie oczyścić powierzchnię przed przystąpieniem do kolejnego malowania.

Przygotowanie powierzchni drewnianej do ponownego lakierowania

Jeśli powierzchnia lakierowana powierzchnia drewniana jest w dobrym stanie, wystarczy że najpierw umyjemy ją ciepłą wodą połączoną z środkiem myjącym, na przykład mydłem alkalicznym, spłuczemy dokładnie a następnie przetrzemy drobnoziarnistym wodnym papierem ściernym. Papier zmatowi powierzchnię drewna i tym samym zwiększy jej przyczepność. Gdy w niektórych miejscach pojawi się drewno o surowej powierzchni, należy je zagruntować – pomalować kilkoma warstwami podkładu pamiętając, aby każdą z nich przetrzeć papierem ściernym. Warto także wypełnić wszystkie szczeliny i dziury a także wymienić stare uzupełnienia ubytków. Jeśli powierzchnia drewniana jest zniszczona, powinniśmy usunąć z niej stary lakier. Gdy wcześniejsze warstwy lakieru są bardzo suche i się łuszczą, wystarczy je zdrapać przy pomocy skrobaka o zakrzywionym końcu i papieru ściernego.

Chemiczne substancje złuszczające

W sytuacji kiedy stara powierzchnia lakieru jest zniszczona, ale nie da się jej łatwo usunąć, możemy zastosować chemiczne substancje złuszczające. Na rynku dostępne są uniwersalne preparaty tego typu, które nadają się do farb emulsyjnych i rozpuszczalnikowych. Pamiętajmy, że użycie substancji chemicznych wymaga odpowiedniej ochrony – rękawic, okularów i specjalnej maski przeciwgazowej. Ewentualnie możemy zdecydować się na ekologiczne substancje złuszczające, jednak ich użycie wiąże się z dużo dłuższym czasem pracy.

Lampa lutownicza a zmiękczanie farby

Innym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku ciężko schodzącej farby jest wykorzystanie lampy lutowniczej. Lampa rozmiękcza farbę tak, aby łatwo dało się ją usunąć z drewnianych powierzchni. Najlepiej rozpocząć opalanie od dołu i stopniowo przesuwać się ku górze – ważne jest aby nie przytrzymywać lampy w jednym miejscu tylko cały czas przesuwać jej płomień. Po zmiękczeniu farby możemy ją usunąć skrobakiem a później przetrzeć całą powierzchnię papierem ściernym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Przygotowanie powierzchni drewnianych do malowania

Zobacz także: Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Zobacz także: Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA