Drewno twarde i miękkie – jak je chronić i pielęgnować?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Posadzka drewniana. Fot. Altax.
Bardzo często utrapieniem majsterkowiczów jest dobranie odpowiednich produktów w zależności od rodzaju drewna, na jakim pracują. Środki, które sprawdziły się na miękkiej sośnie niekoniecznie będą idealne do zastosowania na twardych gatunkach egzotycznych.
Twardość drewna
Jedna z cech, która pozawala podzielić rodzaje drewna na różne kategorie to twardość. Co to właściwie znaczy? Twardość jest określana w laboratoriach, w których specjalistyczne maszyny wciskają stalową kulkę głęboko w strukturę deski i mierzą, jaka siła była do tego potrzebna. Tak powstają tabele twardości drewna – mówi Andrzej Wójcik. W praktyce stopień twardości wskaże nam, jak bardzo będzie ono odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Gatunek drewna a jego zastosowanie
Gatunek drewna warto dobrać ze względu na to, w jaki sposób deski będą używane. Jeśli kupujemy deski na taras, na podłogę w salonie lub do budowy schodów, to możemy się spodziewać, że podłoga będzie intensywnie użytkowana, dlatego im twardszy gatunek, tym lepiej. Natomiast w przypadku mebli twardość drewna nie będzie już tak istotna – tu możemy w większym stopniu kierować się względami estetycznymi – radzi Andrzej Wójcik.
Dobór środków ochronno-dekoracyjnych
Po drugie, dobierając środki ochronno-dekoracyjne, należy zwrócić uwagę na warunki, na jakie drewno będzie narażone. Jeśli wiemy, że będzie na nie oddziaływać woda i zmienne temperatury (np. na tarasie lub w łazience), postawmy na olej. Olej wniknie w drewno o wiele głębiej niż inne impregnaty i zapobiegnie wchłanianiu wilgoci. Dodatkowo podkreśli naturalną barwę drewna. Nie utworzy powłoki, dlatego nie złuszczy się i nie będzie pękać. Drewno miękkie, wystawione na zniszczenia, trzeba wzmocnić. Tu z pomocą przychodzą wszystkie produkty ochronno-dekoracyjne, dzięki którym powstanie ochronna powłoka, jak na przykład lakier albo lakierobejca – dodaje Andrzej Wójcik.
Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się z etykietą produktu lub zasięgnąć porady fachowca.
Zobacz także: Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych
Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna
Zobacz także: W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna
REKLAMA
REKLAMA