REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Impregnacja drewna: Poradnik

Podbitka drewniana. Fot. Altax
Podbitka drewniana. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Impregnacja i dekoracja drewna, które znajduje się w ogrodzie jest bardzo ważna. Niestety wielu Inwestorów drewna nie zabezpiecza, a to błąd. Andrzej Wójcik – ekspert firmy Altax podpowiada, co należy zrobić, aby impregnacja drewna była skuteczna.

REKLAMA

Malowanie drewna. Fot. Altax

Dekalog Majsterkowicza  Andrzeja Wójcika

  1. Impregnuj
  2. Dekoruj
  3. Dostosuj preparat do gatunku drewna
  4. Nie przesadź z grubością warstwy
  5. Mieszaj produkt
  6. Jedna powierzchnia = jeden preparat
  7. Nie igraj z wilgocią
  8. Ostrożnie z grzybami
  9. Chroń drewno przed promieniami UV
  10. Uważaj z metalem

Źródło: Altax

REKLAMA

Nie przez przypadek impregnacja i dekoracja znalazły się na pierwszych miejscach. Rzecz, wydawałoby się naturalna, dla wielu tak oczywista nie jest. Spotykam się z sytuacjami, w których inwestor nie zabezpieczył drewna niczym tłumaczy Andrzej Wójcik. Nie użył impregnatów ani jakichkolwiek środków ochronno-dekoracyjnych. Takie niedbalstwo to nie tylko marnotrawstwo czasu i pieniędzy, ale i niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynku, jeśli mówimy np., o drewnie konstrukcyjnym.

Impregnatem technicznym lub gruntującym, malujemy drewno przed nałożeniem produktów dekoracyjnych. Rolą impregnatu jest zabezpieczenie drewna przed grzybami, glonami czy pleśnią, których rozwój przyczynia się do erozji deski. Pamiętajmy również, że grzyby są szkodliwe dla zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

Z kolei produkty ochronno-dekoracyjne przedłużą żywotność drewna i dadzą ładny efekt wykończeniowy. A to przecież ważne, by elementy drewniane w naszym ogrodzie cieszyły oczy. Wersje kolorystyczne nie będą jednak prezentować się tak samo na każdym drewnie. Próbniki dostępne w sklepach są przeważnie wykonywane na sośnie. Dlatego tak ważna jest trzecia zasada naszego Dekalogu. Co ona oznacza w praktyce?

Każdy gatunek drewna z którego zrobiona jest deska, ma swój indywidualny „skład chemiczny”, w związku z czym różnie będzie reagować z produktami ochronno-dekoracyjnymi.

Jeśli więc chcemy sprawdzić, czy kolor jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, zróbmy najpierw próbę w mniej widocznym miejscu – radzi Andrzej Wójcik.

Trzy kolejne zasady związane są z aplikacją. Produkt nakładajmy jak najcieńszymi warstwami. Zbyt gruba warstwa będzie długo schnąć, a potem może się łuszczyć i pękać. Koniecznie też, co jakiś czas go mieszajmy, ponieważ pigmenty lubią się oddzielać i osadzać na dnie. Ponadto, jeśli deska była pokryta wcześniej np. olejem, a nam przyjdzie ochota na odmianę, to nie próbujmy nakładać na nią lakieru. Zasada działa też w drugą stronę – taras potraktowany kiedyś lakierem, nie przyjmie już oleju.

Zobacz także: Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

W doborze produktów musimy być konsekwentni, inaczej czeka nas szlifowanie całej powierzchni do surowego drewna – mówi Andrzej Wójcik.

Warto poświęcić trochę czasu na oględziny mebli czy drewnianych elementów architektury. Jeśli warstwa miejscami popękała lub złuszczyła się, dobrze będzie ją odnowić. W szczeliny powłoki ochronno-dekoracyjnej mogła dostać się wilgoć, a ta z kolei sprzyja rozwojowi niszczycielskich grzybów i pleśni. Pamiętajmy o siódmej zasadzie naszego Dekalogu! – przestrzega Andrzej Wójcik.

Nie zabierajmy się za dekorowanie drewna mokrego – nie przyjmie ono żadnego środka!

Drewno możemy zostawić do przeschnięcia na wiosennym słońcu, smarując je uprzednio rozpuszczalnikowym impregnatem gruntującym, żeby nie rozwinął się na nim grzyb. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią już zagrzybioną bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że nie wolno usuwać grzybów z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie zarodników jest niebezpieczne dla zdrowia!

Elewacja drewniana. Fot. Altax

Prócz wilgoci, na drewno niekorzystnie wpływa też słońce, przez które deska blaknie. Zasada dziewiąta mówi o ochronie przed promieniowaniem UV. W przypadku wersji kolorystycznych produktu, rolę tę pełnią pigmenty. W wersjach bezbarwnych preparatów należy sprawdzić, czy producent deklaruje takie zabezpieczenie – mówi Andrzej Wójcik.

Zobacz także: Jak profesjonalnie olejować drewno tarasowe?

Jeśli zwracamy dużą uwagę na estetykę otoczenia, pamiętajmy o ostatnim punkcie Dekalogu Majsterkowicza.

Przykręcając deski lepiej unikać śrub żelaznych, a postawić na mosiężne lub ze stali nierdzewnej.

Śruby żelazne, narażone na działanie wody, mogą zabarwiać drewno.

Zobacz także:  Jak lakierować i bejcować powierzchnie drewniane?

Źródło: Altax

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA