REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana
Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana. Malowane drewno powinno być odpowiednio wysezonowane. Bez odpowiedniego przygotowania drewno może popękać oraz się odkształcić.

Ważna rzeczą jest, aby przed przystąpieniem do malowania, powierzchnia była oczyszczona z kurzu, tłustych plam oraz żywicy. Można do tego celu wykorzystać rozpuszczalnik nitro lub benzynę ekstrakcyjną. Kolejny etap przygotowania powierzchni drewnianej zależy od tego gdzie dana powierzchnia się znajduje, czy jest to:
- nowa powierzchnia na zewnątrz,
- powierzchnia nowe we wnętrzach,
- drewniana powierzchnia do renowacji znajdująca się na zewnątrz,
- drewniana powierzchnia do renowacji znajdująca się wewnątrz. 

REKLAMA

Malowanie nowych powierzchni na zewnątrz

Jeśli zamierzamy malować surowe drewno, niezbędna będzie impregnacja. Jeśli nie zabezpieczymy drewna odpowiednio je impregnując, nie uda nam się ochronić go przed sinizną, grzybami czy szkodnikami.

Zobacz także: Jak profesjonalnie olejować drewno tarasowe?

Malowanie nowych powierzchni we wnętrzach

Drewno znajdujące się we wnętrzach nie wymaga tak gruntownego zabezpieczania, jak to znajdujące się na zewnątrz. Drewno w pomieszczeniach nie jest narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych a w związku z tym jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na biokorozję.

Renowacja drewnianych powierzchni na zewnątrz

Jeżeli zamierzamy poddać renowacji powierzchne drewniane pokryte farbą wiele lat temu, powinniśmy ostrożnie usuwać star farbę, może ona bowiem zawierać szkodliwy ołów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli chcemy naprawić powłokę i odświeżyć kolor, powinniśmy użyć drucianej szczotki do usunięcia luźnych fragmentów farby pokrywających drewno. Następnie za pomocą papieru ściernego należy zmatowić całą powierzchnię, aby farba lepiej się jej trzymała. Przed przystąpieniem do malowania należy jeszcze odkurzyć i odtłuścić powierzchnię. Po tych czynnościach, śmiało można przystąpić do malowania.

Nieco inaczej wygląda odświeżaniu koloru drewnianego elementu i ponowne jego zabezpieczenie impregnatami rozpuszczalnikowymi. W tym przypadku powierzchnię drewna należy oczyścić z kurzu i plam, a następnie użyć impregnatu ochronno-dekoracyjnego lub lazury. Przed przystąpieniem do malowania zaleca się sprawdzenie efektu kolorystycznego na wybranym fragmencie drewna. Nakładanie kolejnej warstwy tego samego koloru powoduje wzrost jego nasycenia.

Jeśli odnawiać będziemy powierzchnię zabezpieczoną preparatem, który pozostawił powłokę lakierniczą, w pierwszej kolejności należy zmatowić, odpylić i odtłuścić całą powłokę, po tych czynnościach farba będzie miała lepszą przyczepność. Zanim rozpoczniemy malowania dobrze jest przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie drewna. 

Zobacz także: Podłoga z drewna tekowego – odporna na wilgoć

Renowacja drewnianych powierzchni we wnętrzach

REKLAMA

W przypadku emalii i impregnatów stosujemy zabiegi opisane powyżej. Przed renowacją polakierowanej powierzchni drewnianej powinniśmy upewnić się, jakim lakierem malowane były poprzednio elementy drewniane, ponieważ powinniśmy użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Zastosowanie lakierów opartych na różnych żywicach może spowodować łuszczenie się powłoki, powstawanie pęcherzy i odbarwienia. Przed malowaniem powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym w celu poprawy przyczepności warstwy renowacyjnej. 

Przy renowacji parkietów często stosuje się całkowite usunięcie starej powierzchni lakierowej. Nowy lakier nakładany jest wówczas na surowe drewno. W takiej sytuacji można użyć dowolnego lakieru bez ryzyka powstania uszkodzeń powłoki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA