REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak malować drewno?

Krzysztof Kędzior
Śnieżka S.A.
Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana
Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana

REKLAMA

REKLAMA

Przed przystąpieniem do malowania drewna w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię, która będzie malowana. Malowane drewno powinno być odpowiednio wysezonowane. Bez odpowiedniego przygotowania drewno może popękać oraz się odkształcić.

Ważna rzeczą jest, aby przed przystąpieniem do malowania, powierzchnia była oczyszczona z kurzu, tłustych plam oraz żywicy. Można do tego celu wykorzystać rozpuszczalnik nitro lub benzynę ekstrakcyjną. Kolejny etap przygotowania powierzchni drewnianej zależy od tego gdzie dana powierzchnia się znajduje, czy jest to:
- nowa powierzchnia na zewnątrz,
- powierzchnia nowe we wnętrzach,
- drewniana powierzchnia do renowacji znajdująca się na zewnątrz,
- drewniana powierzchnia do renowacji znajdująca się wewnątrz. 

REKLAMA

Malowanie nowych powierzchni na zewnątrz

Jeśli zamierzamy malować surowe drewno, niezbędna będzie impregnacja. Jeśli nie zabezpieczymy drewna odpowiednio je impregnując, nie uda nam się ochronić go przed sinizną, grzybami czy szkodnikami.

Zobacz także: Jak profesjonalnie olejować drewno tarasowe?

Malowanie nowych powierzchni we wnętrzach

Drewno znajdujące się we wnętrzach nie wymaga tak gruntownego zabezpieczania, jak to znajdujące się na zewnątrz. Drewno w pomieszczeniach nie jest narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych a w związku z tym jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na biokorozję.

Renowacja drewnianych powierzchni na zewnątrz

Jeżeli zamierzamy poddać renowacji powierzchne drewniane pokryte farbą wiele lat temu, powinniśmy ostrożnie usuwać star farbę, może ona bowiem zawierać szkodliwy ołów.

REKLAMA

Jeśli chcemy naprawić powłokę i odświeżyć kolor, powinniśmy użyć drucianej szczotki do usunięcia luźnych fragmentów farby pokrywających drewno. Następnie za pomocą papieru ściernego należy zmatowić całą powierzchnię, aby farba lepiej się jej trzymała. Przed przystąpieniem do malowania należy jeszcze odkurzyć i odtłuścić powierzchnię. Po tych czynnościach, śmiało można przystąpić do malowania.

Nieco inaczej wygląda odświeżaniu koloru drewnianego elementu i ponowne jego zabezpieczenie impregnatami rozpuszczalnikowymi. W tym przypadku powierzchnię drewna należy oczyścić z kurzu i plam, a następnie użyć impregnatu ochronno-dekoracyjnego lub lazury. Przed przystąpieniem do malowania zaleca się sprawdzenie efektu kolorystycznego na wybranym fragmencie drewna. Nakładanie kolejnej warstwy tego samego koloru powoduje wzrost jego nasycenia.

Jeśli odnawiać będziemy powierzchnię zabezpieczoną preparatem, który pozostawił powłokę lakierniczą, w pierwszej kolejności należy zmatowić, odpylić i odtłuścić całą powłokę, po tych czynnościach farba będzie miała lepszą przyczepność. Zanim rozpoczniemy malowania dobrze jest przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie drewna. 

Zobacz także: Podłoga z drewna tekowego – odporna na wilgoć

Renowacja drewnianych powierzchni we wnętrzach

REKLAMA

W przypadku emalii i impregnatów stosujemy zabiegi opisane powyżej. Przed renowacją polakierowanej powierzchni drewnianej powinniśmy upewnić się, jakim lakierem malowane były poprzednio elementy drewniane, ponieważ powinniśmy użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Zastosowanie lakierów opartych na różnych żywicach może spowodować łuszczenie się powłoki, powstawanie pęcherzy i odbarwienia. Przed malowaniem powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym w celu poprawy przyczepności warstwy renowacyjnej. 

Przy renowacji parkietów często stosuje się całkowite usunięcie starej powierzchni lakierowej. Nowy lakier nakładany jest wówczas na surowe drewno. W takiej sytuacji można użyć dowolnego lakieru bez ryzyka powstania uszkodzeń powłoki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Romek
    2023-04-23 15:36:35
    Świetnie sprawdza się Vidaron. Malowałem altanę w ubiegłym roku. Ogrom kolorów do wyboru i super zabezpieczenie drewna na długi czas. Polecam
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA