REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundamenty głębokie – pale gotowe i monolityczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PS Redakcja Dom
Ściany fundamentowe, fundament. Fot. Fotolia
Ściany fundamentowe, fundament. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pale gotowe i pale monolityczne można wykonywać z różnych materiałów np. z drewna, stali, betonu, żelbetu lub betonu sprężonego. Zobacz, w jakich sytuacjach wykonuje się fundamenty palowe oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wykonywania.

Pale – czym są i kiedy należy je stosować?

Pale są specyficznym rodzajem fundamentów. Stosuje sie w sytuacji, kiedy w poziomie posadowienia budynku znajduje sie grunt, który nie nadaje sie pod fundamenty płytkie takie jak ławy czy stopy fundamentowe. Dzieje się tak m.in.  w sytuacji kiedy w gruncie układ warstw jest pochyły oraz wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo obsunięcia sie wierzchniej warstwy gruntu wraz z posadowionej na niej budynkiem . Pale można tez stosować też w sytuacjach gdy nie można wykonać wystarczająco szerokiego wykopu lub występują inne problemy z posadowieniem budynku.

REKLAMA

W jaki sposób pracuje pal i jak przekazuje obciążenia na grunt?

Pale fundamentowe obciążenia na grunt przekazują na dwa sposoby, poprzez swoją podstawę, która działa na warstwę gruntu nośnego oraz poprzez opór tarcia, poprzez powierzchnie boczne pala.

Zobacz także: 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Zobacz także: Żelbet – jeden z ważniejszych materiałów na budowie

Zobacz także: Ekspert radzi: Jak pielęgnować świeży beton?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z jakich materiałów wykonuje się fundamenty palowe?

Pale fundamentowe wykonuje się z rożnych materiałów: z drewna, ze stali z betonu, żelbetu i betonu sprężonego. Ze względu na sposób wykonania w gruncie, pale wykonuje sie na dwa sposoby: wbija sie gotowe pale do gruntu lub wykonuje w uprzednio wykonanych otworach, w których umieszcza się zbrojenie, a następnie zalewa betonem (pale monolityczne).

Pale gotowe

Palami gotowymi nazywa się pale, które umieszcza się w gruncie poprzez wbijanie. Pale gotowe mogą być wykonane  z drewna lub z żelbetu.

REKLAMA

Pale drewniane – można je stosować jedynie w gruntach, gdzie pale na całej swojej długości nie będą mieć styczności z woda i będą znajdować się poniżej lustra wody gruntowej – inaczej ulegną one zniszczeniu pod wypływem wilgoci. Pale drewniane wykonuje sie z drewna sosnowego lub dębowego. Wykonane pale powinny mieć średnicę od 20 do 40 cm, a koniec pala powinien być zakończony ostrzem, które podczas wbijania dodatkowo zabezpieczy koniec pala przed uszkodzeniem. Na drugim końcu pala umieszcza sie stalowa obręcz, w celu zabezpieczenia pala przed uszkodzeniem kiedy ten będzie wbijany w grunt za pomocą kafara. Pale drewniane powinny być wykonane z jednego kawałka drewna, tylko dzięki temu będą miały odpowiedni ą wytrzymałość.

Pale żelbetowe – to pale które mogą być wpijane jako pale pełne lub jako rurowe (poste w środku). Ze względu  na masę, długość pali żelbetowych nie powinna wynosić więcej jak 20 m. Pale rurowe z racji tego, ze są puste w środku mogą mieć długość nie większa jak 30 m.

Pele żelbetowe wykonuje się w trzech różnych przekrojach: okrągłym, kwadratowym lub sześciokątnym. Zbrojenie składa sie z prętów pionowych oraz strzemion lub z uzwojenia poprzecznego. Pale żelbetowe, tak samo jak pale drewniane podczas wbijania powinny mieć osłonięte ostrze metalowa nakładką. Specjalną głowicę zakłada się na pal tylko na czas jego wbijania, zabezpiecza ona beton przed ukruszeniem się podczas uderzania kafara.

Innym rodzajem pali żelbetowych są pale żelbetowe wciskane – pale te stosuje sie najczęściej pod inne fundamenty – juz istniejące aby je wzmocnić. Pale te mogą być wykonywane jako pale betonowe w gilzie z blachy stalowej lub jako żelbetowe zbrojone czterema prętami o średnicy 12–16 mm które powiązane są uzwojeniem. Duża zaletą pali żelbetowych wciskanych  jest brak wstrząsów podczas „montażu” i prosty sprzęt do ich wykonania. Problemem który może się pojawić podczas wykonywania tych pali jest trudność w zachowaniu pionowego kierunku wbijania pala i niewielka ich nośność.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA