REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundamenty głębokie – pale gotowe i monolityczne

PS Redakcja Dom
Ściany fundamentowe, fundament. Fot. Fotolia
Ściany fundamentowe, fundament. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pale gotowe i pale monolityczne można wykonywać z różnych materiałów np. z drewna, stali, betonu, żelbetu lub betonu sprężonego. Zobacz, w jakich sytuacjach wykonuje się fundamenty palowe oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wykonywania.

Pale – czym są i kiedy należy je stosować?

Pale są specyficznym rodzajem fundamentów. Stosuje sie w sytuacji, kiedy w poziomie posadowienia budynku znajduje sie grunt, który nie nadaje sie pod fundamenty płytkie takie jak ławy czy stopy fundamentowe. Dzieje się tak m.in.  w sytuacji kiedy w gruncie układ warstw jest pochyły oraz wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo obsunięcia sie wierzchniej warstwy gruntu wraz z posadowionej na niej budynkiem . Pale można tez stosować też w sytuacjach gdy nie można wykonać wystarczająco szerokiego wykopu lub występują inne problemy z posadowieniem budynku.

REKLAMA

W jaki sposób pracuje pal i jak przekazuje obciążenia na grunt?

Pale fundamentowe obciążenia na grunt przekazują na dwa sposoby, poprzez swoją podstawę, która działa na warstwę gruntu nośnego oraz poprzez opór tarcia, poprzez powierzchnie boczne pala.

Zobacz także: 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Zobacz także: Żelbet – jeden z ważniejszych materiałów na budowie

Zobacz także: Ekspert radzi: Jak pielęgnować świeży beton?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z jakich materiałów wykonuje się fundamenty palowe?

Pale fundamentowe wykonuje się z rożnych materiałów: z drewna, ze stali z betonu, żelbetu i betonu sprężonego. Ze względu na sposób wykonania w gruncie, pale wykonuje sie na dwa sposoby: wbija sie gotowe pale do gruntu lub wykonuje w uprzednio wykonanych otworach, w których umieszcza się zbrojenie, a następnie zalewa betonem (pale monolityczne).

Pale gotowe

Palami gotowymi nazywa się pale, które umieszcza się w gruncie poprzez wbijanie. Pale gotowe mogą być wykonane  z drewna lub z żelbetu.

REKLAMA

Pale drewniane – można je stosować jedynie w gruntach, gdzie pale na całej swojej długości nie będą mieć styczności z woda i będą znajdować się poniżej lustra wody gruntowej – inaczej ulegną one zniszczeniu pod wypływem wilgoci. Pale drewniane wykonuje sie z drewna sosnowego lub dębowego. Wykonane pale powinny mieć średnicę od 20 do 40 cm, a koniec pala powinien być zakończony ostrzem, które podczas wbijania dodatkowo zabezpieczy koniec pala przed uszkodzeniem. Na drugim końcu pala umieszcza sie stalowa obręcz, w celu zabezpieczenia pala przed uszkodzeniem kiedy ten będzie wbijany w grunt za pomocą kafara. Pale drewniane powinny być wykonane z jednego kawałka drewna, tylko dzięki temu będą miały odpowiedni ą wytrzymałość.

Pale żelbetowe – to pale które mogą być wpijane jako pale pełne lub jako rurowe (poste w środku). Ze względu  na masę, długość pali żelbetowych nie powinna wynosić więcej jak 20 m. Pale rurowe z racji tego, ze są puste w środku mogą mieć długość nie większa jak 30 m.

Pele żelbetowe wykonuje się w trzech różnych przekrojach: okrągłym, kwadratowym lub sześciokątnym. Zbrojenie składa sie z prętów pionowych oraz strzemion lub z uzwojenia poprzecznego. Pale żelbetowe, tak samo jak pale drewniane podczas wbijania powinny mieć osłonięte ostrze metalowa nakładką. Specjalną głowicę zakłada się na pal tylko na czas jego wbijania, zabezpiecza ona beton przed ukruszeniem się podczas uderzania kafara.

Innym rodzajem pali żelbetowych są pale żelbetowe wciskane – pale te stosuje sie najczęściej pod inne fundamenty – juz istniejące aby je wzmocnić. Pale te mogą być wykonywane jako pale betonowe w gilzie z blachy stalowej lub jako żelbetowe zbrojone czterema prętami o średnicy 12–16 mm które powiązane są uzwojeniem. Duża zaletą pali żelbetowych wciskanych  jest brak wstrząsów podczas „montażu” i prosty sprzęt do ich wykonania. Problemem który może się pojawić podczas wykonywania tych pali jest trudność w zachowaniu pionowego kierunku wbijania pala i niewielka ich nośność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA