Zmiana koloru drewna: barwniki do drewna
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie powierzchni do zastosowania barwnika
Zanim przystąpimy do pokrycia powierzchni barwnikiem do drewna, powinniśmy ją odpowiednio przygotować. Podstawą jest w tym wypadku dokładne oczyszczenie drewna – jeśli nie zrobimy tego w odpowiedni sposób, drzewo nie przyjmie równomiernie wybranego przez nas koloru. Oczyszczanie warto rozpocząć od usunięcia dawnego wykończenia, jeśli takie istnieje, i wyszlifowania powierzchni przy pomocy stopniowo coraz drobniejszego papieru ściernego. Pamiętajmy aby szlifować drewno zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów – taki sposób pozwoli uniknąć rys, które po pokryciu barwnikiem byłyby bardzo widoczne. Wyszlifowaną powierzchnię warto zwilżyć mokrą szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Następnie przetrzeć ponownie papierem ściernym w celu starcia wystających włókien a dopiero na tak przygotowaną powierzchnię rozprowadzić barwnik. Gdy istnieje konieczność wypełnienia słojów, wykorzystajmy dostosowaną do tego substancję z odrobiną wybranego przez nas barwnika.
REKLAMA
Wypróbowanie wybranego koloru
Przed pomalowaniem całej powierzchni warto przeprowadzić próbę koloru na kawałku drewna o strukturze zbliżonej do tej, jaką później będziemy koloryzować. Aby prawidłowo wykonać taką próbę powinniśmy najpierw pokryć pierwszą warstwą barwnika drewno, po jej wyschnięciu zastosować drugą warstwę, ale tak, żeby pierwsza również była widoczna, a gdy istnieje taka potrzeba również trzecią i czwartą. Wówczas zyskamy pewność, po której warstwie uzyskamy pożądany efekt. Możemy pomalować później naszą próbną deskę lakierem do drewna – sprawdzimy w ten sposób czy barwnik i lakier nie wchodzą ze sobą w reakcję co zdarza się przy używaniu produktów od różnych producentów.
Nanoszenie barwnika do drewna
Barwnik do drewna najlepiej nakładać szerokim pędzlem – 100 mm lub euromalem. W przypadku wykorzystania pędzla pamiętajmy, aby nie rozsmarowywać barwnika tak jak farby, ale równomiernie rozprowadzać dużą ilość ruchem zgodnym z kierunkiem ułożenia słojów. Ze względu na to, że barwnik szybko wnika w powierzchnię, należy tuż po rozprowadzeniu rozetrzeć granicę kolejnych aplikacji. Warto także po pomalowaniu całego drewna przetrzeć je szmatką – w ten sposób usuniemy pozostały na powierzchni preparat. Do aplikacji barwnika możemy również wykorzystać zwiniętą szmatką, która nie pozostawia po sobie włókien. Ten sposób jest szczególnie wygodny w przypadku drobnych elementów.
Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna
Zobacz także: Przygotowanie lakierowanych, drewnianych powierzchni do malowania
Zobacz także: Pigmenty do farb
REKLAMA
REKLAMA