REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Aby zachować naturalny odcień drewna, należy szczególnie wziąć pod uwagę wybór lakieru podkładowego. Fot. Fotolia
Aby zachować naturalny odcień drewna, należy szczególnie wziąć pod uwagę wybór lakieru podkładowego. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lakier podkładowy chroni drewno przed zmianą barwy. Lakier podkładowy powinien zostać dobrany do rodzaju i koloru drewna, ale czy jego stosowanie jest konieczne? Czy użycie lakieru podkładowego wystarczy, aby podłoga miała wybrany odcień i była odporna na ścieranie?

Lakier podkładowy a rodzaj drewna

Naturalna barwa drewna wchodzi w reakcję z olejkami eterycznymi i składnikami lakierów podłogowych. I tak na przykład, podłoga wykonana z dębu ściemnieje po zastosowaniu lakieru poliuretanowego. Do powierzchni wykonanych z drewna iglastego najlepiej nadają się produkty zawierające żywice uretanowe i uretanowo-alkilowe. Zanim to zrobimy, należy pamiętać, aby przemyć drewno benzyną lub acetonem. W jakim celu? Dzięki temu zostanie usunięta żywica drzewna.

REKLAMA

Podłogi wykonane z drewna egzotycznego wymagają specjalnego traktowania. Na ich powierzchnię nakłada się podkłady do trudnych gatunków, a następnie, lakier do określonego rodzaju drewna. W przeciwnym razie, możemy wydłużyć czas utwardzania lakieru.

Zobacz także: Jakie drewno wybrać do układania podłogi?

Lakier podkładowy - działanie

Zanim powiemy zdecydowane nie, bądź będziemy przekonywać siebie, że to zbędny wydatek, warto zastanowić się, jakie działanie mają lakiery podkładowe.

Oto najważniejsze działanie lakierów podkładowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ochrona naturalnego drewna, podatnego na zmianę barwy, przed zmianą koloru.

- Zapobieganie sklejania płaszczyzn bocznych.

- Wypełnienie porów w drewnie.

- Zapobieganie zapadania się lakieru.

- Umożliwienie lepszej przyczepności lakieru nawierzchniowego z podłożem.

Nakładanie lakieru podkładowego, na starsze drewno, przyczynia się do izolowania wosku i olejów.

Lakier podkładowy - wybór

REKLAMA

Nie jest obojętne jaki lakier podkładowy wybierzemy. Aby zachować naturalny odcień drewna, należy szczególnie wziąć pod uwagę wybór lakieru podkładowego. Ma to duże znaczenie w przypadku drewna egzotycznego. Ciemne drewno, po zastosowaniu lakierów poliuretanowych jednoskładnikowych, traci swój naturalny kolor. Z żywego, ciemnego odcienia staje się czerwone.Drewno egzotyczne niekiedy słabo wiąże się z lakierem, co wymaga zastosowanie lakieru podkładowego.

Zastosowanie lakierów podkładowych nie skleja płaszczyzn bocznych, ma to ogromne znaczenie, gdy drewno spoczywa na ogrzewaniu podłogowych. Zapewnia to większą elastyczność oraz stabilność.

Lakier podkładowy – wystarczy?

Nie. Lakier podkładowy zawiera większe cząsteczki, ale jest ich zdecydowanie mniej, aniżeli w lakierach nawierzchniowych. Dzięki temu lakiery podkładowe szybciej wysychają. Na powierzchni, po nałożeniu lakieru podkładowego, powstaje cienka, mało trwała błona.  Zastosowanie lakieru podkładowego nie może zastąpić lakieru nawierzchniowego. Lakier nawierzchniowy pokrywa podłogę trwalszą błoną i sprawia, że drewno jest lepiej chronione przed środkami chemicznymi oraz użytkowaniem.

Zobacz także: Deski podłogowe z drewna doussie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA