W jakim celu należy stosować lakier podkładowy do drewna
REKLAMA
REKLAMA
Lakier podkładowy a rodzaj drewna
Naturalna barwa drewna wchodzi w reakcję z olejkami eterycznymi i składnikami lakierów podłogowych. I tak na przykład, podłoga wykonana z dębu ściemnieje po zastosowaniu lakieru poliuretanowego. Do powierzchni wykonanych z drewna iglastego najlepiej nadają się produkty zawierające żywice uretanowe i uretanowo-alkilowe. Zanim to zrobimy, należy pamiętać, aby przemyć drewno benzyną lub acetonem. W jakim celu? Dzięki temu zostanie usunięta żywica drzewna.
REKLAMA
Podłogi wykonane z drewna egzotycznego wymagają specjalnego traktowania. Na ich powierzchnię nakłada się podkłady do trudnych gatunków, a następnie, lakier do określonego rodzaju drewna. W przeciwnym razie, możemy wydłużyć czas utwardzania lakieru.
Zobacz także: Jakie drewno wybrać do układania podłogi?
Lakier podkładowy - działanie
Zanim powiemy zdecydowane nie, bądź będziemy przekonywać siebie, że to zbędny wydatek, warto zastanowić się, jakie działanie mają lakiery podkładowe.
Oto najważniejsze działanie lakierów podkładowych:
- Ochrona naturalnego drewna, podatnego na zmianę barwy, przed zmianą koloru.
- Zapobieganie sklejania płaszczyzn bocznych.
- Wypełnienie porów w drewnie.
- Zapobieganie zapadania się lakieru.
- Umożliwienie lepszej przyczepności lakieru nawierzchniowego z podłożem.
Nakładanie lakieru podkładowego, na starsze drewno, przyczynia się do izolowania wosku i olejów.
Lakier podkładowy - wybór
REKLAMA
Nie jest obojętne jaki lakier podkładowy wybierzemy. Aby zachować naturalny odcień drewna, należy szczególnie wziąć pod uwagę wybór lakieru podkładowego. Ma to duże znaczenie w przypadku drewna egzotycznego. Ciemne drewno, po zastosowaniu lakierów poliuretanowych jednoskładnikowych, traci swój naturalny kolor. Z żywego, ciemnego odcienia staje się czerwone.Drewno egzotyczne niekiedy słabo wiąże się z lakierem, co wymaga zastosowanie lakieru podkładowego.
Zastosowanie lakierów podkładowych nie skleja płaszczyzn bocznych, ma to ogromne znaczenie, gdy drewno spoczywa na ogrzewaniu podłogowych. Zapewnia to większą elastyczność oraz stabilność.
Lakier podkładowy – wystarczy?
Nie. Lakier podkładowy zawiera większe cząsteczki, ale jest ich zdecydowanie mniej, aniżeli w lakierach nawierzchniowych. Dzięki temu lakiery podkładowe szybciej wysychają. Na powierzchni, po nałożeniu lakieru podkładowego, powstaje cienka, mało trwała błona. Zastosowanie lakieru podkładowego nie może zastąpić lakieru nawierzchniowego. Lakier nawierzchniowy pokrywa podłogę trwalszą błoną i sprawia, że drewno jest lepiej chronione przed środkami chemicznymi oraz użytkowaniem.
Zobacz także: Deski podłogowe z drewna doussie
REKLAMA
REKLAMA